Γενικό Λύκειο > Εξετάσεις 2006-2007

Απόψεις για το επίπεδο των θεμάτων

(1/8) > >>

johnny_xp:
Παρακαλώ, όσοι έχουν τεκμηριωμένη (κατά το δυνατόν) άποψη για το επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων να την εκφράσουν. Δε θεωρώ πως τα θέματα είναι δυσκολότερα από πέρυσι. Μάλιστα έχω την αίσθηση ότι το θέμα 4 ήταν ελαφρά ευκολότερο του περσινού. Ωστόσο κάποιοι μαθητές δεν έχουν την ίδια γνώμη...

Laertis:
Γνώμη μου είναι ότι τα θέματα (ευτυχώς) για φέτος διατήρησαν το επίπεδο του μαθήματος κάτι που πολύ φοβόμουν ότι δεν θα ίσχυε και είχα εκφράσει σε άλλα posts. Προσωπικά τα κρίνω  ικανοποιητικά, ίσης περίπου δυσκολίας με πέρυσι, αλλά για τα παιδιά σαφώς δύσκολα αφού ξεφεύγουν (στην πλειοψηφία τους) απο τυποποιήσεις (θέμα 1Γ, Θέμα 2α, Θέμα 3α, θέμα 4δ).

Ευτυχώς (για το μάθημα) επαναλαμβάνω ...  :)

Dem:
αν θελετε αποψη ενος μαθητη αν τα θεματα των προηγουμενων ετων ηταν ευκολα τα φετινα τα θεωρω μετρια χωρις παρ ολα αυτα να ζηταει κατι ιδιαιτερο η κατι τρελο....ενας που ειχε ασχοληθει εγραφε θεωρω ανετα 16 με 17....εγω παντως που περιμενα να τα τελειωσω πριν το 2ωρο ωστε να τα ελεγχω μια ωρα μου πηρε μιση ωρα παραπανω..........

fragile:
Τα θέματα τα φετινά κατά την γνώμη μου είχαν δυο χαρακτηριστικά

1ο - Επέτρεπαν την παπαγαλία έως ενός σημείου (μικρότερο από πέρισυ αλλά και πάλι υψηλό) και την ανάπτυξη
      της όποιας σκέψης από τους μαθητές.

2ο - Είχαν θέματα από όλη την ύλη αλλά αν και δεν απέφυγαν τετριμμένα θέματα (ΣΟΣακια) με γενικότερη
      παρατήρηση της ευκολίας τους, δεν ξέρω πάντως μου αναπτέρωσαν τις ελπίδες για την "ποιότητα" του
      μαθήματος μας

Τελικά μου έμεινε η αίσθηση ότι κάτι πάει να αλλάξει προς το καλύτερο, αλλά τώρα πρέπει όμως να ανησυχούμε περισσότερο γιατί η όποια περίοδος αλλαγών πρέπει να συντελεστεί με εμάς για εμάς.

Καλό καλοκαίρι σε όλους τους συνάδελφους, καλά αποτελέσματα στα παιδιά και χαμογελάτε γιατί είναι μεταδοτικό. Άστε τα σοβαρά για τους "μεγάλους"

Fragile

dozb:
Ο μέχρι τωρα σχολιασμός μου κάνει εντύπωση.....

Ίσως θα ήταν τελικά καλύτερα να πουν οι δουλεμένοι μαθητες πως τους φάνηκαν...

Κι εξηγώ...
Ενώ σπάνια χρησιμοποιώ λέξεις όπως  "γελοία", λόγω τιμής φετος ετσι θα τα περιέγραφα.

Σαφώς ευκολότερα από τα περσινά...

Να μη συζητησω  για τα πρωτα δυο θεματα δε, που ακόμα και μαθητες αδιάβαστοι πιάνουν πάνω από τη βάση.....

(Το καλύτερο "Σας δινουμε 5 κενά και 3 λέξεις" .... Συμπληρώστε! )

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση