Υλη νυχτερινου

Ξεκίνησε από vasilis723, 11 Νοε 2016, 02:11:38 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vasilis723

Γεια σας συνάδελφοι. Υπάρχει κάποιος που κάνει μάθημα σε νυχτερινό Ανάπτυξη εφαρμογών; στην υλη που έχει δημοσιευτεί τον Σεπτέμβρη απο πίνακες αναφέρει μόνο τους μονοδιάστατους. Έχω έναν μαθητή ο οποίος μου λέει οτι κανουν στην τάξη παλιά θέματα με δισδιάστατους πίνακες. Γνωρίζει κάποιος κάτι;
Ευχαριστώ

tdrivas

Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα καθώς ο καθηγητής της μαθήτριας μου επιμένει ότι έχουν και 2δ πίνακες. Το ΦΕΚ δεν λέει για πολυδιάστατους. Προφανώς δεν εμπιστεύομαι έναν άνθρωπο που λέει ότι σαν μετρητής στη Για μπαίνει μόνο το i.....
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas

Γιάννης Αναγνωστάκης

Πόσο αδιάφορος και άσχετος μπορεί να είναι κάποιος....

vasilis723

Καλησπέρα σας
Έχω στείλει mail και στο υπουργείο γι αυτό το θέμα. η πρώτη απάντηση ήταν λίγο αινιγματική και με παρέπεμψε στο φεκ και στις αναλυτικές οδηγίες τις οποίες είχα ήδη διαβάσει και προφανώς δεν βγαίνει απο πουθενά το συμπέρασμα οτι οι 2δ είναι εντός ύλης. σε επόμενο mail απάντηση ήταν πως πλέον έχω τα έγγραφα να υποστηρίξω την άποψη μου ή να αλλάξω άποψη σημειώνοντας ωστόσο οτι κάποιοι συνάδελφοι ίσως να μην ενημερώνονται όπως πρέπει ή να μπερδεύουν τη διδασκαλία ημερήσιου και νυχτερινού λυκείου. επικοινώνησα και με σχολικό σύμβουλο πληροφορικής ο οποίος επίσης απάντησε οτι δεν είναι εντός ύλης. Ακόμα ο καθηγητής σχολείο επιμένει οτι είναι, ακόμα και όταν του έδειξε ο μαθητής μου φεκ και mail. οπότε το παιδί έπαψε να ασχολείται όπως κι εγώ άλλωστε.

Γιάννης313

Στα εσπερινά οι δισδιάστατοι πίνακες διδάσκονται στο κεφάλαιο 3 στο πλαίσιο της περιγραφής και αναπαράστασης αλγορίθμων με κωδικοποίηση (ψευδογλώσσα). Οπότε άσκηση με δισδιάστατους πίνακες μπορεί να πέσει αν ζητηθεί από την εκφώνηση της άσκησης αναπαράσταση του αλγόριθμου σε ψευδογλώσσα (κεφ 3.3).
Σε άσκηση που πρεπει να γραφτεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ οι δισδιάστατοι πίνακες (πρέπει να) είναι εκτός ύλης αφού το κεφ. 9.3 είναι εκτός με βάση το ΦΕΚ 2893/12-9-2016

vasilis723

Στις αναλυτικές οδηγίες διδασκαλίας αναφέρεται συγκεκριμένα: Να παρουσιασθούν οι μονοδιάστατοι πίνακες, ο τρόπος με τον
οποίο ορίζονται και χρησιμοποιούνται και στη συνέχεια να διδαχθούν οι πλέον
γνωστές διαδικασίες πάνω σε μονοδιάστατους πίνακες όπως, η εύρεση μεγίστου
και ελαχίστου, η συγχώνευση μονοδιάστατων πινάκων κλπ.
Να διδαχθούν
παραδείγματα – ασκήσεις με εύρεση μεγίστου - ελαχίστου και αθροίσματος - μέσου
όρου τιμών. Να διδαχθούν, η παράγραφος 9.1 ως έχει, χωρίς το Παράδειγμα 2, και
από την 3.3 το Παράδειγμα 1 (Εύρεση του μικρότερου στοιχείου ενός
μονοδιάστατου πίνακα). Να δοθεί από τον καθηγητή αντίστοιχο πρόγραμμα για την
εύρεση του μεγίστου. Να διδαχθεί το Παράδειγμα 9.2, από το ΤΕΤΡΑΔΙΟ του
Μαθητή και να εισαχθούν οι μαθητές την έννοια των παράλληλων πινάκων.

Δεν γίνεται καν αναφορά στους δισδιάστατους πίνακες. Άποψη μου είναι πως είναι παράλογο να υπάρξει θέμα σε οποιαδήποτε μορφή.

Γιάννης313

Το κεφάλαιο 3.3 είναι όλο μέσα στην ύλη με βάση το ΦΕΚ 2893/12-9-2016.

Obelix

Σε παλαιότερα έτη, στην ύλη υπήρχε μόνο το 3.3, καθόλου το κεφάλαιο 9 και όμως έπεφταν θέματα με δισδιάστατους.
Τα δύο τελευταία έτη, το 3.3 παραμένει χωρίς υποσημείωση, οι οδηγίες όμως μιλάνε πιστεύω με σαφήνεια μόνο για μονοδιάστατους και στα θέματα δεν υπάρχει δισδιάστατος.
Ο καθηγητής στο σχολείο αναφέρει ότι οι δισδιάστατοι υπάρχουν στην ύλη (προφανώς αναφερόμενος στο 3.3), αλλά απλά λέει ότι δεν πιστεύει ότι θα πέσουν.
Τί κάνουμε όσοι έχουμε μαθητές Εσπερινού;
Προσωπικά νομίζω θα ακολουθήσω τις οδηγίες...

Obelix

Τα θέματα των επαναληπτικών 2017, τα οποία ήταν κοινά για ημερήσια και εσπερινά, είχαν θέμα με δισδιάστατο.....
Δεν μπορώ να καταλάβω, όποιος μπορεί ή γνωρίζει κάτι, ας βοηθήσει.....

Obelix

Ιδού η εξήγηση...

Οι υποψήφιοι των εσπερινών λυκείων, ανεξαρτήτως της κατηγορίας με την οποία επέλεξαν να εξεταστούν στις εξετάσεις της τακτικής εξεταστικής περιόδου, μπορούν να συμμετέχουν στις επαναληπτικές εξετάσεις μαζί με τους υποψηφίους των ημερησίων λυκείων. Στην περίπτωση αυτή εξετάζονται στην ίδια ύλη και θέματα με τους υποψηφίους των ημερησίων λυκείων και διεκδικούν τις ίδιες με αυτούς θέσεις.

angrits

Καλησπέρα
Βλέποντας το παραπάνω θέμα το έψαξα λίγο γιατι μου έχει τύχει μαθητής σε εσπερινό λύκειο. Πραγματικά δεν γνωρίζω ούτε εγώ αν είναι στην ύλη οι δισδιάστατοι. Κάνοντας όμως ένα ψάξιμο στα παλία θέματα είδα ότι δεν μπήκε δισδιάστατος ποτε. Αν κάνω καποιο λάθος πραγματικα διορθώστε με.

Obelix

Δισδιάστατος δεν μπήκε το 2016 και το 2017. Σε παλιότερα έτη υπάρχει (π.χ. 2013). Νομίζω όμως οι οδηγίες  είναι σαφείς...