no such partition - grub rescue

Ξεκίνησε από k.toliou, 15 Ιουν 2016, 12:16:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

k.toliou


Το εργαστήριο πληροφορικής λειτουργεί με LTSP. Ο server έχει win 8 (ή 8.1) και κατά την αναβάθμιση σε win 10 (στην πρώτη επανεκκίνηση) εμφάνισε το msg :
error : no such partition
grub rescue

και μένει εκεί ....

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :))


gverv

"Κατέβασε" και "κάψε" σε CD  την 64bit ή 32 bit έκδοση από:
https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/files/
ανάλογα με την έκδοση(64 ή 32) των windows που είχες.
Ξεκίνησε από αυτό το CD και επέτρεψέ του να διορθώσει αυτόματα.

Καλή τύχη!

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

apapakL

Μια λύση για αποκατάσταση του grub:

1. Ubuntu live cd (προσοχή: αν έχω 64 bit εγκατεστημένο χρησιμοποιώ 64 bit live cd), ανοίγω τερματικό και δίνω sudo blkid για να δω το partition του Linux (συνήθως θα είναι αυτό με το ext4) καθώς και τα UUID των partitions
2. sudo mount /dev/sdXY /mnt (όπου XY αντικαθιστώ με την πληροφορία που παίρνω από προηγούμενο βήμα με το blkid. Μπορεί να είναι a1, b1 κτλ)
3. sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys
4. sudo gedit /mnt/etc/fstab όπου και διορθώνω αν χρειάζεται τα UUIDs που έχω δει στο βήμα 1.
5. sudo chroot /mnt
6. grub-install /dev/sdX
7. grub-install --recheck /dev/sdX
8. update-grub
9. exit && sudo umount /mnt/dev/pts && sudo umount /mnt/dev && sudo umount /mnt/proc && sudo umount /mnt/sys && sudo umount /mnt
10. sudo reboot

k.toliou

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας :)

Well, μετά από μια εβδομάδα ενασχόλησης και έχοντας δοκιμάσει ό,τι μπορέσαμε να βρούμε
στο web σχετικό με το θέμα (φυσικά πρώτα δοκιμάσαμε τις συμβουλές σας) :
1) boot repair : το μόνο που καταφέραμε είναι να κάνει boot σε windows
2) live cd, fdisk, test dist, gparted (έχω ξεχάσει τί άλλο δοκιμάσαμε): καταλάβαμε οτι έχει χαμένο το partition με το linux
3) super grub disk : το μόνο λειτουργικό που "βλέπει" είναι windows.

Δοκιμάσαμε επίσης να βάλουμε ξανά το ltsp μήπως και αναγνωρίσει οτι είναι ήδη εγκατεστημένο,
αλλά το μόνο σχόλιο ήταν οτι αναγνωρίζει τμήματα του δίσκου μη προσπελάσιμα (δεν θυμάμαι ακριβώς το msg).

Το μόνο που μας μένει πλέον είναι να κάνουμε ξανά την εγκατάσταση του ltsp (και ελπίζουμε να δουλέψει χωρίς να μας δυσκολέψει άλλο).

Γενικό συμπέρασμα : στη δική μας περίπτωση δεν έχασε απλώς το grub, έχασε όλο το partition του linux χωρίς να μπορούμε να βρούμε τρόπο να το ανακτήσουμε.

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη :))

alkisg

Πιθανώς στην αναβάθμιση των Windows να επιλέξατε με κάποιον τρόπο να κάνει καθαρή εγκατάσταση σβήνοντας όλον τον δίσκο.
Partition recovery γίνεται με το πρόγραμμα testdisk, αλλά αξίζει μόνο αν δεν έχουν γραφτεί πράγματα πάνω στα sectors του.
Αν δεν είχες δεδομένα στο LTSP, κάνε επανεγκατάσταση, παίρνει λιγότερο από μια ώρα.
Αν θες έλα και από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC για live βοήθεια.

k.toliou

> Πιθανώς στην αναβάθμιση των Windows να επιλέξατε με κάποιον τρόπο να κάνει καθαρή εγκατάσταση σβήνοντας όλον τον δίσκο.

Δεν έχω ιδέα .. έφυγα για λίγο από τον ΗΥ όταν έκανε την αναβάθμιση, έτσι δεν ξέρω αν υπήρξε κάποιο msg
να επιλέξω κάτι τέτοιο. Όταν γύρισα είχε ήδη εμφανιστεί το msg με το grub rescue ....

Πιθανώς να χρειαστούμε live βοήθεια, την αρχική εγκατάσταση του ltsp την είχε κάνει συνεργάτης του ΠΣΔ και όχι εμείς,
οπότε αυτό μας αγχώνει λίγο....