Ένταξη στο μητρώο ΚΣΕ εργαστηρίου με ubuntu LTSP 12.04

Ξεκίνησε από fkoutsakas, 05 Σεπ 2014, 01:13:36 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

fkoutsakas

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Ως γνωστόν άνοιξε τον Ιούνιο το μητρώο ΚΣΕ και είπα ο έρμος να εντάξω εκεί το εργαστήριο πληροφορικής στο οποίο στήσαμε Ubuntu Linux LTSP 12.04 για σχολικά εργαστήρια.

Όταν η διαδικασία έφτασε στο σημείο που πρέπει να στείλω τα reports του hardware των μηχανημάτων και έκανα κλικ στο λινκ για το λογισμικό που θα διεκπεραίωνε αυτή τη διαδικασία άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια μιας και υπήρχε εφαρμογή μόνο για περιβάλλον windows.

Ζήτησα βοήθεια (από τη προβλεπόμενη διαδικασία: συμπλήρωση φόρμας) και σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να ενταχθούν εργαστήρια με που τρέχουν Linux.

Παρακαλώ πείτε μου ότι μου κάνουν πλάκα. Αν όχι πρέπει να κάνουμε κάτι, δε νομίζετε;

Ευχαριστώ



yiannis

Έχει γίνει μια σχετική συζήτηση εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5579.0

Με τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι το ΛΣ. Θα μπορούσε θεωρητικά να έχουμε ό,τι θέλουμε. Πρόβλημα θα προκύψει με τις εφαρμογές που πρέπει να τρέχουν για την επιμόρφωση, ανάλογα την ειδικότητα. Αυτές είναι αμφίβολο αν θα δουλεύουν σε linux. Μάλιστα, επειδή οι περισσότερες είναι πολύ παλιές, υπάρχουν και προβλήματα με νεότερες εκδόσεις των windows, γι' αυτό και προτείνεται η χρήση windows xp, έστω και σε virtual machine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάπου εκεί παράτησα το ψάξιμο :)