Μέγιστος αριθμός μαθητών στο εργαστήριο - Ανάγκη για δεύτερο συνάδελφο

Ξεκίνησε από filippos, 19 Σεπ 2006, 03:26:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

filippos

Ισχύει επίσημα κάποιος μέγιστος αριθμός μαθητών σε εργαστήριο, πάνω από τον οποίο θα πρέπει να υπάρχει και δεύτερος συνάδελφος;

Το ερώτημα αφορά στην εργαστηριακή διδασκαλία των μαθημάτων επιλογής του Γενικού Λυκείου.

Έχω τμήματα 25 ατόμων και όταν ζήτησα να έρθει και άλλος συνάδελφος με ... κοιτούσαν σαν εξωγήινο.

Είμαι σίγουρος ότι αυτό προβλέπεται (όχι το να με κοιτάν σαν εξωγήινο βέβαια) και ότι υπάρχει και σχετική εγκύκλιος.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει - ενημερώσει ώστε να το ζητήσω (και υποστηρίξω) επίσημα;

alkisg

Δίνω ένα link, ψάξε στο google με βάση το κείμενό του αν θες να το βρεις από πιο επίσημη πηγή:
http://www.epyna.gr/show/g2_4243.doc
Παράθεση... Στην περίπτωση αυτή για τη διδασκαλία των μαθημάτων Πληροφορικής του Λυκείου ισχύει το εξής: «Σε τμήματα που έχουν μέχρι και εικοσιδύο (22) μαθητές αντιστοιχεί ένας (1) καθηγητής και σε τμήματα που οι μαθητές υπερβαίνουν τους εικοσιδύο (22) αντιστοιχούν δύο καθηγητές».

filippos

Αυτό ακριβώς έψαχνα Άλκη... thanks ;-)

Μήπως κανένας γνωρίζει καμμία νεότερη (πιό πρόσφατη) εγκύκλιο σχετικά;;

evry


   Έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει άλλη εγκύκλιο. Πρόσεξε όμως μην έχεις λιγότερους από 7 υπολογιστές. Σε αυτή την περίπτωση το τμήμα σπάει.
Όσον αφορά το όριο του 22 αυτό τυπικά τουλάχιστον νομίζω ότι ισχύει και για το μάθημα της Ανάπτυξης Εφαρμογών γιατί στη σχετική εγκύκλιο την ορίζει ως εργαστηριακό μάθημα. Στην Αθήνα υπάρχουν 1-2 ξύπνιοι που το χρησιμοποιούν ώστε ο 2ος καθηγητής να συμπληρώνει ωράριο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

lp

Σύμφωνα με έγγραφο που ήρθε σήμερα με Αριθ. Πρωτ.   119052/Γ2 για τα ΕΠΑΛ ΕΠΑΣ ισχύει ότι

Παράθεσηβ. Στα εργαστηριακά μαθήματα του τομέα της Πληροφορικής ο δεύτερος εκπαιδευτικός διατίθεται σε τμήμα με αριθμό παρακολουθούντων μαθητών από δεκαεπτά (17) και άνω.

μήπως έχει αλλάξει κάτι και στα ΓΕΛ και δεν το ξέρουμε;

Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

P.Tsiotakis

στα ΓΕΛ 23 άτομα = 1 καθηγητής
24 άτομα = 2 καθηγητές

και η ΑΕΠΠ είναι εργαστηριακό μάθημα

Laertis

Δε νομίζω Παναγιώτη ότι η ΑΕΠΠ είναι αμιγώς εργαστηριακό μάθημα. Θεωρείται μεικτό μάθημα δηλ. με θεωρητικό και εργαστηριακό μέρος, οπότε δεν ισχύει ό,τι στα εργαστηριακά μαθήματα.

Νομίζω ότι 1 καθηγητής μπαίνει μέχρι και 21 άτομα στα εργαστηριακά μαθήματα και απο 22 και πάνω προβλέπεται 2ος. Αυτό ίσχυε απο παλιά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει με νεότερη εγκύκλιο ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

lp

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του σχολικού συμβούλου μας η ΑΕΠΠ είναι εργαστηριακό μάθημα και ισχύει ότι ισχύει για τα εργαστήρια. Άρα και διπλός καθηγητής μετά τους 21.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Laertis

Σύμφωνα με τον ΠΛΗΝΕΤ μας η ΑΕΠΠ δεν είναι εργαστηριακό μάθημα.
Συγκεκριμένα για τον υπεύθυνο του εργαστηρίου που πρέπει να έχει τουλάχιστο 5 ώρες εργαστηριακά μαθήματα, μας έστειλε έγγραφο που εξαιρεί την ΑΕΠΠ ...  ???
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

alkisg

Για την ΑΕΠΠ, από τη σελίδα 19 του βιβλίου καθηγητή. Βαριέμαι να το βάλω σε πίνακα, ελπίζω να ξεχωρίζει... :)


η μικτή (θεωρητική και εργαστηριακή) φύση του μαθήματος.
                  Τάξη                               Εργαστήριο

