Σχέδιο Προγράμματος για την Α', Β' & Γ' Λυκείου

Ξεκίνησε από skoud, 02 Οκτ 2010, 11:50:30 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

george79

Αυτη η ημερομηνία πως επιλεχτηκε; Γιατι 15 και οχι 16 ή 17 ή 35 ιαναουαρίου; ΑΠο οσο γνωριζω εκεινη την ημερα δεν εχει απεργια ή σταση. Πως θα ερθουν οι συνάδελφοι; εχετε τις προυποθεσεις για μια επιτυχημενη συγκεντρωση; εχετε εξασφαλισει ενα minimum αριθμο ατομων εκτος απο το δσ της πεκαπ; εχετε μιλησει με κανεναν; εχετε ερθει σε επικοινωνια με τις τοπικες ελμε να σας βοηθησουν και να κηρυξουν 3ωρη σταση εργασιας;
αν δεν τα εχετε κανει ολα αυτα συνεχιζετε το εργο των συνδικαλιστων που βλεπουμε χρονια. κανουν πραξεις οχι ουσιας αλλα για να δικαιολογουν την θεση τους. κανουν πραξεις για το θεαθηναι
αν παλι εκεινη την ημερα εχει απεργια ή σταση και δεν το γνωριζω ζητω συγγνωμη για τα παραπανω
αν ομως ειναι το συμβουλιο και αλλοι 3-4 (που δεν συμπλρωνουν ουτε...ταξι) καλυτερα να μην το κανετε. ειναι εκφυλιστικο και την επομενη φορα δεν θα καολουθησουν ουτε ή 3-4
 

black_21

Πιθανή ημερομηνία απεργίας είναι η 10η Φεβρουαρίου (την έχει ήδη προκηρύξει η ΑΔΕΔΥ και μάλλον θα ακολουθήσουμε και εμείς).

alex1alex

Πιστευω οτι πρεπει να παμε μονοι μας και ας ειμαστε 10
το θεμα ειναι να Ξεχωρισουμε το προβλημα και να το αναδειξουμε, αν παμε μαζι με
αλλους θα φωναζουν τα γενικα συνθηματα
Σημασια εχει να δωσουμε το παρον ως ειδικοτητα αυτονομη και ξεχωριστη
αλλωστε ως κλαδος εχουμε ιδιαιτερα προβληματα και οι περισσοτεροι εχουμε και ιδιαιτερο χαρακτηρα
Ειμαστε ο μονος κλαδος που εχει τοσο μεγαλο ποσοστο επαγγελματικης σταδιοδρομιας και στον ιδιωτικο τομεα
οπου αν θυμαστε μερικοι οι διαπραγματευσεις γινονταν προσωπο με προσωπο

Παμε λοιπον στη Συγκεντρωση για να δουνε το ΠΡΟΣΩΠΟ των πληροφορικων
Να καταλαβουν οτι δεν ειμαστε καπελωμενοι απο κανεναν και διεκδικουμε τα ΛΟΓΙΚΑ KAI TA AYTONOHTA


alex1alex

Σε λιγο καιρο και απροειδοποίητα και σκασει το σχεδιο στο opengov για διαβουλευση
παρακαλω οσοι ειναι καλοι στο λογο να ετοιμαζουν κειμενα με επιστημονικη τεκμηριωση

alex1alex

Την μερα της συγκεντρωσης προτεινω να πουμε ξεκαθαρα στους διευθυντες οτι παμε να διεκδικησουμε
τα διακαιώματα μας, ας μας βγαλουν αδικαιολογητους και τι εγινε; ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΗΣΗ !
τοσες μερες και λεφτα χασαμε τσαμπα τρεχοντας πισω απο συγκεντρωσεις αλλων...

skoud

Παράθεση από: george79 στις 24 Ιαν 2011, 04:36:48 ΜΜ
Αυτη η ημερομηνία πως επιλεχτηκε; Γιατι 15 και οχι 16 ή 17 ή 35 ιαναουαρίου; ΑΠο οσο γνωριζω εκεινη την ημερα δεν εχει απεργια ή σταση. Πως θα ερθουν οι συνάδελφοι; εχετε τις προυποθεσεις για μια επιτυχημενη συγκεντρωση; εχετε εξασφαλισει ενα minimum αριθμο ατομων εκτος απο το δσ της πεκαπ; εχετε μιλησει με κανεναν; εχετε ερθει σε επικοινωνια με τις τοπικες ελμε να σας βοηθησουν και να κηρυξουν 3ωρη σταση εργασιας;
αν δεν τα εχετε κανει ολα αυτα συνεχιζετε το εργο των συνδικαλιστων που βλεπουμε χρονια. κανουν πραξεις οχι ουσιας αλλα για να δικαιολογουν την θεση τους. κανουν πραξεις για το θεαθηναι
αν παλι εκεινη την ημερα εχει απεργια ή σταση και δεν το γνωριζω ζητω συγγνωμη για τα παραπανω
αν ομως ειναι το συμβουλιο και αλλοι 3-4 (που δεν συμπλρωνουν ουτε...ταξι) καλυτερα να μην το κανετε. ειναι εκφυλιστικο και την επομενη φορα δεν θα καολουθησουν ουτε ή 3-4
 


Αγαπητέ συνάδελφε (?) αφού τόσο ανησυχείς για την επιτυχία της συγκέντρωσης, σε καλώ στο ΔΣ της Δευτέρας 31/1 που θα συζητήσουμε τις λεπτομέρειες για τη συγκέντρωση, ώστε να βοηθήσεις και εσύ.
Όσο για τη θέση μου (αν και δεν είμαι συνδικαλιστής με την έννοια που αποδίδεις στον όρο) στην παραδίδω όποια στιγμή επιθυμείς ώστε να πράττεις εσύ τα δέοντα - όχι για το θεαθήναι- και για να μην αρκείσαι στην κριτική από την πολυθρόνα σου.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Νίκος Αδαμόπουλος

#757
Να ρίξω κι εγώ μια ιδέα; Μήπως πρέπει να ενημερωθεί (και) ο ίδιος ο Πρωθυπουργός μέσω του Γραφείου του Πρωθυπουργού; Να του εξηγήσει κάποιος τι πάει να γίνει; Το υπουργείο μας κάνει ότι δεν καταλαβαίνει... Λέει ότι αφού οι υπολογιστές θα περάσουν σε όλα τα μαθήματα*, άρα η Πληροφορική (...η χρήση Η/Υ, δηλαδή το πάτημα των πλήκτρων!) θα είναι παρούσα και αναβαθμισμένη στα νέα Λύκεια (χωρίς τους πληροφορικούς βεβαίως βεβαίως!). Δεν ξέρω αλλά εγώ ακόμα έχω μείνει σε αυτά που έλεγα στις αρχές Νοέμβρη ( https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3260.msg34328#msg34328 )... Δεν έχω αντιληφθεί κάποια μεταβολή στους τότε φόβους και ισχυρισμούς...

* Βέβαια, αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο. Προσπαθούν να το κάνουν καμιά ντουζίνα χρόνια και ακόμα άνθρακες ο θησαυρός! 1) Πανάκριβα εκπαιδευτικά λογισμικά που σκονίζονται σε ράφια κλειδωμένων σχολικών ντουλαπιών...  2) Επιμορφώσεις που δεν είχαν κανένα πρακτικό αποτέλεσμα εκτός μερικών μορίων για αυτούς που κυνηγούν θέσεις, μερικών τσάμπα Η/Υ για να εξασκείται ο κανακάρης στο facebook και να κατεβάζει τσόντες και ταινίες (και να λέμε μετά ότι τα παιδιά σήμερα πλέον ξέρουν καλά να πατάνε τα πλήκτρα), και μερικών κατσαρολικών με ψευδή τιμολόγια... 3) Netbook για τους μαθητές (με κουπόνια τροφίμων για τους γονείς) που χρησίμευσαν στην περαιτέρω εξάσκηση των μαθητών στο facebook, και στην ανταλλαγή και μελέτη των κατεβασμένων τσοντών και ταινιών ακόμα και εν ώρα μαθήματος. Και πολλά άλλα παρόμοια... Μα γιατί έγιναν όλα αυτά; Μα για να γίνεται χρήση των νέων τεχνολογιών σε όλα τα μαθήματα! Από τη δεκαετία του 90 αυτό δεν λέμε; Τώρα το ανακαλύψαμε; Τώρα λοιπόν πάμε από την αρχή! Επιμορφώσεις, λογισμικά, υποδομές, .... Από πού όμως αντλεί η ηγεσία τη σιγουριά της ότι αυτή το φορά το εγχείρημα θα πετύχει;

