Το Στέκι των Πληροφορικών

Γενικά => Γενικά Παιδαγωγικά, Επιστημονικά και Τεχνικά Θέματα => Διοικητικά Θέματα - Νομοθεσία => Μήνυμα ξεκίνησε από: dpa2006 στις 07 Νοε 2015, 02:03:43 μμ

Τίτλος: Πληροφορικός και Πιστροποίηση ECDL
Αποστολή από: dpa2006 στις 07 Νοε 2015, 02:03:43 μμ
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Πρόσφατα στις αιτήσεις για ΙΕΚ μου ζήτησαν πιστοποιητικό ECDL, ???
Ισχύει ακόμα η χρήση ΗΥ με την κτήση του πτυχίου πληροφορικής/Μηχανικών Υπολογιστών κλπ(με βάση τα πτυχία που δέχεται το ΑΣΕΠ στον Διαγωνισμό του και στην Δευτεροβάθμια στις αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων) ή έχει κάτι αλλάξει;

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων.

ps: αν το μήνυμα έγινε ποστ σε λάθος σημείο ας αλλαχθεί θέση
Τίτλος: Απ: Πληροφορικός και Πιστροποίηση ECDL
Αποστολή από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 07 Νοε 2015, 02:19:44 μμ
Την παρατήρηση πιο κάτω την είδες; Παραθέτω:

Παράθεση
4.3. ΓΝΩΣΕΙΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ Η/Υ (ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ)

Πιστοποιημένη επιμόρφωση στις Τ.Π.Ε. επιπέδου 1 του ΥΠ.Π.Ε.Θ. ή πιστοποιητικά γνώσης Η/Υ σύμφωνα με ΑΣΕΠ

Εκπαιδευτικοί ΠΕ19-20 δεν μοριοδοτούνται στην κατηγορία αυτή (άρθρο 19, παρ. στ, του ν.4327/2015)
Τίτλος: Απ: Πληροφορικός και Πιστροποίηση ECDL
Αποστολή από: dpa2006 στις 07 Νοε 2015, 02:46:38 μμ
Την παρατήρηση πιο κάτω την είδες; Παραθέτω:


Ευχαριστώ για τη διευκρινηση.
Τίτλος: Απ: Πληροφορικός και Πιστροποίηση ECDL
Αποστολή από: peter13 στις 08 Νοε 2015, 01:35:44 μμ
Την παρατήρηση πιο κάτω την είδες; Παραθέτω:


Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει... Και εξηγούμαι:
Στο νόμο 4327/2015 (https://www.iep.edu.gr/pps/docs/fek50_n4327_14_05_2015.pdf) και το άρθρο 19 έχει τίτλο:

Άρθρο 19
Αποτίμηση κριτηρίων επιλογής Διευθυντών Εκπαίδευσης, Προϊσταμένων ΚΕ.Δ.Δ.Υ. και Διευθυντών σχολικών μονάδων και Ε.Κ

Δηλαδή αναφέρεται για τους Διευθυντές των Ιεκ και όχι τους εκπαιδευτές.
Αυτό γίνεται ακόμα πιο φανερό όταν στο ίδιο άρθρο γράφει π.χ.

Παράθεση
γ) Δεύτερο πτυχίο πανεπιστημίου ή Τ.Ε.Ι.: 2 μονάδες εφόσον δεν ήταν αναγκαίο προσόν για το διορισμό.
δ) Πτυχίο Παιδαγωγικής Ακαδημίας ή Σχολής Νηπιαγωγών: 0,5 μονάδα, εφόσον δεν ήταν αναγκαίο προσόν για το διορισμό ή δεν αποτέλεσε προϋπόθεση για απόκτηση πτυχίου εξομοίωσης, το οποίο χρησιμοποιήθηκε για διορισμό και εφόσον δεν υφίσταται η μοριοδότηση της προηγούμενης περίπτωσης β΄

πράγματα που δε προβλέπονται πουθενά στην εγκύκλιο.
Έτσι συμπεραίνω ή είναι λάθος η παραπομπή που παρατίθεται στην εγκύκλιο ή κάτι δεν πάει καλά...
Τίτλος: Απ: Πληροφορικός και Πιστροποίηση ECDL
Αποστολή από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 09 Νοε 2015, 11:47:25 πμ
Έτσι συμπεραίνω ή είναι λάθος η παραπομπή που παρατίθεται στην εγκύκλιο ή κάτι δεν πάει καλά...

Αυτό που δεν πάει καλά είναι ότι ο κλάδος μας έχει μπει στο στόχαστρο εδώ και καιρό...
Τίτλος: Απ: Πληροφορικός και Πιστροποίηση ECDL
Αποστολή από: peter13 στις 09 Νοε 2015, 03:24:15 μμ
Πολύ σωστά!
Αν ήταν για εκπαιδευτές δε θα είχε τόση σημασία γιατί η σύγκριση θα γινόταν μεταξύ ομοιών οπότε κανείς δε θα παιρνε τα μόρια.. Τώρα όμως που είναι για διευθυντές όποιος είναι πε19/20 υστερεί σε μόρια λόγω ειδικότητας...
Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα νομίζω η αναφορά σε νόμο που είναι για τα στελέχη είναι ότι ναναι...