Απίστευτο !!! Ο κος Λούβρης έτσι μας εκπροσωπεί;

Ξεκίνησε από geokra, 01 Φεβ 2011, 02:06:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

geokra

Mε αφορμή το post του kadafi (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3260.msg36443#msg36443)
στην παρακάτω ανάρτηση διαβάζω ότι ο κος Λούβρης που μας εκπροσωπεί στις διακδικήσεις μας θεωρεί τους Πληροφορικούς οτιδήποτε άλλο (ψυχασθενείς, αποκαμωμένους, απαρχαιωμένους, με καμμένη φλάντζα, κ.α.) ΕΚΤΟΣ από Εκπαιδευτικούς.
Με τέτοιες απόψεις θα έχουμε ενιαίο μέτωπο απέναντι στους αρμόδιους φορείς;
Νομιμοποιείται ο Πρόεδρος μια Ένωσης να εκφράζει τέτοιες απόψεις για το σύνολο του κλάδου;
Διευκολύνουν τέτοιες συμπεριφορές την αναγνώριση των αιτημάτων μας ή σκάβουμε μόνοι μας το λάκκο μας;
δεν ξέρω τι να πω, για όλα αυτά τι λέει ο ίδιος ο κος Λούβρης;

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/12/blog-post_1281.html

Σπύρος Δουκάκης

Θα πρότεινα να ζητήσει το μέλος του forum geokra από τους διαχειριστές, να διαγραφεί το μνμ που έστειλε για δύο λόγους:
1. έχεις ξαναγραφτεί και άρα κάποιος που θέλει να το δει το έχει διαβάσει
2. μπορεί το μέλος geokra να στείλει προσωπικό μνμ στον κ. Λούβρη και να τον ρωτήσει.

Σε άλλη περίπτωση προτείνω και παρακαλώ τους διαχειριστές να ενσωματώσουν το μνμ στο παλιό μνμ που έχει ξαναγραφτεί. Δεν προσφέρει τπτ να έχουμε δύο μνμ ίδια.

Σ

Vangelis

Αυτό το "ενιαίο μέτωπο" πολύ μου άρεσε είναι φανερό ότι ο geokra πασχίζει γιαυτό.
Τελικά είναι  τουλάχιστον συνάδελφος?

dkonetas

Είναι μάλλον - επιεικώς- περίεργο και δείχνει και το προδιαγεγραμμένο ορίζοντα ενώσεων οι οποίες δεν έχουν ομοιογενή μέλη...

- κανείς δεν απαντά επί της ουσίας ,ούτε καν αυτός που έπρεπε να θιχτεί από το άδικο ή το δίκαιο των κατηγοριών... (άλλωστε πηγές σαν το tro-ma-ktiko έχουν αποδεδειγμένα τεράστια απόσταση από την αμερόληπτη ενημέρωση )
- και ως λύσεις προτείνονται να κατέβει το θέμα!!!!!!!!!! ενώ συγχρόνως κατηγορείται αυτός που ενημέρωσε θέτοντας κόσμια και τον προβληματισμό του (με αποδείξεις μάλιστα για τα κίνητρα της - μη ενιαίας λογικής - εκπροσώπησης των πληροφορικών)

Είναι προφανές - όσο αν εθελοτυφλούμε και το καταχωνιάζουμε - ότι σε χώρους πχ του κλάδου όπου θα υπάρχουν και άτομα τα οποία δεν δικαιούνται να είναι στον κλάδο ότι όποτε   υπάρχουν θα προτάσσονται τα προσωπικά συμφέροντα έναντι των "κοινών" . Αυτό έχει δείξει η ιστορία άλλωστε των συγκεκριμένων ενώσεων ...     

και επειδή μπορεί και εγώ να ερωτηθώ για το αν είμαι συνάδελφος να γράψω ότι προφανώς ως Μηχανικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής είμαι συνάδελφος με τους πληροφορικούς που διδάσκουν πληροφορική ενώ δεν είμαι συνάδελφος με όσους έχουν παρεισφρήσει στον κλάδο (ακόμα και αν είναι καλύτεροι μου), εκμεταλλευόμενοι την τότε μεγαλύτερη, σε αριθμό ψήφων, διαπραγματευτική τους δυνατότητα... Άρα το ενιαίο μέτωπο, το οποίο επικαλούνται κάποιοι, πως μπορεί να υπάρχει μεταξύ μελών που έχουν όχι απλά εντελώς διαφορετικά αλλά και συγκρουόμενα συμφέροντα και όταν ήδη στην ιστορία του κλάδου έχουν αποδεδειγμένα δράσει  ενάντια στα αυταπόδεικτα συμφέροντα των υπολοίπων "συναδέλφων" τους;
Το θέμα πραγματικά είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και αποκαλύπτει ότι στην πρώτη ευκαιρία σε ενώσεις οι οποίες απαρτίζονται από ετερογενή στοιχεία θα υπάρξουν κάποιοι (ακόμα και οι ίδιοι οι εκπρόσωποι ) οι οποίοι αναπόφευκτα θα "πουλήσουν" κάποια από τα μέλη τους εκπροσωπόντας μόνο την μία συνιστώσα...  Το συμπέρασμά που εξάγω είναι ότι ΔΕΝ πρέπει να αναλώνουμε την δημιουργικότητα και την αγωνιστικότητά μας συμμετέχοντας σε όσες ενώσεις και οργανισμούς είναι αποτυχημένες εν τη γεννέσει τους  και ότι πρέπει να συσπειρωνόμαστε και να δίνουμε δύναμη, ακόμα και διορθώνοντας με την ενεργό συμμετοχή μας τα όποια λάθη τους,  σε αυτούς τους οργανισμούς οι οποίοι από την σύνθεσή τους σε κάθε περίπτωση θα μας εκροσωπούσαν επάξια...

p.s. Προβληματισμένος για το είδος των απαντήσεων και των ΜΗ απαντήσεων που έλαβε έως τώρα - ο άγνωστός μου - συνάδελφος geokra...

   

geokra

Συνάδελφε dkoneta δεν πρόκειται πια να βρεις την πρωτότυπη ανάρτηση για την οποία συζητάμε.
Έχει αποσυρθεί. Απλά στο tromaktiko (το οποίο μόνο ενημερωτικό δεν το θεωρώ) υπάρχει το αρχικό κείμενο μαζί με μία αντίδραση, στην οποία δεν έχω καμία συμμετοχή, απλά ενημερώθηκα.
Και μένα η γνώμη μου είναι ότι οι ΜΗ απαντήσεις κάνουν περισσότερο θόρυβο.
Τώρα σε 'καλοπροαίρετες' απορίες συναδέλφων σχετικά με την επαγγελματική μου υπόσταση... τι να πω ... να απαντήσω δηλ;
Κάποιοι μπορεί να πιστεύουν ότι είναι καλύτερο να τα κρύβουμε όλα κάτω από το χαλί και να σφυρίζουμε κλέφτικα και όταν πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας τότε θα κάνουμε και τους έκπληκτους.

Λάμπρος Μπουκουβάλας

θα μου άρεσε η κίνησή σου geokra (τί σημαίνει άραγε αυτό;; όταν πληκτρολογούμε απόψεις ή και κατηγορίες, οφείλουμε να είμαστε επώνυμοι), αν είχες μιλήσει με τον Λούβρη, ή καλύτερα αν είχες στείλει σε αυτόν το παράπονό του εγγράφως και είχες λάβει την απάντηση. τότε θα περίμενα να δω το εξής:

να παραθέτεις την αρχική σου κατηγορία και να συνεχίζεις λέγοντας: ο Άρης Λούβρης μου απάντησε τα εξής: μπλα μπλα... τώρα εσείς βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

