backup ιστοσελίδας από user.sch.gr

Ξεκίνησε από poursali, 04 Σεπ 2010, 04:55:22 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

θέλω να ανασχεδιάσω την ιστοσελίδα που έχω στο users.sch.gr αλλά πρώτα θέλω να κρατήσω ένα αντίγραφο στην μορφή που είναι τώρα.
αν μπει κανείς με ftp και κατεβάσει όλα τα αρχεία (σε joomla είναι) θέλει κάτι αιώνες γιατί είναι πάρα πολλά και μικρά αρχεία.
υπάρχει τρόπος να γίνει πιο γρήγορα. κάποτε που το έψαξα δεν υπήρχε η δυνατότητα να κάνεις συμπίεση ή αποσυμπίεση (που θα βόλευε τρομερά).
υπάρχει κανένα γιατροσόφι για αυτή την περίπτωση; ή έχει κανείς δοκιμάσει κάποια εφαρμογή συγχρονισμού μέσω ftp που να δουλεύει σωστά στην περίπτωση του ΠΣΔ (είτε στα windows είτε στο linux).
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Καλή χρονιά Κώστα!
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον filezilla για να κρατήσεις τον κορμό & τα αρχεία της ιστοσελίδας, αλλά όχι το περιεχόμενο των άρθρων σου. Θα χρειαστεί να μπεις στο phpmyadmin και να κάνεις εξαγωγή όλων των πινάκων της βάσης σου.

Restore στην ιστοσελίδα δε μπορεί να γίνει με ένα από ftp των παραπάνω αρχείων, αλλά τουλάχιστο έχεις τα αντίγραφα που επιθυμείς.

Για λεπτομέρειες, στείλε ένα αίτημα στο ΕΑΙΤΥ μέσω του helpdesk.sch.gr ή τηλεφώνησε στον Κώστα Γιαννόπουλο στο ΕΑΙΤΥ, 2610-960300
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

poursali

ευχαριστώ Λάμπρο για την απάντηση και καλή χρονιά να έχουμε με την ευκαιρία ;-)

αυτά που λες τα ξέρω και την βάση την εξάγω επίσης όταν κρατάω backup.
αυτό που θέλω είναι να συντομεύσει κάπως η διαδικασία download-upload των πολλών μικρών αρχείων που αποτελούν την ιστοσελίδα, επειδή αυτό παίρνει χρόνο.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

darnich

Αφου η σελίδα είναι σε Joomla χρησιμοποίησε το akeeba backup, κάνει backup ολα τα αρχεία και την βάση δεδομένων και τα συμπιέζει όλα μαζί σε ένα μόνο αρχείο + προσθέτει script για να το ξανανεβάσεις χωρίς κοπο στο ίδιο ή σε οποιοδήποτε άλλο url μαζί με την βάση. Πολύ χρήσιμο εργαλείο.

http://www.akeebabackup.com/

Λάμπρος Μπουκουβάλας

...ή το jcebackup, από τα joomla extensions. μόνο που, για την εγκατάσταση ενός extension, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το πανεπιστήμιο θεσσαλίας για να άρει προσωρινά το safe mode για το λογαριασμό σου.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

ale3andro

Πολύ καλό είναι και το xcloner.
Σε συνδυασμό μάλιστα με την μεταφορά του joomla σε υποφάκελο με όνομα portal ή joomla (για να μην υπάρχει πρόβλημα με το safe mode - περισσότερα εδώ) κάνει το backup παιχνιδάκι!

aspd

Θα ήθελα να πάρω backup τον ιστότοπο που έφτιαξα σε joomla 1.5 με την αυτοματοποιημένη διαδικασία σε 5'.
Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 06 Σεπ 2010, 06:33:54 ΜΜ
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον filezilla για να κρατήσεις τον κορμό & τα αρχεία της ιστοσελίδας, αλλά όχι το περιεχόμενο των άρθρων σου. Θα χρειαστεί να μπεις στο phpmyadmin και να κάνεις εξαγωγή όλων των πινάκων της βάσης σου.
Restore στην ιστοσελίδα δε μπορεί να γίνει με ένα από ftp των παραπάνω αρχείων, αλλά τουλάχιστο έχεις τα αντίγραφα που επιθυμείς.
Πήρα backup το φάκελο joomla15 με filezilla και θέλω να αντιγράψω και τη βάση δεδομένων. Δεν μου είναι προφανές τι να κάνω.
Από τον πίνακα ελέγχου πήγα Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων MySql
Μετά διαχείριση βάσης
Μετά άνοιξε ένα παράθυρο και πάτησα εξαγωγή
Στο νέο παράθυρο ήταν επιλεγμένη η sql και πάτησα εκτέλεση.
Δεν έβαλα όνομα αρχείου (δεν καταλαβαίνω τι θέλει).
Μετά από κάμποση ώρα (νόμιζα ότι δεν έκανε τίποτα και ότι είχε κολλήσει) έβγαλε ένα κείμενο στην οθόνη.
Ήθελα να ρωτήσω πού είναι το αντίγραφο και αν μπορώ να το πάρω τοπικά. Επίσης με import θα γινόταν ανάκτηση;





apapakL


lp

Παράθεση από: aspd στις 07 Μαρ 2012, 11:43:00 ΜΜ
Θα ήθελα να πάρω backup τον ιστότοπο που έφτιαξα σε joomla 1.5 με την αυτοματοποιημένη διαδικασία σε 5'.Πήρα backup το φάκελο joomla15 με filezilla και θέλω να αντιγράψω και τη βάση δεδομένων. Δεν μου είναι προφανές τι να κάνω.
Από τον πίνακα ελέγχου πήγα Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων MySql
Μετά διαχείριση βάσης
Μετά άνοιξε ένα παράθυρο και πάτησα εξαγωγή
Στο νέο παράθυρο ήταν επιλεγμένη η sql και πάτησα εκτέλεση.
Δεν έβαλα όνομα αρχείου (δεν καταλαβαίνω τι θέλει).
Μετά από κάμποση ώρα (νόμιζα ότι δεν έκανε τίποτα και ότι είχε κολλήσει) έβγαλε ένα κείμενο στην οθόνη.
Δεν μας είπες τι είναι αυτό το κείμενο. Μήπως είναι το περιεχόμενο της βάσης σου σε sql; Αν ναι αρκεί να αντιγράψεις όλο αυτό το κειμενάκι στον editor των windows και να το αποθηκεύσεις με προέκταση sql. Πιθανόν να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τις κωδικοποιήσεις των ελληνικών...
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

aspd

Παράθεση από: ggfiogos στις 08 Μαρ 2012, 11:17:04 ΠΜ
Δεν μας είπες τι είναι αυτό το κείμενο. Μήπως είναι το περιεχόμενο της βάσης σου σε sql;
Αυτό ήταν.

Παράθεση από: apapakL στις 08 Μαρ 2012, 12:00:24 ΠΜ
Να ένα καλό tutorial http://www.siteground.com/tutorials/php-mysql/mysql_export.htm

Ευχαριστώ για τις οδηγίες. Με βάση αυτές μάλλον πήρα σωστό αντίγραφο της βάσης.
Περιγράφω τι έκανα:
Συνδέθηκα στο λογαριασμό του σχολείου.
Πήγα MySch -> πίνακας ελέγχου -> Ρυθμίσεις Βάσης Δεδομένων MySql.
Είδα ότι η βάση λέγεται χχχχ_db1.
Επέλεξα Διαχείριση βάσης.

Στην επόμενη οθόνη καλούμε να επιλέξω μία ΒΔ αριστερά.
Είχε:
χχχχ-db1 (0)
χχχχ_db1 (79)
information_schema (28)

Επέλεξα το χχχχ_db1 (79)
Εμφάνισε ένα νέο παράθυρο όπου επέλεξα Εξαγωγή.
Μετά εμφάνισε νέα οθόνη όπου
έκανα tick στο Add DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION
και  tick στο Αποστολή στο κάτω μέρος
Μετά πάτησα εκτέλεση (κάτω δεξιά)
Ύστερα από λίγο εμφανίστηκε ένα παραθυράκι όπου με ρώταγε αν θέλω να το αποθηκεύσει κτλ.
Αυτό που ήθελα αποθηκεύτηκε τοπικά στο δίσκο μου στο αρχείο χχχχ_db1.sql

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι είναι τα  χχχχ-db1 (0) και information_schema (28).
Αυτά δε θέλουν backup;  (το χχχχ-db1 (0) που λέει 0 άδειο θα είναι!)