Ανάλυση προβλήματος
                                     Εισαγωγή στον προγραμματισμό
Bασικές έννοιες αλγορίθμων
                                     Βασικές έννοιες προγραμματισμού
(μέχρι και δομή ακολουθίας)
Bασικές έννοιες αλγορίθμων           Επιλογή και επανάληψη
(δομή επιλογής, πολλαπλών επιλογών)  (εντολές επιλογής)
Bασικές έννοιες αλγορίθμων           Επιλογή και επανάληψη
(δομή επανάληψης)                    (εντολές επανάληψης)
Δομές δεδομένων και αλγόριθμοι       Πίνακες
Τεχνικές σχεδίασης αλγορίθμων        Υποπρογράμματα
                                     Σύγχρονα προγραμματιστικά περιβάλλοντα
Ανάλυση αλγορίθμων                   Σχεδίαση διεπαφής χρήστη
                                     Εκσφαλμάτωση προγράμματος
                                     Αξιολόγηση-Τεκμηρίωση

alkisg

Από το link του Γιώργου:
Παράθεση από: http://www.epyna.gr/show/g2_4243.doc
5) Όσα Λύκεια χρησιμοποιούν το εργαστήριο Πληροφορικής συστεγαζόμενου ή γειτνιάζοντος Γυμνασίου, το οποίο διαθέτει επτά σταθμούς εργασίας, θα διαχωρίζουν το τμήμα σε δύο ομάδες κατά τη διδασκαλία των μαθημάτων, εφόσον ο αριθμός των μαθητών στο Τμήμα υπερβαίνει τους εικοσιένα (21). Η μία ομάδα θα διδάσκεται το μάθημα της Πληροφορικής στο Εργαστήριο και ταυτόχρονα η άλλη ομάδα θα διδάσκεται οποιοδήποτε άλλο μάθημα του ωρολογίου προγράμματός της. Όταν ο αριθμός του τμήματος δεν υπερβαίνει τους εικοσιένα (21) το τμήμα δεν χωρίζεται σε δύο (2) ομάδες.

6) Εάν το Λύκειο χρησιμοποιεί εργαστήριο Πληροφορικής που διαθέτει περισσότερους από επτά (7) σταθμούς εργασίας, τότε δεν διασπάται το τμήμα. Στην περίπτωση αυτή για τη διδασκαλία των μαθημάτων Πληροφορικής του Λυκείου ισχύει το εξής: «Σε τμήματα που έχουν μέχρι και εικοσιδύο (22) μαθητές αντιστοιχεί ένας (1) καθηγητής και σε τμήματα που οι μαθητές υπερβαίνουν τους εικοσιδύο (22) αντιστοιχούν δύο καθηγητές».

P.Tsiotakis

Άλκη, το βιβλίο καθηγητή το έγραψε η συγγραφική ομάδα όχι το ΥΠΕΠΘ. Υπάρχει ΦΕΚ (που θα το ψάξουμε) που χαρακτηρίζει τα μαθήματα (είναι του 1998-1999 κάπου εκεί) και αυτό θα μας τα λύσει όλα.
Το έχω διαβάσει στο παρελθόν (εργαστηριακή η ΑΕΠΠ), αλλά πρέπει να το ψάξω τώρα.

Επιφυλλάσομαι μήπως έχει αλλάξει με νεώτερο ΦΕΚ.

Wizard

Στην παραπάνω εγκύκλιο το λέει:

Παράθεση3) Τα μαθήματα του Κύκλου Πληροφορικής και Υπηρεσιών της Τεχνολογικής κατεύθυνσης της Γ’ Λυκείου («Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον», «Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα», «Πολυμέσα-Δίκτυα», «Εφαρμογές Λογισμικού») είναι εργαστηριακά. Το ίδιο ισχύει και για τα μαθήματα «Εφαρμογές Πληροφορικής» και «Εφαρμογές Υπολογιστών».

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Laertis στις 18 Σεπ 2008, 09:59:42 ΜΜ
Σύμφωνα με τον ΠΛΗΝΕΤ μας η ΑΕΠΠ δεν είναι εργαστηριακό μάθημα.
Συγκεκριμένα για τον υπεύθυνο του εργαστηρίου που πρέπει να έχει τουλάχιστο 5 ώρες εργαστηριακά μαθήματα, μας έστειλε έγγραφο που εξαιρεί την ΑΕΠΠ ...  ???
Ποιος ΠΛΗΝΕΤ είναι αυτός; Εμείς εδώ (Κοζάνη) το εφαρμόζουμε κανονικότατα! Για την ακρίβεια, το εφαρμόζαμε, γιατί είδαμε ότι το να μπαίνουν δύο καθηγητές σε μάθημα κατεύθυνσης, τελικά προκαλεί περισσότερα προβλήματα απ' όσα λύνει, ακόμα κι αν σπάσουμε το τμήμα αντί να μπαίνουν και οι δύο στην αίθουσα. Αν μπορείς, στείλε μου το έγγραφο του ΠΛΗΝΕΤ σας σε παρακαλώ.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Laertis

Το έγγραφο αυτό (αρχές Σεπτεμβρίου) αναιρέθηκε με επόμενο τον Οκτώβριο (δε θυμάμαι ημερομηνία) και θεωρεί πλέον και την ΑΕΠΠ εργαστηριακό μάθημα. Προφανώς ήταν μια "πατάτα" του ΠΛΗΝΕΤ που θεώρησε αρχικά ότι η ΑΕΠΠ δεν λογίζεται ως εργαστηριακό μάθημα και το διόρθωσε αργότερα μετά τις ενοχλήσεις που δέχτηκε απο εμάς.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola