Απομακρυσμένη πρόσβαση με χρήση VNC

Ξεκίνησε από ilias_s, 10 Σεπ 2020, 05:45:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias_s

Καλησπέρα!

Πρώτα απ' όλα να αναφέρω μία ακόμα επιτυχημένη εγκατάσταση LTSP (20.04 x64) και ένα μεγάλο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" στον Άλκη.

Λοιπόν, επειδή έστησα το εργαστήριο και (όπως πάντα) πήγα να υλοποιήσω και την απομακρυσμένη πρόσβαση με SSH/VNC. Παρατήρησα τις αλλαγές στο wiki αλλά στις οδηγίες ΕΔΩ βλέπω πως περιέχει την εξής εντολή :

ssh -p 7100 -tCR 5501:localhost:5500 administrator@srv-sxoleio.nom.sch.gr /usr/share/sch-scripts/reverse-vnc


Αλλά δε βλέπω να υπάρχει το εν λόγω script στο συγκεκριμένο φάκελο. Έχει γίνει κάπου κάποιο λάθος;

alkisg

Καλησπέρα Ηλία, έχεις δίκιο σόρρυ το ξέχασα.
...όταν είναι πολλές οι αλλαγές (νέο ltsp, νέα sch-scripts...), ξεχνιούνται διάφορα πράγματα, ευτυχώς στο πρώτο δεκαήμερο τα εντοπίζετε σχεδόν όλα! :D

Έστειλα ενημερωμένη έκδοση στο PPA, σε καμιά ωρίτσα θα γίνει build και θα έρθει ως update, στο μεταξύ αν το βιάζεσαι βάλ' το με το χέρι.

ilias_s

Ωραίος! Ευχαριστώ!

Τώρα δεν μπορώ να το βάλω (δε θυμάμαι την ip  ::) ) αλλά δε βιάζομαι και τόσο! Έχω και κάτι εκκρεμότητες με τα speedports και την ανάθεση στατικής ip αλλά αυτό θα το κοιτάξω αύριο με το helpdesk.

Μετακινούμαι σε άλλο "πόστο" σε λίγες μέρες και θέλω τα δύο εργαστήρια στα οποία ήμουν υπεύθυνος να είναι πλήρως λειτουργικά και έτοιμα με το νέο LTSP. Εμένα με έσωσε σε πολλές περιπτώσεις τα τελευταία χρόνια και θα το συστήσω  σε όποιον τα αναλάβει. Αν τον βολέψει (και δεν το φοβηθεί...) έχει καλώς.

Γι' αυτό και θέλω την απομακρυσμένη πρόσβαση έτοιμη... Μπορεί να χρειαστεί για αρχή!

ΥΓ :  Όχι πως δεν έχω κάνει login σε windows 10 από την οριστική παραλαβή και είναι στην έκδοση 1903...

ilias_s

Άλκη, εντάξει με το scriptάκι και βλέπω πως δουλεύει.

Απλά στο Wiki φαίνεται η παρακάτω εντολή :

vncviewer -SecurityNotificationTimeout=0 -ColorLevel=pal8 -shared -listen


η οποία δεν του "καλοαρέσει" και μάλλον δεν αναγνωρίζει τις παραμέτρους οπότε εμφανίζει :

vncviewer -ColorLevel=pal8 -shared -listen

VNC Viewer Free Edition 4.1.1 for X - built Feb 25 2015 22:57:51
Copyright (C) 2002-2005 RealVNC Ltd.
See http://www.realvnc.com for information on VNC.

usage: vncviewer [-4|-6] [parameters] [host:displayNum] [parameters]
       vncviewer [parameters] -listen [port] [parameters]

Parameters can be turned on with -<param> or off with -<param>=0
Parameters which take a value can be specified as -<param> <value>
Other valid forms are <param>=<value> -<param>=<value> --<param>=<value>
Parameter names are case-insensitive.  The parameters are:

Global Parameters:
  ...


Η δοκιμή έγινε από το ίδιο το εργαστήριο και κάπως βιαστικά (στήνω το 2ο τώρα και δεν προλαβαίνω). Με την παραπάνω εντολή χωρίς -SecurityNotificationTimeout=0 -ColorLevel=pal8 συνδέθηκε (δεν έκατσα να ψάξω αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα). Οπότε για σύνδεση δίνω :

vncviewer -shared -listen


Υ.Γ : Μόλις τελειώσω το 2ο εργαστήριο θα συνδεθώ στο 1ο να δω τι παίζει.

alkisg

Αυτές οι παράμετροι ισχύουν αν έχεις εγκαταστήσει το realvnc από το site τους, ενώ εσύ έχεις προεγκατεστημένο το xvnc4viewer που είναι μια αρχαία έκδοση του realvnc που έχει το ubuntu.

Το νέο realvnc υποστηρίζει stretching αλλά παραπέρα δεν κάνει και καμιά σοβαρή διαφορά.
Οπότε να γράψουμε στο wiki ότι "όποιος θέλει μπορεί να ΜΗΝ κατεβάσει το realvnc στο Linux, αλλά τότε θα πρέπει να μην χρησιμοποιήσει και τις τάδε παραμέτρους".

Είδες υπέθεσα ότι ο πολύς κόσμος έχει Windows στο σπίτι, ενώ εσύ έχεις Linux και εκεί!  ;)

ilias_s

Με την ευκαιρία θα πω ότι και το 2ο εργαστήριο στήθηκε σε ελάχιστο χρόνο οπότε μετράμε +1 επιτυχημένη εγκατάσταση εργαστηρίου.   8)