skoud

Νίκο, το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ επεξεργάζεται εδώ και μερικές ημέρες επιστολή προς τον ΓΑΠ. Θα του αποσταλλεί και θα δημοσιοποιηθεί τις επόμενες ημέρες.
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

dkonetas

#759
Η μόνη ημερομηνία για την οποία υπάρχει σχετική τεκμηρίωση είναι η  3η Φεβρουαρίου. Τότε αναμένεται η εκδίκαση στο ΣτΕ της προσφυγής για τις αναθέσεις που έχει κάνει (μόνο ) η ΕΠΕ (παρά την φιλολογική υποστήριξη και άλλων) μαζί με 140 συναδέλφους.
Δεν είναι προφανώς γνωστό (με τόσες απεργίες-αναβολές κλπ) αν τελικώς θα γίνει η δίκη αλλά αν γίνει πρέπει να υπάρχει παρουσία και στο δικαστήριο και μετά στο Υπουργείο Παιδείας.
Αυτό δεν έρχεται σε σύγκρουση με την άλλη κινητοποίηση καθώς και εγώ είμαι της άποψης ότι χρειάζονται >=2 κινητοποιήσεις : >1 ξεχωριστά ο κλάδος μας ακόμα και αν είμαστε λίγοι (και ως κλάδο μας θεωρώ τους αποφοίτους σχολών πληροφορικής και όχι όλους τους διορισμένους σε θέσεις πληροφορικής) και >1  μαζί με άλλους φορείς και ενώσεις καθότι τα σχέδια είναι συνολικότερα (βλ και http://free-informatics.blogspot.com/2011/01/blog-post_19.html

george79

το ερωτηματικο παραλειπεται (ψαξτε αλλου φαντασματα), καθηγητης ΠΕ19, Ηλεκτρολογος Μηχανικος και Μηχανικος Υπολογιστων, ΑΠΘ
Δυστυχως δεν μπορω να ερθω στις 31/1 γιατι μενω επαρχια.
τα ιδια σχολια εγραψα και στο site της πεκαπ και αντι να δοθει απαντηση γράφτηκε το εξης
"

Ο/Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής είπε...
@ george79: συνάδελφε στείλε μήνυμα στην ΠΕΚαΠ να εξηγήσουμε τους λόγους."

Ο καθενας ας κρινει την απαντηση.
Δευτερον: ποτε δεν ανεφερα οτι ειμαι αντιθετος στο να παμε μονοι μας οι καθηγητες πληροφορικης. το προηγουμενο μηνυμα υπαρχει, οποιος θελει μπορει να το δει. η απορια μου ειναι τι ενεργειες εγιναν για να επιτυχει αυτη η διαμαρτυρια (η απαντηση ακομα αναμενεται.......)
οσο για τον καναπε που γραφεις μην κρινεις ανθρωπους που δεν ξερεις. οταν σας ειπα αν επικοινωνησατε με τις τοπικες ελμε για κηρυξη βοηθητικης 3ωρης στασης εργασιας δεν το εκανα για να σας την πω αλλα για να προτεινω τροπους επιτυχιας της διαμαρτυριας.
καποια στιγμη αργοτερα θα μιλησω και για την πεκαπ αλλα δεν ειναι της ωρας. τωρα πρεπει να ειμαστε ενωμενοι και να διεκδικησουμε το αυτονοητο: να υπαρχουν μαθηματα πληροφορικης στο λυκειο. οταν περασει η μπορα θα κανουμε και κριτικη και αυτοκριτικη

Παράθεση από: skoud στις 24 Ιαν 2011, 09:23:48 ΜΜ

Αγαπητέ συνάδελφε (?) αφού τόσο ανησυχείς για την επιτυχία της συγκέντρωσης, σε καλώ στο ΔΣ της Δευτέρας 31/1 που θα συζητήσουμε τις λεπτομέρειες για τη συγκέντρωση, ώστε να βοηθήσεις και εσύ.
Όσο για τη θέση μου (αν και δεν είμαι συνδικαλιστής με την έννοια που αποδίδεις στον όρο) στην παραδίδω όποια στιγμή επιθυμείς ώστε να πράττεις εσύ τα δέοντα - όχι για το θεαθήναι- και για να μην αρκείσαι στην κριτική από την πολυθρόνα σου.