όταν βλέπω μια ξεκομμένη ανάρτηση, που την υπογράφουν κάποιοι (ή όλοι;;;) ανώνυμοι εκπαιδευτικοί α΄ και β΄ αθήνας (το χάος δηλαδή...), που την αναδημοσιεύεις εσύ χωρίς να λες ποιος είσαι, λυπάμαι, αλλά - ακόμη κι αν δεν το θέλω, διότι δε σε γνωρίζω και δε θέλω να σε αδικήσω - θεωρώ ότι πρόκειται για μια απρόσεκτη κίνηση ή μια κίνηση εκ του πονηρού...

τέλος, δε νομίζω να έχουν οι διαχειριστές κάτι προσωπικό με σένα. εξ όσων γνωρίζω, είναι αρκετά αξιοπρεπείς. όμως πρέπει να φιλτράρουμε όσα γράφουμε και να μην πετάμε κάτι σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων ανεπεξέργαστο.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

θα μου άρεσε η κίνησή σου geokra (τί σημαίνει άραγε αυτό;; όταν πληκτρολογούμε απόψεις ή και κατηγορίες, οφείλουμε να είμαστε επώνυμοι), αν είχες μιλήσει με τον Λούβρη, ή καλύτερα αν είχες στείλει σε αυτόν το παράπονό του εγγράφως και είχες λάβει την απάντηση. τότε θα περίμενα να δω το εξής:

να παραθέτεις την αρχική σου κατηγορία και να συνεχίζεις λέγοντας: ο Άρης Λούβρης μου απάντησε τα εξής: μπλα μπλα... τώρα εσείς βγάλτε τα συμπεράσματά σας.

όταν βλέπω μια ξεκομμένη ανάρτηση, που την υπογράφουν κάποιοι (ή όλοι;;;) ανώνυμοι εκπαιδευτικοί α΄ και β΄ αθήνας (το χάος δηλαδή...), που την αναδημοσιεύεις εσύ χωρίς να λες ποιος είσαι, λυπάμαι, αλλά - ακόμη κι αν δεν το θέλω, διότι δε σε γνωρίζω και δε θέλω να σε αδικήσω - θεωρώ ότι πρόκειται για μια απρόσεκτη κίνηση ή μια κίνηση εκ του πονηρού...

τέλος, δε νομίζω να έχουν οι διαχειριστές κάτι προσωπικό με σένα. εξ όσων γνωρίζω, είναι αρκετά αξιοπρεπείς. όμως πρέπει να φιλτράρουμε όσα γράφουμε και να μην πετάμε κάτι σε ένα δημόσιο χώρο συζητήσεων ανεπεξέργαστο.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

παναγιώτη, αν εννοείς τα λεγόμενά μου, δεν αναφερόμουν σε σένα, αλλά στον geokra. και δε σχολιάζω τον άνθρωπο (αν παρακολουθείς ένα briefing των γραφόμενών μου, θα το έχεις διαπιστώσει), αλλά τη συμπεριφορά.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

skoud

#8
Αγαπητέ συνάδελφε (!?) geokra,

Θα απαντήσω προσωπικά, σαν απλός συνάδελφος δηλ. (για όσους με θεωρούν τέτοιο...) και όχι με την προσωρινή έτσι και αλλιώς ιδιότητά μου, ως μέλος του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.

Πρώτα – πρώτα θα ήθελα να δεις τη συγκυρία: Από μέρα σε μέρα αναμένεται το σχέδιο για το νέο λύκειο, όπου είναι πιθανόν να πρέπει να αντιμετωπίσουμε όλοι μαζί μια καταστροφική για τον κλάδο μας εξέλιξη. Το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. έχει κάνει μια τεράστια προσπάθεια, υπερβάλλοντας εαυτόν, για να αποτρέψει το αρχικό σχέδιο όπου η Πληροφορική δεν υπήρχε καθόλου στο νέο λύκειο. Τα τελευταία δείγματα που έχουμε, τα έχω αναφέρει εδώ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3260.msg37156#msg37156    Η τελική έκβαση του αγώνα μας εξαρτάται από τις αποφάσεις που θα πάρει το Δ.Σ. στη συνέχεια και περισσότερο από την συσπείρωση όλων των καθηγητών Πληροφορικής και τη διάθεσή τους να δράσουν ενιαία.

Σε αυτή λοιπόν τη συγκυρία, κάποιοι ανώνυμοι –αναρωτιέμαι, αναρωτιέσαι, ΠΟΙΟΙ;– ανασύρουν ένα θέμα που γράφτηκε ακριβώς πριν ένα χρόνο, σε ένα χώρο (Facebook) όπου το χιούμορ και η συζήτηση "καφενείου" μεταξύ "φίλων" είναι τα κυρίαρχα στοιχεία του, με ποιον άραγε στόχο; Να πλήξουν τον πρόεδρο της Π.Ε.ΚΑ.Π., ή την ίδια Π.Ε.ΚΑ.Π. και κύρια την προσπάθεια και τον αγώνα που γίνεται για το θέμα του Λυκείου;

Είναι νομίζω προφανές ότι κάποιοι έχουν "χάσει την μπάλα" από τις ενέργειες της Π.Ε.ΚΑ.Π. και όλου του κλάδου και προσπαθούν με όλα τα μέσα να υπονομεύσουν το ΔΣ και την Π.Ε.ΚΑ.Π.  Συστηματικά μάλιστα αυτό γίνεται όταν υπάρχει μπροστά μας μια συγκεκριμένη δράση. Αν ανατρέξεις σε διαλόγους στο στέκι, στο Blog της ΠΕΚΑΠ κλπ πριν από τις ημερίδες, τις συγκεντρώσεις κλπ που έχουν γίνει το τελευταίο διάστημα, θα δεις ένα ανάλογο κλίμα.

Συμπληρωματικά θα ήθελα να τονίσω και πάλι ότι, η Π.Ε.ΚΑ.Π. δεν είναι τα 7 μέλη του Δ.Σ. της, αλλά εν δυνάμει, όλοι οι καθηγητές Πληροφορικής. Τα μέλη του Δ.Σ. δεν είναι ισόβια, έχουν εκλεγεί για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε αυτή τη θέση, ασχολούνται με τα «κοινά» μας μάλλον από «χόμπι» και δεν έχουν κανένα συμφέρον ή απολαβές άμεσες ή έμμεσες.

Θεωρώ επίσης ότι τα μέλη του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.  πρέπει να κρίνονται με κριτήριο το αν υπηρετούν τους καταστατικούς σκοπούς και τις επιδιώξεις της Ένωσης και του κλάδου και όχι για τις γενικότερες απόψεις, ιδεολογικές, πολιτικές, θρησκευτικές, συνδικαλιστικές κ.λπ. που έχουν. Για αυτές κρίνονται έτσι κι αλλιώς από την κοινωνία, τους συναδέλφους, τους φίλους, τους μαθητές κ.λπ.

Να είσαι καλά!
Σταύρος Κουνάδης
Καθηγητής Πληροφορικής
Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: skoud στις 02 Φεβ 2011, 08:39:58 ΜΜ

Πρώτα – πρώτα θα ήθελα να δεις τη συγκυρία: Από μέρα σε μέρα αναμένεται το σχέδιο για το νέο λύκειο, όπου είναι πιθανόν να πρέπει να αντιμετωπίσουμε όλοι μαζί μια καταστροφική για τον κλάδο μας εξέλιξη. Το Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π. έχει κάνει μια τεράστια προσπάθεια, υπερβάλλοντας εαυτόν, για να αποτρέψει το αρχικό σχέδιο όπου η Πληροφορική δεν υπήρχε καθόλου στο νέο λύκειο.

Τελικά τίποτε δεν είναι τυχαίο!
Ευχαριστούμε την πεκάπ για τη μεγάλη & δύσκολη μάχη που δίνει για όλους εμάς. υποστηρίζουμε και επαυξάνουμε.

Τα ανώνυμα λόγια είναι ατμός...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

lykos

Παράθεση"...ανασύρουν ένα θέμα που γράφτηκε ακριβώς πριν ένα χρόνο, σε ένα χώρο (Facebook) όπου το χιούμορ και η συζήτηση "καφενείου" μεταξύ "φίλων" είναι τα κυρίαρχα στοιχεία του..."
Παράθεση"...Τα μέλη του Δ.Σ. δεν είναι ισόβια, έχουν εκλεγεί για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα σε αυτή τη θέση, ασχολούνται με τα «κοινά» μας μάλλον από «χόμπι» και δεν έχουν κανένα συμφέρον ή απολαβές άμεσες ή έμμεσες.  ..."
Συνάδελφοι, θεωρώ πως αυτά δεν είναι επιχειρήματα!...

Παράθεση"...τα μέλη του Δ.Σ. της Π.Ε.ΚΑ.Π.  πρέπει να κρίνονται με κριτήριο το αν υπηρετούν τους καταστατικούς σκοπούς και τις επιδιώξεις της Ένωσης και του κλάδου και όχι για τις γενικότερες απόψεις, ιδεολογικές, πολιτικές, θρησκευτικές, συνδικαλιστικές κ.λπ. που έχουν..."
Σύμφωνοι συνάδελφε Σταύρο. Ποιός τόκανε, εις βάρος ποιανού? Αν δεν τόκανε κανείς, γιατί η αναφορά?

Βασίλης Λυκοστράτης

Sergio

Μήπως θα έπρεπε να ψάχνουμε να βρούμε αυτά που μας ενώνουν παρά αυτά που μας χωρίζουν;

Δεν ξέρω την ιστορία πίσω από τη δήλωση του κυρίου Λούβρη όμως νομίζω ότι οποιαδήποτε αναφορά σε αυτή τη δήλωση αυτή τη στιγμή που "το καζάνι βράζει", μόνο κακό μπορεί να κάνει.

Προτείνω να επικεντρωθούμε στο πραγματικό θέμα και να σταματήσουμε να δημιουργούμε θορύβους.  Ας δείξουμε κάποια στιγμή διάθεση για σύμπνοια. Το πρόβλημα μας αφορά όλους.  Από την άλλη, δε νομίζω ότι μας αφορά τι θα κάνει η ΕΤΠΕ, η ΕΠΥ, η ΕΠΕ, ή οποιοσδήποτε άλλος.  Κινήσεις συμπαράστασης είναι σίγουρα επιθυμητές, Όμως, η γνώμη μου είναι πως όλοι οι καθηγητές πληροφορικής οφείλουμε να συσπειρωθούμε κάτω από την ΠΕΚΑΠ, ανεξάρτητα από οποιαδήποτε επιστημονική ένωση είμαστε ταυτόχρονα εγγεγραμένοι.

Τέλος, ας σκεφτούμε πως ο χώρος αυτός είναι δημόσιος χώρος συζήτησης.  Αυτό ασφαλώς σημαίνει πως ο καθένας μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τη γνώμη του.  Από την άλλη όμως σημαίνει πως μπορεί να παρακολουθήσει οποιοσδήποτε τα γραφόμενα.

Ως μέλος αυτής της κοινότητας, προτείνω να διαγραφούν (τουλάχιστον προσωρινά) όσα μηνύματα αφορούν στο θέμα "Δηλώσεις προέδρου ΠΕΚΑΠ" και να μην υπάρξουν άλλα σχετικά.

Όλοι στη συγκέντρωση δισμαρτυρίας στις 15 Φεβρουαρίου.
Απ τη μια η θητεία μου σε σχολικές αίθουσες: να φλυαρώ - να ελπίζω πως κατι κατάλαβαν - να εξερευνώ - να μαθαίνω. Απ την άλλη, σχεδόν συνομήλικη, η Διδακτική της Πληροφορικής: ερευνά διαδικασίες μάθησης - φλερτάρει με την Ψυχολογία - με καλεί να αφήσω το βλέμμα του Πληροφορικού και να δω με τα μάτια του δασκάλου. Τέκνα των 2, οι απόψεις μου.. (προσαρμοσμένο από τον πρόλογο του βιβλίου "Το μακρόν Φυσική προ του βραχέως διδάσκω" του Ανδρέα Κασσέτα)

sarakiniotis

Συνάδελφοι .
ειμαστε σε ενα πλοιο που ετοιμάζεται να βουλιάξει , και εμεις ασχολούμαστε αν ο καπετάνιος (που εμεις ψηφίσαμε ) ειπε καποτε κατι για τους ναύτες!!!
Και εμένα με ενοχλουν αυτές οι δηλώσεις , αλλά δεν ειναι του παρόντος !!!
Κλειστε τι θέμα , και ας προσπαθήσει ο καθένας απο το δικό του μετερίζι να βοηθήσει με οποιον τρόπο μπορει !!!!
Ας φτασουμε το πλοιο της Πληροφορικής σε ηρεμο λιμάνι και τοτε κανουμε απολογισμό για τον Προεδρο και οποιον φερει ευθυνη για κάτι !!!
Ας δουμε και τις δικές μας ευθύνες ( για το πως κανουμε το μάθημα μας ) και μετα να κρινουμε τους άλλους !!!

Ηρεμια !!!
Η προβοκάτσια καραδοκεί ( δεν αργούν τα κανάλια και οι εφημερίδες να το κανουν ΘΕΜΑ οταν ερθει η ωρα )

geokra

Έκπληκτος διαπιστώνω ότι επιχειρείται μεθοδικά η μετατόπιση του εν λόγω θέματος σε προσωπικό ζήτημα, με ειρωνικά σχόλια και επιθετική διάθεση απέναντί μου. Βλέπω ότι τώρα πλέον χαρακτηρίζομαι ως συνάδελφος με ερωτηματικό(;) και ότι ενεργώ «εκ του πονηρού».
Τουλάχιστον, επιβεβαιώθηκε και επίσημα από τα μηνύματα ότι τα γραφόμενα μου δεν είναι «ανεπεξέργαστα», «αφιλτράριστα» και ανυπόστατα, όπως ευθέως έγινε υπαινιγμός. Αλλά δεν θα επανέλθω σε απαντήσεις σε προσωπικά ζητήματα, δεν έχει νόημα πιστεύω.
Συνάδελφοι, μην βλέπετε μόνο το δάσος και χάνετε το δέντρο.
Είμαι μέλος της ΠΕΚΑΠ, στηρίζω την ΠΕΚΑΠ που πρέπει να είναι πάνω από πρόσωπα και θέσεις. Δεν ξέρω κανέναν σας προσωπικά, αλλά αναρωτήθηκε κανείς σας τις συνέπειες αυτής της στάσης του Προέδρου μας και εάν έχει διευκολύνει όλους αυτούς που επιτίθενται στην ΠΕΚΑΠ; Μήπως τώρα θερίζουμε τις συνέπειες τέτοιων συμπεριφορών, αλλά εμείς εθελοτυφλούμε και δεν κάνουμε την αυτοκριτική μας για την αποφυγή παρόμοιων συμπεριφορών στο μέλλον;
Νομιμοποιείται ηθικά και θεσμικά ο Πρόεδρος να εκφράζει τέτοιες απόψεις; Και εν τέλει, δεν πρέπει ο ίδιος ο Πρόεδρος να αναλάβει τις ευθύνες του και να μην κρύβεται πίσω από το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ και τρίτους; Περιμένω και προσδοκώ μια υπεύθυνη στάση από έναν συνάδελφό μου για τις κατηγορίες του ενάντια στον ίδιο του τον κλάδο, οι οποίες έδωσαν και εφαλτήριο για τόσες καταγγελίες και ειρωνείες που κυκλοφορούν.
Και δεν νομίζω να σημαίνει κάτι αυτό για την ενότητα του κλάδου μας, όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά στο χώρο του είμαι σίγουρος ότι προσπαθούμε για το καλύτερο με υπεύθυνες στάσεις.

