Ουρές άσκηση Ε3

Ξεκίνησε από ApoAntonis, 13 Οκτ 2023, 09:32:02 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ApoAntonis

Ε3 σελ.33
2) Σε μια κενή ουρά 10 θέσεων εισάγουμε τα στοιχεία Κ,Φ,Ι,Α,Ρ. Με ποιόν τρόπο πρέπει να "εισαχθούν" και να "εξαχθούν" τα στοιχεία, ώστε να έχουμε ως έξοδο τα δεδομένα Α,Ρ,Χ,Η

Βλέπουμε στις ενδεικτικές λύσεις:
εξαγωγή, εξαγωγή, εξαγωγή, εισαγωγή Χ, εισαγωγή Η.

α. Μας κάνει οποιαδήποτε σειρά αρκεί το ήτα να γίνει εισαγωγή μετά το χι. Σωστά;
Η διατύπωση (πρέπει) καταλαβαίνω πως υποννοεί μοναδικό τρόπο.

β. Πού είναι η έξοδος;

(*γ.  Έχω ένα πρόβλημα ακόμα ότι τα στοιχεία έγιναν δεδομένα αλλά θα προσπαθήσω να το πνίξω αυτό.)

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχουμε και σε άλλο νήμα αυτό;

gthal

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σου απαντήσω γιατί πολλές από αυτές τις ασκήσεις είναι τραγικές. Φοβερά αποτυχημένες.
Δυσκολεύεται κανείς και να μαντέψει έστω ποιο ήταν το σκεπτικό για να τις βελτιώσει.
Εγώ την έχω διασκευάσει και την δίνω ως εξής:

Σε μια κενή ουρά 10 θέσεων εισάγουμε τα στοιχεία X, Η, Α, Ρ με αυτή τη σειρά. Στη συνέχεια μπορούμε να εξάγουμε κάθε φορά ένα στοιχείο και να το επανεισάγουμε αμέσως. Μετά από πόσα ζεύγη τέτοιων Εξαγωγών-Εισαγωγών η ουρά θα έχει τα περιεχόμενα  A, P, X, Η  ;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

akalest0s

Παράθεση από: ApoAntonis στις 13 Οκτ 2023, 09:32:02 ΠΜα. Μας κάνει οποιαδήποτε σειρά αρκεί το ήτα να γίνει εισαγωγή μετά το χι. Σωστά;
Η διατύπωση (πρέπει) καταλαβαίνω πως υποννοεί μοναδικό τρόπο.

β. Πού είναι η έξοδος;

(*γ.  Έχω ένα πρόβλημα ακόμα ότι τα στοιχεία έγιναν δεδομένα αλλά θα προσπαθήσω να το πνίξω αυτό.)

Γιατί έχω την εντύπωση ότι το έχουμε και σε άλλο νήμα αυτό;
Δεν θυμάμαι παρόμοια συζήτηση.
Για την πρώτη ερώτηση, παρ' ότι δείχνει μόνο έναν τρόπο στις λύσεις, πως θα μπορούσε να υπονοεί ότι αυτός είναι μοναδικός;!
"Abstraction is not the first stage, but the last stage, in a mathematical development." MK
"I don't want to write about a high level thing, unless I fully understand about a low level thing" DK