Α' φάση της πράξης «Ψηφιακή τάξη» (Η/Y για Α’ τάξη Γυμνασίου 2009-2010)

Ξεκίνησε από Wizard, 30 Ιουλ 2009, 03:19:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

#151
Μετά από μια μικρή ... "βοϊδοσκόπιση" διαπίστωσα ότι τα πιο πολλά παιδιά της Α΄ Γυμνασίου του νομού μας είναι ενθουσιασμένα με τους νέους υπολογιστές τους και οι συνάδελφοι έμαθαν τα παιδιά αυτά να σέβονται τα νέτμπουκς τους. Η διαδικασία "εκμάθησης του σεβασμού" διήρκεσε περίπου 1 μήνα, κατά τον οποίο οι καθηγητές με προσωπικό θετικό παράδειγμα έδειξαν στα παιδιά ότι μπορεί ο υπολογιστής να αποτελέσει ένα σπουδαίο εργαλείο και όχι απλά ένα μέσο για να μπαίνουν στο facebook...

Ο καθηγητής είναι ΚΑΙ προπονητής και πολλά θέματα που προκύπτουν (ή που ΔΕΝ προκυπτουν) είναι τελικά θέμα προπονητή.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: george79 στις 01 Οκτ 2009, 02:01:42 ΜΜ
Έφτασε στο σχολείο μου η εγκύκλιος για τους υπολογιστές που θα πάρουν οι καθηγητές. Ούτε πιστοποίηση χρειάζεται να έχουν, ούτε τίποτα:

Απόσπασμα:

Σύμφωνα με την υπ’αριθμ. 88310/Γ2/22-07-09 Απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, θα χορηγηθεί φορητός ηλεκτρονικός υπολογιστής στους εκπαιδευτικούς, Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων (Ημερήσιων και Εσπερινών), που διδάσκουν τα μαθήματα που εντάσσονται στην Πράξη «Ψηφιακή Τάξη» στην Α΄ Γυμνασίου, κατά το σχολικό έτος 2009-2010, και κατέχουν:
Α.  Πιστοποίηση του προγράμματος επιμόρφωσης Β΄ Επιπέδου, εκπαιδευτικών στη χρήση και αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην εκπαιδευτική διδακτική διαδικασία.
Β. Ελλείψει των ανωτέρω, πιστοποίηση του προγράμματος επιμόρφωσης Α΄ Επιπέδου, εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην Εκπαίδευση.
Γ. Ελλείψει των ανωτέρω, γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ, όπως αυτή ορίζεται στις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 26 του Π.Δ. 50/2001 (ΦΕΚ 39 Α΄), όπως αυτή τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την παρ. 16 του άρθρου μόνο του Π.Δ. 347/2003 (ΦΕΚ 315 Α΄) και την παρ. 4 του άρθρου μόνο του Π.Δ. 44/2005 (ΦΕΚ 63 Α΄).   
Δ. Ελλείψει των ανωτέρω, γνώση πληροφορικής και χειρισμού Η/Υ και στους οποίους ανατέθηκε η διδασκαλία των μαθημάτων της Πράξης «Ψηφιακή Τάξη» από το Διευθυντή του Γυμνασίου σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων.

Έτσι, για την ιστορία, ως προς το Γ, μάζεψα όλα τα σχετικά στο http://dide.ilei.sch.gr/keplinet/articles/info_cert.php

Πιθανώς να χρησιμεύσουν σε κανέναν απόφοιτο ΕΠΑΛ/ΤΕΕ του τομέα πληροφορικής - ειδικά η 3η σελίδα του παραρτήματος...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Μια καθηγήτρια κατήγγειλε τα εξής:

ένα ιδιωτικό φροντιστήριο εκμάθησης χρήσης του υπολογιστή, στο οποίο γράφτηκαν παιδιά Α΄ γυμνασίου, ζήτησε από τα πρωτάκια να φέρουν τα νέτμπουκς στο φροντιστήριο και να τους κάνει μάθημα με τα μηχανάκια της ψηφιακής τάξης (καλό;;; Δεν φθείρονται τα δικά της...).

Η "κυρία" της ιδιωτικής όμως φαίνεται ότι πιπίλισε τα μυαλουδάκια των παιδιών, λέγοντάς τους ότι "βάλτε αυτά τα προγράμματα", "καταργήστε αυτά τα προγράμματα" και "μην ακούτε τι σας λέει η καθηγήτριά σας, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να διορθώνει κάθε ζημιά που θα προκληθεί ακόμη και από λάθος"!!!

Ένα από τα αποτελέσματα είναι να προσέλθει η καθηγήτρια στην τάξη για μάθημα ψηφιακής τάξης, ενώ είχε προηγηθεί επίπονη ρύθμιση του νέτμπουκ ΚΑΘΕ μαθητή. Χτύπησε το κουδούνι, ήσυχη η καθηγήτρια πήγε να κάνει το μάθημά της και διαπίστωσε ότι ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ (ξέρω τι λέω, έχω και δική μου εικόνα), προκειμένου να μπορέσει να κάνει (προφανώς από... 'βδομάδα) ξανά μάθημα!

Υπό την τρέχουσα ιδιότητά μου στη ΔΙΔΕ Φωκίδας, ενημερώνω ότι θα διερευνήσω το θέμα, θα κινητοποιήσω και τα άλλα γυμνάσια και την κάνω να αναθεωρήσει, ακόμη κι αν χρειαστεί να χοντρύνω τη συμπεριφορά μου.

Αναφέρω το περιστατικό αυτό προς ενημέρωσή σας.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

P.Tsiotakis


Corwin


dora

Τα παρακάτω μού τα μετέφερε φιλόλογος του σχολείου μας μετά από συνάντηση με τον σύμβουλό τους.

Στην Α Πειραιά ο σύμβουλος των φιλολόγων, τους είπε για οποιοδήποτε πρόβλημα να πηγαίνουν στους καθηγητές της πληροφορικής. Τους είπε ότι ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.
Όταν ο συνάδελφος είπε ότι για να κάνουν αυτά που τους λέει (να φτιάχνουν φακέλους, να περνάνε τα μαθήματα από το flash memory στον υπολογιστή, να κατεβάζουν από το internet  και εγώ δεν ξέρω τι άλλο τους είπε) δεν θα προλαβαίνουν να κάνουν καθόλου μάθημα......ο σύμβουλος τους απάντησε ότι: να ετοιμάζουν τι χρειάζεται στην την ώρα της πληροφορικής.

Εγώ ρωτώ... Τι σημαίνει ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ;;;;;
Ξέρετε κάτι που εγώ δεν ξέρω; Έχουν έρθει καινούργιες οδηγίες - ύλη για το μάθημά μας;

P.Tsiotakis

νομίζω οτι από κάποιο σημείο και μετά ασχολούμαστε με κάτι που είναι απλό.
ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ο,τι αναφέρεται στις κείμενες διατάξεις. Όποιος θέλει να κάνει οτιδήποτε με το netbook του ή των μαθητών του ας το κάνει. Ο καθηγητής πληροφορικής έχει το απαρχαιωμένο ΣΕΠΕΗΥ του να ασχολείται...

Δεν είμαι σε γυμνάσιο, αλλά αν ήμουν θα ζητούσα την εγκύκλιο. Κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει ποτέ...

Laertis

Φίλη dora σε διαβεβαιώ ότι δεν ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ πουθενά ...
Απλά ο σύμβουλος το ΠΡΟΕΒΛΕΨΕ για να καλύψει την αδυναμία τη δική του, των δικών του και όλου του συστήματος και πετάει την μπάλα σε μας. Έτσι δε θα τον ζαλίζουν συνεχώς οι Φ(ελ)λόλογοι για το πως θα κάνουν αυτά που ζητά και θα ζαλίζουν εμάς.
Πες τους συναδέλφους σου Φιλολόγους να απευθύνονται σε επιμορφωμένο Φιλόλογο του σχολείου για βοήθεια κι αν δεν υπάρχει σε επιμορφωμένο συνάδελφο άλλης ειδικότητας (για να δικαιολογήσουν επιτέλους το 1 μόριο που παίρνουν επιπλέον απο εμάς αν αιτηθούν για Διευθυντές / Υποδιευθυντές)

Εγω ; Ευχαριστώ δε θα πάρω ... ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

andreas_p

Παράθεση από: dora στις 10 Νοε 2009, 03:30:12 ΜΜ
Στην Α Πειραιά ο σύμβουλος των φιλολόγων, τους είπε για οποιοδήποτε πρόβλημα να πηγαίνουν στους καθηγητές της πληροφορικής. Τους είπε ότι ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.
... τους απάντησε ότι: να ετοιμάζουν τι χρειάζεται στην την ώρα της πληροφορικής.

Σας παρακολουθώ, αλλά δεν απαντώ, για τους παρακάτω λόγους :

1.  Γιατί απλά κουράστηκα να ασχολούμαι με μ - - - - - - ς !!! των δήθεν στελεχών της εκπ/σης.

2.  Τα παραπάνω θέματα τα έχω επιλύσει. Πώς ;  Με στάση αξιοπρέπειας.

Μάθημα μες την τάξη, έγκαιρη προσέλευση σ' αυτή, τυπικός στις εφημερίες  και ενασχόληση με το 10ετίας εργαστήριο (σταδιακή ανανέωση- αντικατάσταση των Η/Υ) και ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ !!!!! Το εννοώ !!!!!

Ψηφιακές εργασίες του τύπου :
Γράψε μου το κείμενο, κάψε το CD,  σκανάρισέ μου 5 άντε το πολύ 50 foto,  δείξε μου το τάδε ή το δείνα  ΤΕΛΟΣ.

Η παραπάνω φράση του συμβούλου ΠΕ02 τι άλλο δείχνει από απαξίωση και περιφρόνηση για τον διδακτικό χαρακτήρα των μαθημάτων μας ;  Όταν στην ώρα της πληροφορικής, προτρέπει , να προετοιμαστεί το μάθημα του X  'συναδέλφου' ;

Συνάδελφοι ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ !!!!! ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΥΣ.  Δεν είστε υποχρεωμένοι για τίποτε ούτε στο ελάχιστο. Και αν κάνετε κάτι να σας το ζητήσουν εγγράφως.

Εκτός και αν ... υπολογίσετε το κόστος (άθλιο και φορολογούμενο) της, ενδεχομένως, απωλεσθείσας x  ή  y  επιτροπούλας ...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: dora στις 10 Νοε 2009, 03:30:12 ΜΜ
Στην Α Πειραιά ο σύμβουλος των φιλολόγων, τους είπε για οποιοδήποτε πρόβλημα να πηγαίνουν στους καθηγητές της πληροφορικής. Τους είπε ότι ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ.

Με ποια λογική και με ποια εξουσία και αρμοδιότητα αναφέρει ένας σύμβουλος φιλολόγων εκείνα που προβλέπονται για καθηγητές άλλης ειδικότητας;

Σέβομαι το γεγονός ότι ο συγκεκριμένος κύριος είναι σχολικός σύμβουλος, πλην όμως η δικαιοδοσία του είναι καθαρά επί εκπαιδευτικών θεμάτων και μάλιστα ΜΟΝΟ για όσους διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα.

Για οτιδήποτε άλλο είναι επιεικώς αναρμόδιος και μάλλον ολίγον... ξερόλας.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

za√‘ag

Το άκουσα και από ένα φίλο Υποδ/ντή σε άλλο σχολείο (Γ' Αθήνας)
Όταν έχουν μάθημα ψηφιακής τάξης η καθηγήτρια πληροφορικής μαζεύει τα netbooks στο εργαστήριο, τα βάζει στο δίκτυο, κάνει όσες εγκαταστάσεις χρειάζονται για τα μαθήματα και μετά τους τα δίνει !!!!

Επιπλέον η ίδια συνάδελφος ενημερώθηκε από τους ΠΛΗΝΕΤ για το e-school ... επί 2 "δύσκολες" μέρες μιας και υπήρξαν πολλές δυσκολίες για την σωστή μεταφορά δεδομένων !!!!

Ave Μεταρρυθμίσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

gouvasg

Συνάδελφοι/ισσα...
Κρατήστε και καμια "πισινή" να χρησιμοποίησε το κύρος του συμβούλου (ορισμένου σε ένα αξιοκρατικό δημοκρατικό πολίτευμα), επειδή απλά βαριότανε!!!
Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu

gouvasg

Νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να είμαστε πάντα  :angel: πρόθυμοι να βοηθήσουμε από τέτοια απόσταση ώστε ο συνάδελφος να μας ακούει χωρίς να φωνάζουμε, αλλά να μην μπορούμε να φτάσουμε το ποντίκι και το πληκτρολόγιο...  ;)
Γεώργιος Γκούβας
Μηχ. Η/Υ-Σ
www.gouvas.eu