Πρόβλημα στο mbr μετά από windows 10 update

Ξεκίνησε από ddimakis, 18 Φεβ 2020, 11:21:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ddimakis

Καλημέρα,
Χθες, τα windows 10 έκαναν κάποιο μεγάλο update
Αποτέλεσμα, το grub με πετάει σε command line

Φαίνεται (αλλά δεν είμαι σίγουρος) να έχει χαλάσει το mbr (ή το gpt, δεν είμαι σίγουρος ποιο χρησιμοποιείται). Όταν κάνω ls στο grub μου βγάζει όλα τα partitions να έχουν unknown filesystem (για την ιστορία έχω τριπλό boot, ένα ubuntu για μένα, ένα για το σεπεηυ και ένα windows 10. Έχω επίσης και ένα partition για το /home)
To gparted δείχνει όλα τα partition του linux ως unknown.
Κατέβασα το Boot repair disk, το οποίο βρίσκει ότι τα υπόλοιπα partition ανήκουν στο linux, αλλά όταν πατάω να κάνει επισκευή μου βγάζει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο δίκτυο ενώ υπάρχει.
Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;
Τι θα μπορούσα να κάνω; Αν όχι για να λειτουργήσει σωστά, τουλάχιστον για να μπορέσω να αντιγράψω το /home 

richard

Εάν ξεκινάς από live cd η usb stick θα μπορέσεις να ανοίξεις το τερματικό με Ctrl + Alt + t και να δημιουργείς ένα file system check με τις εντολές:

     sudo fdisk -l       (να δεις ποια διαμερίσματα  είναι για το linux)

(π.χ. /dev/sda3 και /dev/sda4)

     sudo chkdsk -fv /dev/sda3
     sudo chkdsk -fv /dev/sda4

και έπειτα να μπαίνεις μέσα με chroot από το live

     sudo mount /dev/sda3 /mnt
     sudo mount -o bind /mnt/dev/ /dev
     sudo mount -t proc none /mnt/proc
     sudo mount -t sysfs none /mnt/sys
     sudo mount -t devpts none /mnt/dev/pts
     sudo chroot /mnt
     sudo grub-install /dev/sda
     exit
     exit
     exit

Εάν έγινε όλα καλά κάνε πάλι δόκιμα το linux χωρις το live.

Richard

gidarakos

Υπάρχει λύση στο wiki της οποίας δεν λειτουργεί το σχετικό url.. δεν ξέρω αν είναι προσωρινό το πρόβλημα!
Επίσης είχε γίνει αναφορά στο παρελθόν.. https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=6735.msg77651#msg77651

alkisg

Δεν μου ακούγεται για πρόβλημα grub αλλά για σοβαρότερο πρόβλημα χαλασμένου partition table. Προτείνω να μπουτάρεις με live CD και να έρθεις από το IRC να το δούμε με απομακρυσμένη βοήθεια.

ddimakis

Λοιπόν, μετά από λίγο ψάξιμο ακόμα (μετά την πολύτιμη βοήθεια του Άλκη) πρέπει να συνέβη αυτό:

https://unix.stackexchange.com/questions/395522/did-windows-update-corrupt-a-linux-partition

Όταν κάνεις update και ο χώρος είναι οριακός, τα windows γράφουν και σε άλλα μέρη του δίσκου, που κανονικά δεν πρέπει.
Το σύστημα φαίνεται να έχει καταστραφεί τελείως, χωρίς πιθανότητα επαναφοράς (ίσως και λόγω του boot disk repair)
Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια, αλλά δύσκολο το βλέπω
Ευχαριστώ πολύ όλους

George Eco

Σε γενικές γραμμές, προϊόντας ms δε συνεργάζεται καλά με οτιδήποτε δεν είνια προϊόν ms, κι ο χρήστης δεν είναι προϊόν ms.  >:D

Δημήτρης Γκίνης

#6
Από ότι καταλαβαίνω, τα windows κατά τη διάρκεια του update, έχοντας ξεμείνει από χώρο στα δικά του partition, μετακίνησε το αριστερό όριο άλλου partition μα αποτέλεσμα να το "σκίσει".
Αν είναι αυτή η περίπτωση, δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί. Αν τα καταφέρεις όμως, γράψε σχετικά για να μάθουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
Update: στα windows μάλλον θα μπορέσεις να μπεις, διορθώνοντας τον boot loader τους. Στο Ubuntu .....

ddimakis

Κάτι τέτοιο έγινε, και όντως μπορούσα να μπω από την αρχή στα windows, αλλά τα υπόλοιπα partition καταστράφηκαν ανεπανόρθωτα.
Δεν μπόρεσα καν να κάνω επαναφορά αρχείων.
Ήξερα ότι (παλιότερα) η κατοχή windows οδηγούσε σε συχνές επανεγκαταστάσεις τους, αλλά ότι μπορεί να οδηγήσει σε επανεγκαταστάσεις σε άλλα λειτουργικά δεν μπορούσα να το φανταστώ  :)

richard

Εάν δεν γίνεται ούτε από chroot από live θα έλεγα να δοκιμάζεις το εργαλείο testdisk από live.

Richard

ddimakis

Δοκίμασα το testdisk, ακόμα καλύτερα το δοκίμασε ο Άλκης που ξέρει τι κάνει, αλλά τίποτα.