Απίστευτο !!! Ο κος Λούβρης έτσι μας εκπροσωπεί;

Ξεκίνησε από geokra, 01 Φεβ 2011, 02:06:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: kammenos στις 05 Φεβ 2011, 03:58:27 ΜΜ
Βλέπε π.χ. το παράδειγμα του Γρηγορίου του Θεολόγου που παραιτήθηκε από Επίσκοπος Κωνσταντινουπόλεως

ναι μεν ήταν τιμή του Αγ. Γρηγορίου που παραιτήθηκε, όμως ο λόγος της παραίτησής του ΔΕΝ ήταν κάποιες κακές δηλώσεις που έκανε εκείνος ούτε κάποιες δηλώσεις που έβαλαν στο στόμα του οι αντίπαλοί του (χωρίς ποτέ να τις είπε ό ίδιος). στην πραγματικότητα παραιτήθηκε αηδιασμένος, επειδή μια μερίδα του κλήρου δεν ασχολιόταν με το σοβαρό έργο της εκκλησίας, αλλά έβλεπαν ως μόνη προοπτική στη ζωή τους την καθαίρεσή του, για να πάρουν την καρέκλα. επίσης ο Λούβρης μάλλον δεν είναι άγιος, όπως άλλωστε σίγουρα δεν είμαι κι εγώ.

είναι ωραίο και υψηλό το παράδειγμα που ανέφερες, όμως να τονίσουμε ότι τα δύο παραδείγματα έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: kammenos στις 05 Φεβ 2011, 04:36:29 ΜΜ
1) Δεν γνωρίζω καν τον geokra, αλλά δεν αντέχω να διαβάζω τέτοια πράγματα.

2) Λοιπόν, πριν με κατηγορήσεις, ας πω ότι με τον geokra έχω ό,τι σχέση έχεις εσύ με τον κ. Λούβρη, τον οποίο υποστηρίζεις φλογερά!

3) Περί ανωνυμίας: Αν ο "geokra" σού έλεγε Λάμπρο Μπουκουβάλα ότι λέγεται "Γεώργιος Κρανιδιώτης" π.χ. και υπηρετεί στην Ανάφη θα ήσουν ικανοποιημένος; Εσύ ας πούμε είσαι πιο ... "επώνυμος" απ' αυτόν;

4) Και επί της ουσίας:  Φαντάζομαι θα κάνεις κι εσύ πλακίτσα σαν τον κ. Λούβρη έτσι;

5) Και αν υποθέσουμε ότι του έχω στείλει προσωπικό mail και δεν απάντησε; Τί θα μου πείς; Να ... ξαναπροσπαθήσω;  ;D

1) μια στιγμή γιατρέ μου, τί εννοείς ότι δεν αντέχεις; ποιος σου είπε ότι εγώ ή οι υπόλοιποι αντέχουμε να διαβάζουμε τις βλακείες που κάποιοι επιτήσειοι σκορπούν απλόχερα στο στέκι τώρα τελευταία;
2) αγαπητέ συνάδελφε, παρακαλώ να είσαι πιο συγκεντρωμένος όταν διαβάζεις και κυρίως όταν γράφεις. πρώτον: δεν είμαι δημόσιος κατήγορος, αλλά γράφω τη γνώμη μου χωρίς παρασκήνια και δεύτερον: δεν υποστηρίζω τον λούβρη ούτε τον κουνάδη ούτε τον σκίκο ή δεν ξέρω ποιον άλλο. με ενδιαφέρει η ενότητα του κλάδου. με τον λούβρη με συνδέει το απόλυτο τίποτε. η όποια σχέση μου μαζί του εξαντλείται στα του κλάδου.
3) προφανώς δεν κατάλαβες όσα γράφω.
4) τί εννοείς ακριβώς; συγνώμη, αλλά δε βλέπω καμιά ουσία σε αυτή την πρότασή σου.
5) υποθέτεις ή του έστειλες και δεν απάντησε; εγώ δεν του έστειλα, δε με ενδιαφέρει να του στείλω γιατί δεν με ενδιαφέρει άμεσα η απάντησή του. το γιατί το ανέπτυξα παραπάνω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dkonetas

#32
Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 02 Φεβ 2011, 04:15:41 ΜΜ
πρέπει να φιλτράρουμε όσα γράφουμε και να μην πετάμε κάτι σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων ανεπεξέργαστο.
ασφαλώς και πρέπει να φιλτράρουμε όσα γράφουμε και να μην πετάμε ανεπεξέργαστο  σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων (όπως επί παραδείγματι το facebook) κάτι ανεπεξέργαστο ... Πολύ περισσότερο οφείλουμε να το κάνουμε αν είμαστε πρόεδροι ενός συλλόγου και καταφερόμαστε κατά των ίδιων των μελών του.
Υπάρχουν 2 περιπτώσεις :
είτε
α)  τα καταλογιζόμενα δεν είναι αλήθεια και είναι παραποιημένα από κάποιους επιτήδειους οπότε και ως φορέας αλλά και ως θεσμικό όργανο ο πρόεδρος και το ΔΣ  αλλά και ως άτομο (αυτό δεν με αφορά) είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για την αξιοπιστία και την αξιοπρέπειά του φορέα να κινηθεί τουλάχιστον νομικά (και σίγουρα κατά το ελάχιστον να διαψεύσει εξίσου δημόσια)
είτε
β) τα καταλογιζόμενα είναι αλήθεια οπότε το ελάχιστο που έχει να κάνει ο πρόεδρος ενός φορέα που έχει αυτή την άποψη για τα μέλη του είναι να παραιτηθεί .
Αυτό που οφείλει κατ αντιστοιχία να κάνει το κάθε δυνάμει μέλος της ΠΕΚΑΠ , αν το διακρίνει συνέπεια και αξιοπρέπεια βέβαια, είναι να ενημερώσει όσο πιό διαφανώς γίνεται, χωρίς να κουκουλώσει,  ζητώντας ΑΜΕΣΑ να τοποθετηθεί ο ίδιος ο εκπρόσωπός του και:
είτε να ζητήσει την νομική διαδικασία κατά όσων προσβάλλουν με ψευδείς ειδήσεις τον εκπρόσωπό του και τον ίδιο,
είτε να κάνει πρόταση μομφής κατά του προέδρου αν δεν έχει την ευθιξία να παραιτηθεί.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ  και ΞΕΚΑΘΑΡΑ και όχι σε αμφισβητούμενες προσωπικές διαβουλεύσεις. Ακριβώς με αυτή την στάση  θα συμβάλλει στην από πολλούς θεοποιημένη ενότητα του κλάδου. Ενότητα δεν σημαίνει ούτε ομερτά ούτε σιωπή!

και κάτι γενικότερο με αφορμή το επιχείρημα της ενότητας το οποίο δεν αφορά κατ ανάγκη τον κ. Λούβρη.
Οι πολιτικές των ίσων αποστάσεων είναι ένας σημαντικός παράγοντας που μας έφθασε - συνολικότερα - ως εδώ και βλέπω ότι έχει γίνει επιχείρημα και εργαλείο πολλών συναδέλφων και "συναδέλφων"  στο forum και αλλού. Είναι απαράδεκτο να ζητιέται η κεφαλή επί πίνακι ή να γίνεται αντικείμενο ειρωνίας και χλευασμού όποιος (για παραδειγμα σαν τον geokra) ενημερώνει κόσμια και ζητά τοποθέτηση από τον δυνάμει εκπρόσωπό του ενώ αντίστοιχα συγ-καλύπτεται με μανδύα ενότητας είτε όποιος διεσπειρε τις ψευδείς τοποθετήσεις που προσβάλλουν τον πρόεδρο της ΠΕΚΑΠ είτε και ο ίδιος ο πρόεδρος αν αληθεύουν τα δημοσιεύματα.   
Είναι αστείο να επικαλούμαστε την ενότητα με ανθρώπους οι οποίοι προδίδουν, διορισμένοι στον χώρο του κλάδου της πληροφορικής, τα συμφέροντα της πληροφορικής. Για πολλούς που επικαλούνται την ενότητα,  θα ήταν κακό αν για παράδειγμα οι λιγοστοί 300 πριν την μάχη  ξεκαθάριζαν αν στην μάχη τους θα είχαν ως ηγέτη  τον Λεωνίδα ή τον Εφιάλτη. Η ενότητα του "κλάδου" , ΑΠΑΙΤΕΙ άμεσα  να υπάρξουν ξεκάθαρες απαντήσεις, ώστε να πιστέψουν στον Λεωνίδα ή να καταδικάσουν και διώξουν από τον χώρο τους τον κάθε Εφιάλτη. και αυτά προφανώς πριν και όχι μετά την μάχη...
Εκτός αν βέβαια πιστεύουμε ότι η μάχη έχει ήδη χαθεί οπότε θα πρέπει να εντοπίσουμε τις ευθύνες σε όσους πιθανόν έβαλαν ένα λιθαράκι συναλλασσόμενοι με το σύστημα, ως νέοι Εφιάλτες. Και σε αυτήν την περίπτωση η ταχύτητα - όχι η βιασύνη- οφελεί αν και θα είναι πλέον καθυστερημένη η αποπομπή τους από τον χώρο του "κλάδου" μας.         
p.s. σχετικά με τα εισαγωγικά στον "κλάδο" . Εξακολουθώ να θεωρώ όσο και αν ενοχλεί ακόμα και αξιότερους από εμένα επιστήμονες ότι δεν μπορεί να ορίζονται τα όρια του κλάδου με βάση τις εκάστοτε διατάξεις της εξουσίας. Υπάρχουν διεθνείς κανόνες (βλ IEEE για παράδειγμα) οι οποιοι οριοθετούν τον χώρο της πληροφορικής.  Αν αύριο στην Ελλάδα αποφασιστεί να διδάσκουν την πληροφορική οι δάσκαλοι στο δημοτικό θα πρέπει στο μέλλον να αποτελούν μέλη της ΠΕΚΑΠ και χάρη της ενότητας του "κλάδου" να συνδιεκδικούμε...  Δεν υπάρχουν ημίμετρα πρέπει ενιαίο σύνθημά μας αν θέλουμε να είμαστε τίμιοι και επιστημονικά ορθοί να είναι ότι "Η πληροφορική δεν γίνεται χωρίς τους πληροφορικούς" και ως επιστήμονας οποιασδήποτε ειδικότητας, παγκοσμίως , θεωρείται αποκλειστικά όποιος σπούδασε ως βασικό πτυχίο την συγκεκριμένη επιστήμη και όχι όποιος με βάση πολιτικές συγκυρίες συμπεριλήφθηκε σε μία διοικητική κατηγοριοποίηση ΠΕ-19 & ΠΕ-20.   

ΔΚ :-(

Sergio

Συνάδελφοι, ό,τι κι αν κάναν οι 300, καλό θα ήταν να το έχουν κάνει πριν αρχίσει η επίθεση των Περσών.. αλλιώς δε θα τους θυμόταν κανένας σήμερα..

Please, αφήστε τα αυτά για μετά την καταιγίδα :(
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

dkonetas

Αντιθέτως θεωρώ πως ακόμα και αν στην πορεία προς την μάχη είχαν διώξει τους εφιάλτες είχαν πιθανότητα είτε να τους θυμούνται όπως τους θυμούνται σήμερα εως ήρωες είτε να τους θυμούνται εξίσου και μάλιστα ως ήρωες ΚΑΙ ως νικητές  !

Sergio

Παράθεση από: dkonetas στις 06 Φεβ 2011, 06:55:57 ΠΜ
Αντιθέτως θεωρώ πως ακόμα και αν στην πορεία προς την μάχη είχαν διώξει τους εφιάλτες είχαν πιθανότητα είτε να τους θυμούνται όπως τους θυμούνται σήμερα εως ήρωες είτε να τους θυμούνται εξίσου και μάλιστα ως ήρωες ΚΑΙ ως νικητές  !
Έστω.. προτείνειτε να ζητήσουμε αλλαγή του προεδρείου της ΠΕΚΑΠ, να συνεχίσουμε τη γκρίνια τώρα, στην "πορεία προς τη μάχη"..  τι ;

Μέχρι στιγμής, 253 από τους 300 (84,2%) θεωρούν ότι είναι ώρα για συσπείρωση και αγώνα και όχι για μεταξύ μας, δημόσιες αντιπαραθέσεις :(

Αμάν ρε παιδιά.. οι Πέρσες είναι ήδη εδώ ..  Να μας θυμούνται θέλουμε ή να κερδίσουμε τη μάχη;
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

dkonetas

ακριβώς όπως το γράφει ο Sergio είναι ... οι Πέρσες είναι ήδη εδώ !  Απλά το "εδώ "κάποιοι το βλέπουν μόνο στους απέναντι μας ενώ άλλοι το βλέπουν διαχρονικά και εντός των τοιχών! Και ακριβώς μόνο αν απορριφθούν οι εντός των τοιχών εχθροί θα έχουμε πιθανότητα νίκης ...

και ας μην μας θυμάται κανείς ...   
άλλωστε δεν ήταν δικό μου το σχόλιο περί μνήμης ...
Παράθεση από: Sergio στις 06 Φεβ 2011, 06:28:53 ΠΜ
.. αλλιώς δε θα τους θυμόταν κανένας σήμερα..

Δεν το συνεχίζω καθότ καταλήγει σε διάλογο στυλ chat ...  Αν θέλεις στείλε pm ...


Sergio

Το θέμα δεν αφορά μόνο εμάς τους δύο dkonetas.  Δε βλέπω το λόγο για PM.. Είναι συλλογικό το θέμα, δεν είναι προσωπικό
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

kammenos

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 06 Φεβ 2011, 01:10:37 ΠΜ
1) μια στιγμή γιατρέ μου, τί εννοείς ότι δεν αντέχεις; ποιος σου είπε ότι εγώ ή οι υπόλοιποι αντέχουμε να διαβάζουμε τις βλακείες που κάποιοι επιτήσειοι σκορπούν απλόχερα στο στέκι τώρα τελευταία;
2) αγαπητέ συνάδελφε, παρακαλώ να είσαι πιο συγκεντρωμένος όταν διαβάζεις και κυρίως όταν γράφεις. πρώτον: δεν είμαι δημόσιος κατήγορος, αλλά γράφω τη γνώμη μου χωρίς παρασκήνια και δεύτερον: δεν υποστηρίζω τον λούβρη ούτε τον κουνάδη ούτε τον σκίκο ή δεν ξέρω ποιον άλλο. με ενδιαφέρει η ενότητα του κλάδου. με τον λούβρη με συνδέει το απόλυτο τίποτε. η όποια σχέση μου μαζί του εξαντλείται στα του κλάδου.
Είδες που και κατηγορείς και βρίζεις; Νομίζω κανείς άλλος δε χρησιμοποίησε τη λέξη "βλακείες" εδώ. Αν και εδώ που τα λέμε, έτσι θα χαρακτήριζα τα γραφόμενα του προέδρου της ΠΕΚΑΠ στο facebook. ΑΝ, (το ξαναλέω) έχουν όντως γραφτεί αυτά. Μέχρι στιγμής κανείς δεν το έχει διαψεύσει πάντως.
Παράθεση
3) προφανώς δεν κατάλαβες όσα γράφω.
4) τί εννοείς ακριβώς; συγνώμη, αλλά δε βλέπω καμιά ουσία σε αυτή την πρότασή σου.
5) υποθέτεις ή του έστειλες και δεν απάντησε; εγώ δεν του έστειλα, δε με ενδιαφέρει να του στείλω γιατί δεν με ενδιαφέρει άμεσα η απάντησή του. το γιατί το ανέπτυξα παραπάνω.
Για να μη μακρηγορώ: Είναι κακό που κάποιοι ζητάνε να πάρει θέση επί του θέματος ο κ. Λούβρης; Στην τελική, εσένα δε σε πειράζει να σου λένε ότι έχεις "κάψει φλάντζα" κλπ. ; Έτσι θα πάμε στη διαμαρτυρία της 15ης Φεβρουαρίου;
Τέλος πάντων, δε μ' ενδιαφέρει να επανέλθω. Μ' ενδιαφέρει να μάθω μόνο γιατί κάποιος συνάδελφος με πρόσβαλλε (εμένα και πολλούς άλλους) με τέτοιο τρόπο. Τώρα γιατί αυτά είναι "παρασκηνιακές ενέργειες"... μάλλον η "καμμένη μου φλάντζα" δε μ' αφήνει να το καταλάβω. Α ναι. Θα πείραζε να μας καλούσαν από την ΠΕΚΑΠ σε έκτακτη ΓΣ εν όψει της 15/2; Εκεί ίσως ξεκαθαριζόταν πολλά πράγματα.

P.Tsiotakis

Ως επιστημονική ένωση η ΠΕΚΑΠ, έχει εγγεγραμμένα μέλη.

Ο πρόεδρος και το ΔΣ λογοδοτούν πρώτα σε αυτά και επιλέγονται από αυτά με εκλογές.
Αν κάποιος έχει πάρει τις αποφάσεις του και δεν είναι μέλος της ΠΕΚΑΠ γιατί δεν εκφράζεται από αυτήν ή για άλλο λόγο (αναφαίρετο δικαίωμά του) δε νομίζω ότι μπορεί να εκπροσωπείται από την ΠΕΚΑΠ...

Και ακόμη και αν η ΠΕΚΑΠ ενδιαφέρεται για τη γνώμη του, ώστε να διαμορφώσει τη στάση της, πρώτα απ'όλα εκπροσωπεί τα μέλη της, όπως κάθε ένωση

P.Tsiotakis

απορία ετών: έχοντας τελειώσει το τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του παν. Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών
και έχοντας τα μισά μαθήματα του βασικού πτυχίου μου οικονομικά, διοίκηση, δίκαιο, στατιστική

είμαι καθαρόαιμος ή μιγάς;


Ως μέλος της ΠΕΚΑΠ, και χωρίς να υπερασπίζομαι ούτε να κατηγορώ κανέναν, δε δέχομαι συστάσεις ή κατηγορίες που μπορώ να επιλέξω για τη στάση μου, ούτε από μέλος της ΠΕΚΑΠ, ούτε από μη μέλος της ΠΕΚΑΠ

μπορώ να αποφασίσω μόνος μου τη στάση μου, χωρίς να υποχρεούμαι να την αιτιολογήσω σε κανέναν

Παναγιώτης Τσιωτάκης


kammenos

Φίλε μου, κανένας μας δεν είναι Άγιος. Αλλά γιατί να μην προσπαθούμε να μιμούμαστε τα παραδείγματα των Αγίων; (Πάντως ο Αγ. Γρηγόριος παραιτήθηκε γιατί τον κατηγορήσαν κάποιοι για ένα είδος διαπλοκής της εποχής νομίζω).  ???
Όσο για τον κ. Λούβρη, πραγματικά απορώ. Γιατί δε βγαίνει να πει: "Ψέμματα! Δεν τα έχω γράψει αυτά". Ή: "Έκανα πλακίτσα" ή ό,τι νομίζει. Τί σιωπή είναι αυτή πια;
Έστω, ας γίνει μια Γ.Σ. να δούμε τί παίζεται. Να μας πει και ο πρόεδρος "his point of view".
Και ολοκληρώνω:
Η ΠΕΚΑΠ είναι συνδικαλιστικός φορέας. Αντιγράφω από το καταστατικό:
Άρθρο 2
Σκοποί και στόχοι της Ένωσης είναι :
[...]
3) Η βελτίωση της θέσης και των όρων εργασίας των καθηγητών Πληροφορικής στη Δ/βάθμια Εκπαίδευση (Δ.Ε.) σε συνεργασία με τους αντίστοιχους φορείς της Δ.Ε.
4) Η θεσμοθετημένη εκπροσώπηση της Ένωσης στις διαδικασίες της Εκπαίδευσης, και όπου λαμβάνονται αποφάσεις που σχετίζονται με την επιστήμη της Πληροφορικής.
[...]

Αυτά ούτε καν ... "θυμίζουν" συνδικαλιστικό φορέα; Μην ξεχνάς ότι όλοι οι συνδικαλιστικοί φορείς λέγονται "ενώσεις" ή "σωματεία" (και λογικό είναι).
Κλείνω με την προτροπή: Όλοι στη διαμαρτυρία της 15/2: http://pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=221


kammenos

Οοοπς! Το τελευταίο μου post, προφανώς απευθυνόταν στον Λάμπρο. Συγγνώμη που δεν το ξεκίνησα έτσι.

kammenos

Εδώ που τα λέμε (τώρα το σκέφτηκα), έτσι και καταργηθεί παντελώς η Πληροφορική απ' το Λύκειο ή/και απ' το Δημοτικό (ως εικάζεται), από ποιούς να περιμένω να υπερασπιστούν τα (τυχόν) δίκαια ημών των Πληροφορικάριων; Από έναν πρόεδρο που (ίσως) να μας έχει χαρακτηρίσει "ψυχασθενείς" ή και άλλα χειρότερα; Ή από Μαθηματικούς, Φυσικούς, Φιλολόγους κλπ. "ΠΕ19" που σε πρώτη ευκαιρία θα "την κάνουν" με μετάταξη στο  φυσικό τους κλάδο; Σαν να απευθύνεσαι στην Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ) για την κατάργηση των Λατινικών απ' την Α' Λυκείου !  ;) Πού να τα βάλουμε και με τη Διαμαντοπούλου !
Κρίμα που το μεταπτυχιακό μου στις Αριθμητικές Μεθόδους Ολοκλήρωσης μου απαγορεύει (still) τη μετάταξή μου στον κλάδο ΠΕ-03. 
Τουλάχιστον να μη με αποκαλούσαν δημόσια ... "καμμένο" !  :-[