skoud

Από όσα γράφεις συνάδελφε κρατάω αυτό:

Παράθεση από: george79 στις 25 Ιαν 2011, 03:41:16 ΜΜ
τωρα πρεπει να ειμαστε ενωμενοι και να διεκδικησουμε το αυτονοητο: να υπαρχουν μαθηματα πληροφορικης στο λυκειο.

  και επαυξάνω!!!

Ας το κάνουμε ΟΛΟΙ πράξη αυτό, επιτέλους...

ΥΣ: Έχει γίνει ήδη συζήτηση με μέλη του ΔΣ της ΟΛΜΕ και τοπικών ΕΛΜΕ για να μας καλύψουν με κήρυξη στάσης εργασίας. Ελπίζω να το αποφασίσει η πλειοψηφία... διαφορετικά θα αλλάξουμε την ώρα.



Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

NiColas1957

Πήξαμε στους σοφούς!

Στείλτε του και γράμμα και e-mail και ότι άλλο νομίζεται, αλλά κρατάτε και μικρό καλάθι γιατί ...... πήξαμε στους σοφούς!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=379937&dt=24/01/2011#ixzz1C4zjKNdJ

NiColas

Χ.Μοτσενίγος

#763
Μεταφέρω μια αγανακτισμένη απορία της κόρης μου που φέτος είναι μαθήτρια της Β΄ Γυμνασίου. Η απορία της αποκαλύπτει μια ακόμα όψη της προχειρότητας των (όποιων) σχεδιασμών του υπουργείου μας.  Τη μεταφέρω επίσης γιατί δεν την έχω δει να διατυπώνεται πουθενά αλλού.

Βέβαια η  κόρη μου είναι πολύ πιο ενήμερη για τα τεκταινόμενα στον κλάδο και στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση γενικότερα απ' ότι οι περίπου 5.000 συνάδελφοι Πληροφορικοί που δεν έκαναν τον καν κόπο (!) να υπογράψουν την ψηφιακή διαμαρτυρία.

Λοιπόν η ερώτηση έχει ως εξής: « Μπαμπά έστω ότι τα παιδιά που πάνε τώρα στο Δημοτικό θα κάνουν 6+3=9 χρόνια "Πληροφορική" μέχρι να βγάλουν το Γυμνάσιο. Έστω ότι αυτό είναι σωστό και έστω ότι αυτά θα μάθουν να χειρίζονται υπολογιστή όπως λέει η υπουργός. Με τη γενιά τη δική μου που δεν έκανε Πληροφορική στο Δημοτικό παρά μόνο μια ώρα τη βδομάδα στο Γυμνάσιο και μετά καθόλου στο Λύκειο, τι γίνεται; Μας γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τόσες χιλιάδες μαθητές; Γιατί δε λέει κανείς κάτι και γι αυτό; Υποτίθεται δεν είναι "πρώτα ο μαθητής" το σύνθημα;  Ακόμα και να ισχύει αυτό που λέει το υπουργείο ότι με το νέο σύστημα δηλαδή θα μάθουν τα παιδιά κομπιούτερ από το Δημοτικό, για μας, όλους εμάς τους τωρινούς μαθητές του Γυμνασίου που δε θα κάνουμε Πληροφορική στο Λύκειο, δεν είναι αδικία όπως και να το δει κανείς; Τι έχουν στο μυαλό τους αυτοί στο Παιδείας;»

Η απάντησή μου μετά από όλα αυτά ήταν προφανής, αλλά ...μη δημοσιεύσιμη, γιατί πρέπει να τηρηθούν οι κανόνες λειτουργίας του ΠΣΔ!   :angel:

poursali

μου θύμισες μια ατάκα από την ταινία "back to the future" όπου ο τρελός επιστήμονας συνεχώς έλεγε στον μικρό ότι ξεχνά να συνυπολογίσει την τέταρτη διάσταση.. νομίζω έγινα κατανοητός..
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