Θέματα ΟΕΦΕ 2022

Ξεκίνησε από donquixote, 16 Απρ 2022, 11:10:48 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

donquixote

Γεια σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν και πού μπορούμε να βρούμε τα τελευταία θέματα ΟΕΦΕ 2022.
Ευχαριστώ.

dpa2006

#1
Καλησπέρα,
νομίζω πως είναι νωρίς ακόμη...
https://www.panellinies.net/aepp-oefe-2022/

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΟΕΦΕ 2022
https://epan.oefe.cloud/CMS/site/pdf/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%91%20%CE%95%CE%98%202022.pdf
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

ΤΙΜ

Καλησπέρα έχει βρει κάποιος τα φετινά θέματα της Ο.Ε.Φ.Ε. ;

Γιάννης Σ.


epsilonXi

Στο Β2.10 έχω τη διαφωνία μου...
στις λύσεις το δίνουν σωστό

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα

συμφωνώ και εγώ, αλλά δεν ΄ξέρω αν μπορούμα να το συζητήσουμε επίσημα...έχουν βγει τα θέματα ??

petrosp13

Εφόσον κληρονομεί και την από πάνω, δεν είναι 3;
Άρα και το 8 θα πρέπει να είναι αντίστοιχα λάθος
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

η μέθοδος ΔέχεταιΠαραγγελία() που είναι πολυμορφική, κληρονομείται ή απλά υλοποιείται με διαφορετικό τρόπο ?? εγώ λάθος θα το έλεγα, 2 μεθόδους έχει η Β...αλλά είναι λίγο μπέρδεμα, δε διευκρινίζει το βιβλίο το σημείο αυτό

ΤΙΜ

Παράθεση από: Γιάννης Σ. στις 05 Μαΐου 2022, 11:12:08 ΜΜhttp://host.keystone.gr/news/knnewsfile.php?R=542&ID=891&SID=5467

Αυτά εδώ; Δεν είμαι σίγουρος... ;)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ να είσαι καλά ! Καλή δύναμη και επιτυχία στους μαθητές σας ! 

ΜΑΘΗΤΡΙΑ

θα μπορουσε καποιος να στειλει και τις λυσεις;ειμαι μαθητρια της γ το ελυσα και θελω να τα ελεγξω !Σας ευχαριστώ 

sstauross

Έχει μηπως κάποιος τις απαντήσεις στα θέματα;
Ευχαριστώ!

pgrontas

Παράθεση από: Λαμπράκης Μανώλης στις 06 Μαΐου 2022, 02:50:33 ΜΜη μέθοδος ΔέχεταιΠαραγγελία() που είναι πολυμορφική, κληρονομείται ή απλά υλοποιείται με διαφορετικό τρόπο ?? εγώ λάθος θα το έλεγα, 2 μεθόδους έχει η Β...αλλά είναι λίγο μπέρδεμα, δε διευκρινίζει το βιβλίο το σημείο αυτό
Συμφωνώ, σε ένα αντικείμενο β τύπου B μπορεί κάποιος να καλέσει 2 μεθόδους.
β.ΔέχεταιΠαραγγελία() και β.ΚάνειΣυνεργασία().
Η ομώνυμη μέθοδος της υπερκλάσης Α παρακάμπτεται στο Β, δεν υπάρχει και αυτή. Αλλιώς πώς θα μπορούσε κάποιος να ξεχωρίσει ποια από τις δύο θέλει. 
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

George Eco

Παράθεση από: pgrontas στις 07 Μαΐου 2022, 04:20:57 ΜΜΑλλιώς πώς θα μπορούσε κάποιος να ξεχωρίσει ποια από τις δύο θέλει.
Και πάλι όμως, είτε καλούσε τη superclass από την υλοποίησή της, είτε έκανε τα δικά της, τίποτα δεν άλλαζει.
Οι μέθοδοι είναι ΔΥΟ κι όχι τρεις. Συμφωνώ κι εγώ.
Οτιδήποτε προσπαθήσει να στηρίξει το τρεις, ενδεχομένως βγαίνει εκτός ύλης, έτσι κι αλλιώς. Κάνω λάθος; ???

pgrontas

#13
Παράθεση από: George Eco στις 07 Μαΐου 2022, 05:20:32 ΜΜΚαι πάλι όμως, είτε καλούσε τη superclass από την υλοποίησή της, είτε έκανε τα δικά της, τίποτα δεν άλλαζει.
Οι μέθοδοι είναι ΔΥΟ κι όχι τρεις. Συμφωνώ κι εγώ.
Οτιδήποτε προσπαθήσει να στηρίξει το τρεις, ενδεχομένως βγαίνει εκτός ύλης, έτσι κι αλλιώς. Κάνω λάθος; ???
Το τρεις είναι λάθος, όχι εκτός ύλης. Θα  μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν (σε κάποια κουφή γλώσσα) κρατούσες και την παλιά και την νέα έκδοση μιας πολυμορφικής μεθόδου. Σε όσες γλώσσες έχω συναντήσει, αν θες να αναφερθείς στην μέθοδο της υπερκλάσης, πρέπει να κάνεις casting, οπότε ουσιαστικά μετατρέπεις το αντικείμενο τύπου Β σε τύπου Α, ή χρησιμοποιείς κάποια λέξη κλειδί πχ. super που πάλι αναφέρεται στην Α.
Η κλάση Β έχει δύο μεθόδους.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

akouts

Ποιος ο λόγος η κλάση Α να υλοποιεί την ΔέχεταιΠαραγγελία(), αφού και στις δύο υποκλάσεις αυτή υλοποιείται ξανά;