Ιστοσελίδα με πρωτότυπο υλικό

Ξεκίνησε από P.Tsiotakis, 21 Μαρ 2008, 02:54:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry


  Κατ'αρχήν δεν υπερασπίζομαι κανέναν, απλά δε μου αρέσει αυτή η φιλοσοφία να κατακρίνουμε κάποιον που χρησιμοποιεί λογισμικό της Microsoft. Για να το χρησιμοποιεί θα έχει τους λόγους του, ειδικά η Ελένη που μας έχει τρελάνει με τα odt αρχεία του open office.
  Αν θες να χρησιμοποιήσεις το Office πρέπει να το αγοράσεις, άσχετα αν οι περισσότεροι δεν το κάνουν. Τώρα σχετικά με το Open Office αν δούλευες σε μια εταιρία και όλοι χρησιμοποιούσαν το MS Office 2007 που δεν έχει και την καλύτερη συμβατότητα με τα προηγούμενα τι θα έκανες? Θα προσπαθούσες να τους εξηγήσεις τη φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού ή θα έχανες ατέλειωτες ώρες για να μετατρέπεις έγγραφα του open office σε 2007? Θα αναγκαζόσουν και εσύ να πάρεις το MS Office και το ίδιο ισχύει και με τα υπόλοιπα λογισμικά της Microsoft. Τα χρησιμοποιείς λόγω συμβατότητας. Όταν είσαι μόνος σου και ασχολείσαι ερασιτεχνικά μπορείς να το παίζεις ιδεαλιστής, όταν όμως δουλεύεις σε μια ιδιωτική εταιρία με γρήγορους ρυθμούς, ή λειτουργείς με τον δικό τους τρόπο ή είσαι παρελθόν.
   Σχετικά με τον πόλεμο τώρα πιστεύω ότι όλη η αμερικάνικη βιομηχανία ωφελήθηκε, όχι μόνο η microsoft. Απλά είναι πιο εύκολο να κατηγορείς τη συγκεκριμένη εταιρία γιατί έχει πολλούς πολέμιους (και καλώς έχει). Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλες οι εταιρίες επωφελούνται από τον πολέμο είτε είναι κατασκευαστικές είτε υψηλής τεχνολογίας. Όλοι πάνε να αρπάξουν ότι μπορούν.
   Άλλα όπως και να έχει το θέμα η υπόθεση του ελεύθερου λογισμικού είναι ήδη χαμένη στην Ελλάδα. Αφού δεν κατάφερε να μπει στα σχολεία και γενικότερα στην εκπαίδευση δε νομίζει ότι έχει τύχη κάπου αλλού.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

peterpan

Εγώ πιστεύω πως το λάθος που έκανε ο συνάδελφος Σούλας είναι πως δεν έγραψε ποιά είναι η κύρια πηγή των ασκήσεών του(δεν αμφιβάλλω πως ενα σημαντικό κομμάτι είναι και δικό του). Δικαιολογίες του στύλ δεν ήξερε απο το που προήλθε το υλικό, όταν βάζοντας στο google "ανάπτυξη εφαρμογών¨ σου βγάζει πρώτη μούρη τις ιστοσελίδες του κύριου Νικολακάκη και του κύριου Τσιοτάκη είναι μάταιες...Όλοι(99%) οι συνάδελφοι τις ξέρουν και είτε σιωπηλά είτε φωναχτά ευχαριστούν τους δημιουργούς τους...Και μάλιστα επειδή μου δίνει την εντύπωση, κυρίως απο το πτυχίο του και την δομή της ιστοσελίδας του, ενός συναδέλφου που είναι γάτα ας μην μας λέει πως στο μοναδικά πανελλαδικά εξαταζόμενο μάθημα του αντικειμένου δεν ήξερε απο που προέρχονται τα διαγωνίσματα που έβαζε το όνομά του(αν δεν έβαζε καθόλου όνομα δεν θα με πείραζε).Eίναι πολύ προκλητικό για κάποιον που έχει ξενυχτήσει να βγάλει κάποια θέματα να του τα κλέβεις και να βάζεις το ονομά σου...
Άλλωσε και την Microsoft την κλέβεις αλλά ξέρεις πως το λογισμικό που έχεις το έφτιαξε ομάδα προγραμματιστών της Microsoft.
Λάθη όλοι κάνουμε πάντως και ειδικά όταν είμαστε νέοι. Λάθη δεν κάνουνε αυτοί που δεν κάνουνε τίποτα και σε αυτούς δεν είναι ο κύριος Σούλας αναμφισβήτητα...

EleniK

Νομίζω ότι οι προλαλλήσαντες με κάλυψαν σε σχέση με τη χρήση ελεύθερου λογισμικού. Είμαι ιδιαίτερα χρήστης του ελεύθερου λογισμικού αν σκεφτείς ότι τελείωσα το διδακτορικό μου σε τμήμα που από τους 50 υποψήφιους διδάκτορες κανείς δεν είχε PC και φυσικά Microsoft Office. Μόνο τερμικά με Unix και ότι ελεύθερο λογισμικό συνεπάγεται... με ότι αυτό συνεπάγεται σε πολιτικό επίπεδο.

To συγκεκριμένο πακέτο το αγόρασα μόνο και μόνο γιατί έπρεπε να το διδάξω στο σχολείο στα παιδιά του Γυμνασίου και Λυκείου που κάνω μάθημα. Το θεωρουσα λοιπόν ντροπή να τους κάνω μάθημα για πειρατεία λογισμικού (ύλη Γυμνασίου) και να έχω εγώ η ίδια κλεμμένο λογισμικό. Ξέρω ότι η διάθεση δεν ήταν ειρωνική αλλά βρήκες το πλέον ακατάλληλο άτομο για να μιλήσεις για χρήση ελεύθερου λογισμικού την οποία ασκώ εδώ και τουλάχιστον 18ετία.

Χριστός Ανέστη

Ελένη
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

rodotheos

Αγαπητή Ελένη,
ζητώ συγνώμη αν σας έθιξα αλλά το ξαναλέω δεν ήτανε αυτός ο σκοπός μου. Απλά, ήθελα να σας 'πειράξω' λιγάκι για το σχόλιό σας σχετικά με το Office. Ίσως όμως επειδή δεν γνωριζόμαστε προσωπικά να μην ήτανε τελικά φρόνιμη μια τέτοια κίνηση εκ μέρους μου. Ζητώ ειλικρινά συγνώμη.
Αν πραγματικά αγοράζετε ότι λογισμικό χρησιμοποιείτε τότε ειλικρινά σας θαυμάζω και σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο. Όχι απλά γιατί δεν κλέβετε το λογισμικό αλλά γιατί αναγνωρίζετε έτσι και την εργασία κάποιον.
Δεν φάσκω και αντιφάσκω αυτή τη στιγμή, η άποψή μου για τη microsoft παραμένει η ίδια. Εκτός αυτών που προανέφερα (παρεπιπτόντως την ύπουλη και συντεχνιακή συμφωνία με το Ελληνικό Δημόσιο δεν το σχολίασε κανείς), δεν θα ξεχάσω και τη δικαστική διαμάχη με την Apple για την κλοπή του γραφικού περιβάλλοντός της (http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Computer,_Inc._v._Microsoft_Corporation) αλλά ούτε και τον αθέμιτο τρόπο με τον οποίο επιβάλανε τον IE τον πιο άχρηστο browser της αγοράς κάνοντας ζημιά στη Netscape. Και πόσα άλλα ακόμη αν καθίσω και σκεφτώ. Και η εν λόγω εταιρεία έτρεχε στα δικαστήρια άλλες και κυρίως ελεύθερου λογισμικού για τις πατέντες "της". Τι ειρωνεία!
Δεν θέλω να δώσω την εντύπωση του πειρατή και του εξυπνάκια που αντί να αγοράζει το λογισμικό του το κλέβει. Προσωπικά, αγοράζω και το κάνω με μεγάλη ικανοποίηση και την έκδοση του Linux που χρησιμοποιώ ως φόρο τιμής σε κάποιους που κουραστήκαν για να το δημιουργήσουν, αναπτύξουν και βελτιώσουν.

Έρρωσθε και Τύχη Αγαθή!

Σούλας Βασίλης

Η ιστοσελίδα ανέβηκε μόλις τον Νοέμβριο. Παρακαλώ δείτε ότι στην ιστοσελίδα αναφέρεται καθαρά η προέλευση του υλικού και στην αρχική σελίδα και μέσα στο ίδιο το υλικό. Δεν είχα καμμία διάθεση να οικειοποιηθώ κάτι που δεν μου ανήκει. Τώρα όσον αφορά την άλλη συζήτηση περί Microsoft, παράνομου λογισμικού και λογισμικού ανοικτού κώδικα εμείς σαν απλοί καταναλωτές απλά χρησιμοποιούμε αυτά που μας επιβάλλονται. Τις κατευθύνσεις τις δίνουν άλλοι και εμείς ανήμποροι ουσιαστικά ακολουθούμε τον ρυθμό. Τι θα επικρατήσει δεν τον ορίζουμε εμείς.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52