sarakiniotis

Παράθεση από: geokra στις 03 Φεβ 2011, 12:33:10 ΜΜ
Έκπληκτος διαπιστώνω ότι επιχειρείται μεθοδικά η μετατόπιση του εν λόγω θέματος σε προσωπικό ζήτημα, με ειρωνικά σχόλια και επιθετική διάθεση απέναντί μου. Βλέπω ότι τώρα πλέον χαρακτηρίζομαι ως συνάδελφος με ερωτηματικό(;) και ότι ενεργώ «εκ του πονηρού».
Τουλάχιστον, επιβεβαιώθηκε και επίσημα από τα μηνύματα ότι τα γραφόμενα μου δεν είναι «ανεπεξέργαστα», «αφιλτράριστα» και ανυπόστατα, όπως ευθέως έγινε υπαινιγμός. Αλλά δεν θα επανέλθω σε απαντήσεις σε προσωπικά ζητήματα, δεν έχει νόημα πιστεύω.
Συνάδελφοι, μην βλέπετε μόνο το δάσος και χάνετε το δέντρο.
Είμαι μέλος της ΠΕΚΑΠ, στηρίζω την ΠΕΚΑΠ που πρέπει να είναι πάνω από πρόσωπα και θέσεις. Δεν ξέρω κανέναν σας προσωπικά, αλλά αναρωτήθηκε κανείς σας τις συνέπειες αυτής της στάσης του Προέδρου μας και εάν έχει διευκολύνει όλους αυτούς που επιτίθενται στην ΠΕΚΑΠ; Μήπως τώρα θερίζουμε τις συνέπειες τέτοιων συμπεριφορών, αλλά εμείς εθελοτυφλούμε και δεν κάνουμε την αυτοκριτική μας για την αποφυγή παρόμοιων συμπεριφορών στο μέλλον;
Νομιμοποιείται ηθικά και θεσμικά ο Πρόεδρος να εκφράζει τέτοιες απόψεις; Και εν τέλει, δεν πρέπει ο ίδιος ο Πρόεδρος να αναλάβει τις ευθύνες του και να μην κρύβεται πίσω από το ΔΣ της ΠΕΚΑΠ και τρίτους; Περιμένω και προσδοκώ μια υπεύθυνη στάση από έναν συνάδελφό μου για τις κατηγορίες του ενάντια στον ίδιο του τον κλάδο, οι οποίες έδωσαν και εφαλτήριο για τόσες καταγγελίες και ειρωνείες που κυκλοφορούν.
Και δεν νομίζω να σημαίνει κάτι αυτό για την ενότητα του κλάδου μας, όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά στο χώρο του είμαι σίγουρος ότι προσπαθούμε για το καλύτερο με υπεύθυνες στάσεις.


Συμφωνω μαζι σου !!! Ισως σε αλλη περίπτωση να ημουν πολυ πιο σκληρος απο σένα απεναντι στον Προεδρο , αλλα τωρα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα σε αυτο το ζήτημα !!!
Αυτον έχουμε , αυτος μας εκπροσωπει ΤΩΡΑ !!!
Αν αυτη τη στιγμή μεινουμε χωρις  την ηρωικη προσπάθεια που κανει το Προεδρειο της ΠΕΚΑΠ , τοτε χαθηκαμε !!!
Ας μεινουμε τωρα ενωμενοι !!!