Ερώτηση για όνομα μεταλβητών και λεξιλόγιο γλώσσας

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 03 Αυγ 2013, 07:38:43 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα σε όλους....ήθελα να ρωτήσω το εξής...οι κανόνες που έχουμε στην ονοματολογία των μεταβλητών, μπορούμε να πούμε πως είναι στο πλαίσιο του λεξιλογίου της Γλώσσας??? για παράδειγμα πως μπορούμε να γράψουμε ως μεταβλητή "άθροισμα" αλλά όχι "2αθροισμα"??? ευχαριστώ

petrosp13

- Γράμματα, αριθμοί και _
- Να ξεκινάει από γράμμα
- Να μην είναι δεσμευμένη λέξη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

itt

Παράθεση από: mkouv στις 03 Αυγ 2013, 07:38:43 ΜΜ
Καλησπέρα σε όλους....ήθελα να ρωτήσω το εξής...οι κανόνες που έχουμε στην ονοματολογία των μεταβλητών, μπορούμε να πούμε πως είναι στο πλαίσιο του λεξιλογίου της Γλώσσας??? για παράδειγμα πως μπορούμε να γράψουμε ως μεταβλητή "άθροισμα" αλλά όχι "2αθροισμα"??? ευχαριστώ

Ναι είναι στα πλαίσια του βιβλίου, αφού αναφέρει ρητά την ονοματολογία. Δεν είναι κάποια άγραφη σύμβαση το πώς θα γράφονται οι μεταβλητές, αν εννοείς αυτό, προκύπτει από το βιβλίο.

Λαμπράκης Μανώλης

Σθνάδελφοι στους κανόνες συμφωνούμε, απλά εγώ το αναφέρω στα πλαίσια του κεφαλαίου 6 όπου κάθε γλώσσα έχει αλφάβητό, λεξιλόγιο, τυπικό, συντακτικό, σημασιολογία.....το όνομα μεταβλητών πχ ή το όνομα ενός πχ πίνακα, όλα αυτά εντάσσονται σε κάποια κατηγορία από αυτές ??? εγώ θα έλεγα στο λεξιλόγιο...

Λαμπράκης Μανώλης

Να το πω λίγο διαφορετικά, για να φτιάξουμε και ένα πίνακάκι να το έχουμε...κάποιες φορές με ρωτάνε οι μαθητές και δεν έχω παραδείγματα ...για την ΓΛΩΣΣΑ ισχύει

1) αλφάβητο --> γράμματα, αριθμοί, σύμβολα πράξεων τελεστές κτλ κτλ (σύντομα τα λέω)
2) λεξιλόγιο --> δεσμευμένες λέξεις + όνοματα μεταβλητών, πινάκων κτλ που φτιάχνουμε εμείς ???
3) συντακτικό --> πως συνταξη δεσμευμένων λέξεων - εντολών ??
4) τυπικο --> ????
5) σημασιολογία --> λειτουργία εντολών ???