Διαγωνισμός ΑΕΠΠ

Ξεκίνησε από mstamos, 24 Μαρ 2014, 01:19:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mstamos

Τα τελευταία χρόνια που κάνω το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές απορίες του τύπου, "Κύριε τι το θέλουμε το μάθημα;" , "Που θα μας χρειαστεί;"  κ.τ.λ. Με αφορμή αυτές τις απορίες, δημιούργησα έναν διαγωνισμό με απώτερο σκοπό να βάλω τους ίδιους τους μαθητές να σκεφτούν πως μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτά  που μαθαίνουν στην καθημερινότητά τους. Στα πλαίσια αυτού του διαγωνισμού καλώ τους μαθητές να δημιουργήσουν και να μου στείλουν την εκφώνηση μιας άσκησης με δικό τους θέμα καθώς και την λύση της. Η άσκηση ανεβαίνει στην ιστοσελίδα (www.mstamos.gr) με την επιμέλειά τους και ο νικητής στο τέλος κερδίζει ένα δώρο. Φέτος η τελική βαθμολογία προκύπτει και από την αξιολόγηση της άσκησης από 5 κριτές, οι οποίοι έχουν υπόβαθρο πληροφορικής. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ http://mstamos.gr/news/1-askisi-1-tablet.
Θα ήταν χαρά μου αν  αυτός ο διαγωνισμός αποτελέσει κίνητρο και για κάποιον δικό σας μαθητή δεδομένου ότι είναι ανοιχτός και μπορεί να συμμετάσχει κάθε μαθητής της Γ' Λυκείου.