Κατάταξη των ΠΕ20 στο ενιαιο μισθολογιο

Ξεκίνησε από alex1alex, 24 Νοε 2011, 10:43:19 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alex1alex

στο http://cdseda.att.sch.gr εχει αναρτηθει ο πινακας καταταξης των εκπαιδευτικων της Γ Αθηνων με το ενιαιο μισθολογιο.
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΥΣ ΤΕΙ ΚΟΒΟΥΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ

εγω που εχω 11 χρονια και 8 μηνες αντι Δ με εριξαν Ε !!!!

αντι για 1076 με 2 παιδια θα περνω 920 !!!

fof

Αυτά είναι τα σοβαρά θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε (και όχι το αν θα κάνουμε τους τεχνικούς και την γραμματεία στα σχολεία), από εδώ και πέρα ετοιμαστείτε και για χειρότερα όπου βρίσκονται καθ ' οδόν!

Περιμένουμε άμεση ενημέρωση από το καινούριο Δ.Σ  για τους τρόπους αντιμετώπισης αυτού του ζητήματος  καθώς και πρόσκληση ενεργής συμμετοχής  προς όλους τους συναδέλφους.

Αν δεν ενωθούμε τώρα ΟΛΟΙ μας, θα ζήσουμε σύντομα στην οικονομική – εργασιακή – ανθρώπινη εξαθλίωση που μας προορίζουν !

Keep Growing

Κάποιο λάθος θα έχει γίνει.
Ψάξτε το καλύτερα.

Αν είναι έτσι όπως το λες, τότε και οι κλάδοι ΠΕ17 και ΠΕ18, έπρεπε να έχουν την ίδια αντιμετώπιση.

ps. Εγώ είμαι ΠΕ20 στο 16ο έτος και με κατέταξαν (ορθά) στο Γ. Διεύθυνση Δωδεκανήσου.
Δε μπορεί να αντιμετωπίζονται διαφορετικά οι συνάδελφοι σε άλλες διευθύνσεις. 
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

Keep Growing

Παράθεση από: alex1alex στις 24 Νοε 2011, 10:43:19 ΠΜ
....

εγω που εχω 11 χρονια και 8 μηνες αντι Δ με εριξαν Ε !!!!

αντι για 1076 με 2 παιδια θα περνω 920 !!!

Αυτό που γράφεις συνάδελφε, αναφέρεται σε υπαλλήλους της κατηγορίας ΔΕ και ούτε καν σε αυτούς. 

ΔΕ 9-11   Ε3
     11-13 Δ
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

iliasthes

Και κάτι που αφορά τους πάντες. Διάβαζα χθες την ερμηνευτική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας για το Νέο Μισθολόγιο. Οι ασφαλιστικές εισφορές (εκτός από την υγειονομική περίθαλψη, δηλαδή 2,55%) θα μείνουν ίδιες στο ποσό όπως ήταν με το προηγούμενο μισθολόγιο. Δηλαδή όσες εισφορές υπολογίζονταν στο σύνολο των αποδοχών βασικός μισθός +επιδόματα, δεν θα υπολογίζονται ποσοστιαία στο νέο μισθό μας, αλλά μέχρι το 2015 με βάση τις παλιές μας αποδοχές.

ΤΙ σημαίνει αυτό πρακτικά. Οι παλιοί ασφαλισμένοι στην ουσία θα βγουν κερδισμένοι όσο εργάζονται, γιατί οι εισφορές τους (εκτός από το ΜΤΠΥ πυο υπολογίζεται επί των επιδομάτων) υπολογίζονταν ποσοστιαία επί του βασικού τους μισθού. Πχ η κύρια σύνταξη 6,67% επί του βασικού μισθού. Ο νέος βασικός είναι μεγαλύτερος,  αλλά το 6,67% θα υπολογίζεται από τον βασικό που είχαν στις 31/10/2011, ο οποίος ήταν μικρότερος. Βέβαια και η σύνταξη που θα πάρουν όσοι συνταξιοδοτηθούν μέχρι το 2015 θα υπολογιστεί με τον παλιό βασικό. Αν σκεφτούμε οτι οι περισσότεροι παλιοί ασφαλισμένοι είναι μεγάλη σε ηλικία και ένα σημαντικό ποσοστό κινδυνεύει με εφεδρεία μάλλον ο στόχος είναι να δοθούν μικρότερες συντάξεις, από αυτές που θα παίρναν με το νέο μισθολόγιο.

Για τους νέους ασφαλισμένους τους περισσότερους πληροφορικούς δηλαδή τα πράγματα είναι άσχημα. Αν είχαμε πχ μικτές αποδοχές 1600 ευρώ, Τότε ένα μέρος των κρατήσεων (16,22%) υπολογίζονταν πάνω στις μικτές αποδοχές μείον το κίνητρο απόδοσης (δηλαδή 1500 ευρώ). Με το νέο μισθολόγιο καταταγόμαστε πχ στο βαθμό Δ; με βασικό μισθό 1381 ευρώ; Τότε εκτός από την υγειονομική περίθαλψη (2,55%) το υπόλοιπο 13,67% δεν θα υπολογιστεί στα 1381 ευρώ αλλά στα 1500 ευρώ.

Είναι κάπως off topic, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω και δεύτερο θέμα για το μισθολόγιο. Αν ο δημιουργός του θέματος συμφωνεί να το μετονομάσω σε κάτι σαν το παρακάτω;: "ΝΕΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ;"

Οι άνθρωποι έχουν αστείρευτο ταλέντο στο να σπέρνουν, ανησυχία, φόβο, άγχος, δυστυχία, φτώχια, πόνο.

skoud

Βγήκε διορθωτική εγκύκλιος
Όσοι συμμετέχετε στη λίστα της Π.Ε.ΚΑ.Π. θα έχετε ενημερωθεί για το θέμα από χθες

http://pekap.blogspot.com/2011/11/blog-post_24.html
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

VangelisK

Παράθεση από: alex1alex στις 24 Νοε 2011, 10:43:19 ΠΜ
στο http://cdseda.att.sch.gr εχει αναρτηθει ο πινακας καταταξης των εκπαιδευτικων της Γ Αθηνων με το ενιαιο μισθολογιο.
ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΟΥΣ ΤΕΙ ΚΟΒΟΥΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ

εγω που εχω 11 χρονια και 8 μηνες αντι Δ με εριξαν Ε !!!!

αντι για 1076 με 2 παιδια θα περνω 920 !!!

Συνάδελφε ακριβώς το ίδιο έγινε και σε μένα (είμαι στη Γ Αθήνας).
Προφανώς ο υπάλληλος που ασχολήθηκε μαζί μας τα έκανε λάθος.
Έστειλα αίτηση για να το διορθώσουν, κάνε το ίδιο και εσύ και στην άιτηση βάλε και αρ. πρωτοκ.


skoud

στη Γ' Αθήνας ανακοινώθηκε πριν λίγο η νέα κατάταξη με βάση την νέα εγκύκλιο του κ. Κουλαϊδή: http://www.cdseda.att.sch.gr/Portals/0/Docs/katataxi.pdf
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Robinz

Κι εμένα πάντως που βρίσκομαι στις Κυκλάδες μου αφαίρεσαν 3 χρόνια όπως και στους υπόλοιπους ΠΕ20 του νομού. Σήμερα ανακοινώθηκαν. Οπότε λέτε ότι με τη διευκρινιστική εγκύκλιο του Κουλαΐδη θα γίνουν διορθώσεις χωρίς να χρειαστεί να επέμβουμε;

VangelisK

Παράθεση από: skoud στις 24 Νοε 2011, 02:59:57 ΜΜ
στη Γ' Αθήνας ανακοινώθηκε πριν λίγο η νέα κατάταξη με βάση την νέα εγκύκλιο του κ. Κουλαϊδή: http://www.cdseda.att.sch.gr/Portals/0/Docs/katataxi.pdf

    Με τη νέα κατάταξη διορθώθηκε το πρόβλημα με τα 3 χρόνια λιγότερα  σε μένα.

   Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, μήπως κάποιος γνωρίζει περισσότερα για το πως πρέπει να ενεργήσω.
Κατέθεσα αρχές Οκτώβρη μεταπτυχιακό από το ΕΑΠ για αναγνώριση από το ΠΥΣΔΕ. Φυσικά δεν συνεδρίασε οπότε ενώ θα μπορούσα να έχω ακόμα 2 χρόνια παραμονής στο νέο βαθμό δυστυχώς δεν μου τα έβαλαν.  Στην αίτηση, για το λάθος με τα 3 χρόνια, το ανέφερα αλλά δεν έγινε τίποτα. Τι πρέπει να κάνω για να διεκδικήσω νόμιμα τη σωστή κατάταξη;

   Υ.Γ.   Αυτά τα 2 χρόνια σημαίνουν λιγότερη αναμονή για την προαγωγή στον επόμενο βαθμό αλλά και περίπου 240 ευρώ το χρόνο παραπάνω που δεν σκοπεύω να τα χαρίσω...

stratosg

Και στην Ξάνθη μας αφαίρεσαν τρία χρόνια σε όλους τους αποφοίτους ΤΕΙ ανεξαρτήτως ειδικότητας. Εννοείται ότι αναστατώθηκαν όλοι οι συνάδελφοι και πολλοί από εμάς καταθέσαμε αίτηση ένστασης. Υποτίθεται ότι σήμερα ήρθε η διευκρινιστική και θα γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις, κάτι που δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής.

Στο νομό Ροδόπης πάντως βρήκα συνάδερφο με ίδια χρόνια υπηρεσίας που σωστά εκεί τον έχουν κατατάξει στο βαθμό Δ κι όχι στον Ε όπως εμάς.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

jtsop

Μετράει η ημερομηνία που έκανες την αίτηση για το μεταπτυχιακό, οπότε όταν συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ θα πρέπει να σου βάλουν και αυτά τα δύο χρόνια. Τώρα είναι λογικό να μη στα βάλουν (λογικό με βάση το ελληνικό δημόσιο, όχι τον κοινό νου).


Παράθεση από: VangelisK στις 24 Νοε 2011, 07:00:35 ΜΜ
    Με τη νέα κατάταξη διορθώθηκε το πρόβλημα με τα 3 χρόνια λιγότερα  σε μένα.

   Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, μήπως κάποιος γνωρίζει περισσότερα για το πως πρέπει να ενεργήσω.
Κατέθεσα αρχές Οκτώβρη μεταπτυχιακό από το ΕΑΠ για αναγνώριση από το ΠΥΣΔΕ. Φυσικά δεν συνεδρίασε οπότε ενώ θα μπορούσα να έχω ακόμα 2 χρόνια παραμονής στο νέο βαθμό δυστυχώς δεν μου τα έβαλαν.  Στην αίτηση, για το λάθος με τα 3 χρόνια, το ανέφερα αλλά δεν έγινε τίποτα. Τι πρέπει να κάνω για να διεκδικήσω νόμιμα τη σωστή κατάταξη;

   Υ.Γ.   Αυτά τα 2 χρόνια σημαίνουν λιγότερη αναμονή για την προαγωγή στον επόμενο βαθμό αλλά και περίπου 240 ευρώ το χρόνο παραπάνω που δεν σκοπεύω να τα χαρίσω...

Vreel

και η ΔΔΕ ΑΝ. Αττικής βλεπω κατεταξε τους συναδελφους ΠΕ20 με τρια χρονια πεναλντι στους νεους βαθμους.
http://dide-anatol.att.sch.gr/tte/arxeio.zip
γιατι δεν βγαζει μια ξεκαθαρη διευκρινιση το υπουργειο να τελειωνει το μπερδεμα;

stratosg

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο το ζήτημα. Απλά κοιτάξτε το διοριστήριο σας. Αναγράφει ΠΕ20, που σημαίνει Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης και μάλιστα σύμφωνα με τις διατάξεις του 1566/85, του 2525/97, του 2470/97 και του 2834/2000. Σύμφωνα με αυτά λοιπόν δεν ισχύει η ερμηνεία (προσωπική μου άποψη πάντα) βάση της οποίας θεωρούμαστε ότι κατέχουμε θέση με περισσότερα των τυπικών μας προσόντων. Ειδικά στην περίπτωση μας, δεν έχουμε καν διαφορετικές αναθέσεις ανάμεσα σε ΠΕ19 και ΠΕ20.

Έχω γνωστό ζευγάρι που τελείωσαν την ίδια σχολή, ο ένας διορισμένος στην εκπαίδευση με το διοριστήριο του να αναγράφει ΠΕ και ο άλλος στο υπουργείο οικονομικών με το διοριστήριο του να γράφει ΤΕ, όπου εκεί γίνεται και η κατάταξη αντίστοιχα. Επί της ουσίας μας κάνει τη χάρη να μας θεωρεί ΠΕ και μας αφήνει ως ΠΕ αναγκάζοντάς μας όμως να πληρώνουμε ακριβά αυτή την χάρη. Άλλωστε και σαν ΤΕ αν μας κατάτασσε πάλι θα έπρεπε να είχαμε βαθμό Δ (στην περίπτωση μου) απλά θα είχαμε δυο έτη καθυστέρηση στην βαθμολογική ωρίμανση αν δεν κάνω λάθος από τα είκοσι ένα (21) έτη και μετά.

Η παρ. 4 του άρθρου 28 του 4024/11 με βάση αυτό που ερμηνεύω εγώ έχει να κάνει με τα υπόλοιπα υπουργεία κι όχι με το δικό μας. Κατά τα άλλα επειδή είμαι κακεντρεχής και καχύποπτος νομίζω πως είναι ένα ακόμη καλό κόλπο να προκληθεί διάσπαση εκ των έσω στην εκπαίδευση.

Ααα!! ρε Keep Growing πόσο δίκιο έχεις όταν γράφεις τα περί κοινωνικού αυτοματισμού.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Vreel

Δυστυχως συναδελφε το θεμα δεν ειναι ξεκαθαρο και αυτο φενεται απο τις διαφορες που εχουν οι διαπιστωτικες πραξεις που εχουν αναρτηθει απο τις ΔΔΕ σχετικα με τη καταταξη των ΠΕ20. Τα τελευταια νεα απο τη ΔΔΕ που ανηκω (που αρχικα κατεταξε τους ΠΕ20 κανονικα) ειναι πως θα εφαρμοστει η ποινη των τριων ετων για ενταξη σε κατηγορια ανωτερη απο την κατοχη τυπικου προσοντος μετα απο τηλ επικοινωνια που ειχαν και εν΄αναμονη επισημου εγγραφου.