ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΣΕ ΨΕΥΔΟΓΛΩΣΣΑ

Ξεκίνησε από maria.k., 15 Ιουλ 2009, 03:46:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

maria.k.

ΚΑλησπέρα!
Έχω μια απορία σχετικά με τις σταθερές.
Στην ψευδογλώσσα η εκχώρηση τιμής σε μια σταθερά θα γίνει " π <- 3,14" ή " π=3,14";
Τα έχω δει και τα δυο σε βοηθήματα. Πιστεύω πως το πρώτο είναι σωστό αφού το σύμβολο "=" είναι συγκριτικός τελεστής, αλλά έχω μπερδευτεί. Εσείς τι πιστεύετε;

Νίκος Αδαμόπουλος

Στην ψευδογλώσσα δεν υπάρχουν "συμβολικές σταθερές" όπως γίνεται στη ΓΛΩΣΣΑ (βλ. σελ 149 του βιβλίου). Άρα αποκλείεται το π=3,14 με τη λογική ότι το π θα είναι το 3,14. Όμως ακόμα και στην εντολή  π<-3,14  το π θεωρείται μεταβλητή! Απλά επειδή εμείς οι ίδιοι "αυτοσυγκρατούμαστε" και φροντίζουμε ώστε το π να μην πάρει άλλη τιμή σε επόμενη εντολή, τότε ουσιαστικά μιλάμε για "μεταβλητή σταθερά" (ή μήπως για "σταθερά μεταβλητή"  :D). Σε μπέρδεψα εεε;  :)

Πάντως κανονικά σε σταθερές δεν "εκχωρούμε" τιμές. "Αντιστοιχίζουμε" ένα όνομα (για αυτό και μιλάμε για συμβολικές σταθερές) σε κάποια σταθερή τιμή, η οποία όμως έτσι κι αλλιώς θα πάρει τη θέση του ονόματος μέσα στις εντολές του προγράμματος κατά τη φάση του μεταγλωττισμού...

P.Tsiotakis

Σε ποιο βοήθημα Μαρία;

Συμφωνώ με το Νίκο.

Ουσιαστικά στο   π <- 3.14
το π είναι μεταβλητή, ακόμη κι αν δεν αλλάξει αργότερα!

Πάντως σταθερά είναι ο αριθμός 3.14, καθώς είναι "μια προκαθορισμένη τιμή που δεν τροποποιείται κατά τη διάρκεια εκτέλεσης του αλγορίθμου"

maria.k.

Συγνώμη για την αργοπορία αλλά προείχαν οι διακοπές!!!! :)
Όσο για το βοήθημα είναι από την Ελληνοεκδοτική του Μιχαλακόπουλου.
Στη σελίδα 29 αναφέρει: " Ορίζουμε πρώτα τη σταθερά π=3,14 ....", ενώ στη σελίδα 34 του ίδιου κεφαλαίου: "Η τιμή μιας σταθεράς, π.χ. π <- 3,14...."
Μπορεί να είναι και τυπογραφικό λάθος....
Να ευχηθώ και καλή σχολική χρονιά!

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μαρία τα πράγματα είναι όπως να ανάπτυξαν ο Νίκος και ο Παναγιώτης.

Επίσης, να έχει υπόψη ότι ορισμένα βοηθήματα που είναι λίγο "παλιά" εμφανίζουν τέτοια λάθη.