Ποιο είναι το λεξιλόγιο της ΓΛΩΣΣΑΣ;

Ξεκίνησε από manpap, 12 Δεκ 2009, 11:29:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

manpap

Θα ήθελα την άποψή σας στο παρακάτω:
Ως λεξιλόγιο της ΓΛΩΣΣΑΣ (κεφάλαιο 6 ενότητα 3) θεωρούμε μόνο τις Δεσμευμένες λέξεις ή/και οποιοδήποτε όνομα επιτρέπεται να δοθεί ως μεταβλητή ή/και οποιαδήποτε έκφραση επιτρέπεται να γραφεί μέσα σε αυτάκια;
Προσωπικά πιστεύω μόνο το 1ο γιατί διαφορετικά το λεξιλόγιο δεν είναι ένα υποσύνολο άλλα όλοι οι δυνατοί συνδιασμοί με στοιχεία του αλφαβήτου.
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

gthal

Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

dipa57

#2
Σχετική με την προηγούμενη ερώτηση:

Το αλφάβητο της γλώσσας, σύμφωνα με το βιβλίο του μαθητή (σελίδα 148), στους ειδικούς χαρακτήρες περιλαμβάνει και την άνω τελεία και όχι την άνω-κάτω τελεία (που χρησιμοποιείται στο τμήμα δηλώσεων)
Την άνω τελεία που την χρησιμοποιούμε, σύμφωνα πάντα με το βιβλίο του μαθητή;

Ευχαριστώ
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

manpap

Παράθεση από: dipa57 στις 13 Δεκ 2009, 02:13:56 ΜΜ
Το αλφάβητο της γλώσσας, σύμφωνα με το βιβλίο του μαθητή (σελίδα 148), στους ειδικούς χαρακτήρες περιλαμβάνει και την άνω τελεία και όχι την άνω-κάτω τελεία (που χρησιμοποιείται στο τμήμα δηλώσεων)
Την άνω τελεία που την χρησιμοποιούμε, σύμφωνα πάντα με το βιβλίο του μαθητή;

Για το θέμα αυτό δες https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1084.0
Συμφωνώ ότι λείπουν τα σύμβολα :  < > _ και ^ ενώ την άνω τελεία δεν την έχω δει κάπου...

Για το λεξιλόγιο προβληματίζομαι μήπως πρέπει να μπουν μέσα και τα ονόματα μεταβλητών...
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

dipa57

Παράθεση από: manpap στις 13 Δεκ 2009, 10:04:27 ΜΜΓια το λεξιλόγιο προβληματίζομαι μήπως πρέπει να μπουν μέσα και τα ονόματα μεταβλητών...

Σύμφωνα με το βιβλίο της πληροφορικής του γυμνασίου (Αράπογλου, Μαβόγλου Οικονομάκος, Φύτρος - ΟΕΔΒ 2007) στη σελίδα 183 αναφέρεται:

"Το λεξιλόγιο μιας γλώσσας είναι το σύνολο των λέξεων που αναγνωρίζει η γλώσσα και έχουν συγκεκριμένη και μοναδική σημασία..."

Μία μεταβλητή δεν έχει συγκεκριμένη και μοναδική σημασία, αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορα προγράμματα έχοντας διαφορετική σημασία κάθε φορά.
Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

Γιαννούλης Γιώργος

Παράθεση από: dipa57 στις 13 Δεκ 2009, 11:07:10 ΜΜ
Σύμφωνα με το βιβλίο της πληροφορικής του γυμνασίου (Αράπογλου, Μαβόγλου Οικονομάκος, Φύτρος - ΟΕΔΒ 2007) στη σελίδα 183 αναφέρεται:

"Το λεξιλόγιο μιας γλώσσας είναι το σύνολο των λέξεων που αναγνωρίζει η γλώσσα και έχουν συγκεκριμένη και μοναδική σημασία..."

Μία μεταβλητή δεν έχει συγκεκριμένη και μοναδική σημασία, αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορα προγράμματα έχοντας διαφορετική σημασία κάθε φορά.

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνίσω. Μέσα στο βιβλίο λέει χαρακτηριστηκά
ΠαράθεσηΤο λεξιλόγια αποτελείται από ένα υποσύνολο όλων των ακολουθιών που δημιουργούνται από τα στοιχεία του αλφαβήτου , τις λέξεις που είναι δεκτές από την γλώσσα.
Τις δεσμευμένες λέξεις τις κρατά η γλώσσα για δικές τις λειτουργίες. Ότι αρχίζει από νουμερο είναι νούμερο (μιας και δεν μπορεί να είναι μεταβλητή) ότι αρχίζει από γράμμα (και δεν είναι δεσμευμένη λέξη) είναι μεταβλητή ή σταθερά. Οπότε μια χαρά μπορούμε να θεωρήσουμε όλα αυτά οτι ανήκουν στο λεξιλόγιο...

Μία μεταβλητή έχει μία και μόνο σημασία, αυτή της μεταβλητής... το πως την χρησιμοποιείς μέσα στο πρόγραμμα δεν παίζει κάποιον ρόλο, όπως δεν παίζει κάποιον ρόλο το πώς χρησιμοποιείς το ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ...

bagelis

Παράθεση από: aktorion στις 01 Φεβ 2010, 01:18:51 ΠΜ
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνίσω. Μέσα στο βιβλίο λέει χαρακτηριστηκά Τις δεσμευμένες λέξεις τις κρατά η γλώσσα για δικές τις λειτουργίες. Ότι αρχίζει από νουμερο είναι νούμερο (μιας και δεν μπορεί να είναι μεταβλητή) ότι αρχίζει από γράμμα (και δεν είναι δεσμευμένη λέξη) είναι μεταβλητή ή σταθερά. Οπότε μια χαρά μπορούμε να θεωρήσουμε όλα αυτά οτι ανήκουν στο λεξιλόγιο...

Μία μεταβλητή έχει μία και μόνο σημασία, αυτή της μεταβλητής... το πως την χρησιμοποιείς μέσα στο πρόγραμμα δεν παίζει κάποιον ρόλο, όπως δεν παίζει κάποιον ρόλο το πώς χρησιμοποιείς το ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ...

Συμφωνώ, μάλιστα περιγράφει υποσύνολο γιατί π.χ. η συμβολοσειρά: 123φ δεν ανήκει στο λεξιλόγιο της γλώσσας, ενώ π.χ. οι συμβολοσειρές ΑΝ 123 sum ανήκουν στο υποσύνολο των επιτρεπτών συνδυασμών της γλώσσας.

manpap

Έχω τους ίδιους προβληματισμούς με εσάς :-\ . Όμως με τη λογική αυτή ο συνδιασμός 12κχ είναι αποδεκτός μέσα σε ένα αλφαριθμητικό, όπως το 125 ως τιμή για ένα αριθμητικό δεδομένο. Άρα? Όλοι ουσιαστικά οι συνδιασμοί θα έπρεπε να είναι αποδεκτοί...  :-[
Συντηρώ το μυαλό μου ακοίμητο, λαγαρό, ανήλεο. Το αμολώ να παλεύει ακατάλυτα. Άλλο αργαστήρι να κάνω το σκοτάδι φως δεν έχω.
Ν. Καζαντζάκης

P.Tsiotakis

και οι δεσμευμένες και τα ονόματα μεταβλητών κατά τη γνώμη μου. Όλοι οι έγκυροι συνδυασμοί γραμμάτων

Το  123χ  μάλλον δεν είναι έγκυρη λέξη, δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί

το "123χ" είναι έγκυρη, αλλά είναι άλλη λέξη

επίσης το 1***3 δεν είναι έγκυρη λέξη

tom

Κοιτούσα το βιβλίο στη σελίδα 150... Έχει ένα πλαίσιο με τίτλο "ονόματα". Νομίζω ότι έτσι πως το θέτει εκεί, λεξιλόγιο είναι και οι δεσμευμένες λέξεις αλλά και τα έγκυρα ονόματα μεταβλητών. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν το λέει κάπου ξεκάθαρα, από όσα έχω δει μέχρι τώρα... :-\
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι