Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Τώρα εγώ τι να πω. Babislar, αν είχες την υπομονή να διαβάσεις το σύνολο της συζήτησης, θα παρατήρησες πως υπήρξαν ερωτήματα προς βουλευτές (της αντιπολίτευσης), που με τη σειρά τους τα έθεσαν σε γνώση του υπουργού μέσα στη βουλή. Απόκριση καμία. Πολιτική βούλιση καμία. Ενημέρωση επίσης καμία. Μια τελευταία ελπίδα οι Ευρωεκλογές μήπως και που δεν.... αλλά λέμε τώρα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

ειχα διαβασει όλη την συζητηση απο καιρο και ψαχνωντας και στο ιντερνετ ειχα βρει της ερωτησεις των βουλευτων στην βουλη αλλα απαντηση δεν δοθηκε πουθενα.. πως θα πληρωθουμε ειναι σιγουρο αλλα το ποτε ειναι αβεβαιο... παντος stratosg 3 χρονια που έχεις να πληρωθεις ειναι πολυ... πρεπει να οργανοθουμε και να πιεσουμε λιγο την κατασταση. θα αρχισω με e-mail στην τοπικη εφημεριδα και μετα σε καμια πρωινη εκπομπη οπως ειπα παρακατω. το ξεχασα τοσες μερες. πρεπει μα το κανουμε πολυ ομως να εχουμε ποιο πολλες ελπιδες να πληρωθουμε συντομα μακαρι μεχρι το καλοκαιρι αλλα προβλεπω λεφτα να  δουμε τελος του χρονου..

vogiatz

Οι πρώτες επιταγές ταχυδρομήθηκαν :D.
Στη σελίδα www.eye-ypepth.gr/epimorfosi και στο σύνδεσμο Νέα -Ανακοινώσεις μπορείτε να δείτε σε ποια ΚΣΕ και για ποια προγράμματα  στάλθηκαν οι επιταγές
Βογιατζής Σωτήρης, ΠΕ 19
2ο Γυμνάσιο Έδεσσας

stratosg

Αγαπητέ Vogiatz, ναι ταχυδρομήθηκαν, αλλά μέσα δεν διευκρινίζεται αν είναι επιταγές για τους επιμορφωτές, που αφορά εμάς, ή για τους επιμορφούμενους. Αυτό το λέω γιατί στο δικό μου ΚΣΕ που αναγράφεται στον πίνακα, το πρόγραμμα για το οποίο ταχυδρομήθηκαν οι επιταγές είναι εκείνο το οποίο είναι το μοναδικό που δεν πληρώθηκαν οι επιμορφούμενοι.

Άρα λοιπόν εγώ προσωπικά εξακολουθώ να είμαι και συγκρατημένος και απαισιόδοξος ότι θα εξακολουθήσουμε να είμαστε έξω από τον προγραμματισμό αυτό κι απλήρωτοι. Κι έτσι όπως είναι και τα οικονομικά... ψηλά κι αγνάντευε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

Παράθεση από: vogiatz στις 31 Μαρ 2009, 12:23:12 ΜΜ
Οι πρώτες επιταγές ταχυδρομήθηκαν :D.
Στη σελίδα www.eye-ypepth.gr/epimorfosi και στο σύνδεσμο Νέα -Ανακοινώσεις μπορείτε να δείτε σε ποια ΚΣΕ και για ποια προγράμματα  στάλθηκαν οι επιταγές

ευχαριστουμε για την ενημερωση!  δεν ειναι μεσα το δικο μου σχολειο αλλα βλεποντας το ελπιζω να πληρωθω σε μια απο τις επομενες "φουρνιες" μεχρι το καλοκαιρι!!! κατι αρχιζει να γινεται...

mtorama

Συνάδελφοι σήμερα μίλησα με τον κ. Παπασακελλαρίου. μου είπε ότι έπρεπε μετά το νομοσχέδιο να υπογραφεί κοινή υπουργική απόφαση από τους υπουργούς Παιδείας και Οικονομικών. Η απόφαση υπογράφτηκε και έχει αναδρομική ισχύ μόνο για ένα χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι τα χρήματα του 2006 δεν τα δικαιούμαστε. Για να πάρει λοιπόν αναδρομική ισχύ πιο πίσω πρέπει να την εγκρίνει το νομικό συμβούλιο του κράτους. Μου απάντησε ότι περιμένει την απάντηση αυτή και μάλλον είναι αρνητική. Επειδή η απάντηση μάλλον θα έρθει μετά το Πάσχα θα δικαιούνται τελικά την αποζημείωση μόνο τα σεμινάρια μετά το Μάιο του 2008. Έτσι οι περισσότεροι θα τα χάσουμε και θα πρέπει να κινηθούμε με δικηγόρο δικαστικά. Αν θέλετε πάρετε το πρωί τον κ. Παπασακελαρίου να σας τα εξηγήσει μήπως κάτι το παρανόησα.

babislar

μτοραμα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εγριθει τελικα... δεν συμφερει πολιτικα και δεν υπαρχουν περιθορια για γκαφα...
με τον ένα ή με τον αλλο τροπο θα δοθουν; ας ειμαστε και σοβαροι!!! δηλ. θα πουν στο νομικο συμβουλειο τους εγκριναμε τα προγραμματα "γιατι δεν αρχιζεις προγραμμα χωρις εγριση", δουλεψαν και περιμενω μια υπογραφη για να παρουν τα λεφτά τους και δεν θα υπογραψουν;;; αυτο μας λες.. ειναι ακυρο οπως το λες...
αυτο σου ειπε συγουρα δεν λεω οτι δεν στο ειπε αλλα τα λεφτα θα δοθουν ουτος σι αλλως. το θεμα ειναι το ποτε..

εγω ειμαι βοηθος επιμορφωτη οπως λεω και ποιο πανω και δεν εχω σχεση με αυτο αλλα εχω την εντυπωση πως σε καθε προγραμμα στελνουν ολες μαζι τις επιταγες (καθηγητη,βοηθου,γραμματεα και επιμορφουμενων).. και στο προγραμμα μου ο καθηγητης δεν ειχε αλλο πργραμμα και δεν νομιζω να δημιουργουντα καποιο νομικο προβλημα με τις αποδοχες. δηλ, απλα ανετια καθηστερηση..


και οπως μας ενημερωσε ο vogiatz κατι γινεται... τις απομενες μερες θα φανουν ολα...


παντος μην ξεχναμε εχουμε ευρωεκλογες...




Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: babislar στις 31 Μαρ 2009, 10:54:36 ΜΜ
...εχω την εντυπωση πως σε καθε προγραμμα στελνουν ολες μαζι τις επιταγες (καθηγητη,βοηθου,γραμματεα και επιμορφουμενων)....

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί όντως να στέλνουν επιταγές επιμορφούμενων μόνο...

stratosg

Και τι έγινε που έχουμε ευρωεκλογές, και τι αν είχαμε εθνικές εκλογές, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας κύριοι. Εδώ δεν μας έδωσαν την αύξηση. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά το σκεπτικό σας. Ίσως αν είμασταν μεγαλοεπιχειρηματίες ή τραπεζικοί όμιλοι ίσως τότε να παίρναμε τα δεδουλευμένα μας κι όχι μόνο.

Από τις απαντήσεις, αυτές που με θορυβούν περισσότερο είναι του mtorama  και του Νίκου Αδαμόπουλου, που ο τελευταίος είναι και υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ άρα ένα επίπεδο (κλικ) πάνω από εμάς ή εμένα τουλάχιστο και προφανώς ο άνθρωπος έχει και καλύτερη ή αν θέλετε εγκυρότερη ενημέρωση και όχι δεν ανήκω στη δική του περιφέρεια.

Τώρα αγαπητέ babislar ναι ίσως και να πληρωθείς μιας και ήσουν βοηθός στο πρόγραμμα (ίσως λέω, γιατί αν είσαι δημόσιος υπάλληλος...). Για τους υπόλοιπους, όπως λέει και το πατριωτικό τραγούδι που ακούστηκε στην πρόσφατη Εθνική Εορτή Μαύρη είν' η νύχτα στα βουνά, στον κάμπο πέφτει χιόνι...
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Από την τελευταία επίσημη ενημέρωση του ΥΠΕΠΘ προκύπτει ότι:

1. Ακόμα είναι σε εξέλιξη η "Ολοκλήρωση της διόρθωσης των Συμβάσεων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης (ΚΣΕ) και επιστροφή στην υπηρεσία μας όσων οικονομικών φακέλων επιμόρφωσης και πιστοποίησης σας έχουν αποσταλεί για διορθώσεις".

Δηλαδή ακόμα πάνε κι έρχονται χαρτιά ανάμεσα στο ΥΠΕΠΘ και στις ΕΕ...

2. "Έπειτα από ικανοποίηση αιτήματος χρηματοδότησης της υπηρεσίας μας, αναμένεται η επανέναρξη έκδοσης επιταγών επιμόρφωσης και πιστοποίησης. Οι επιταγές αλλά και οι βεβαιώσεις πιστοποίησης, που σύντομα θα εκτυπωθούν, θα πρέπει να παραδοθούν στους δικαιούχους από τις Επιτροπές Επιμόρφωσης."

Για αυτό ξεκίνησε πάλι και η αποστολή επιταγών...

3. "Όσον αφορά τις αμοιβές των Συντονιστών, Επιμορφωτών και Καταχωριστών Δημοσίων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης, στις 10 Φεβρουαρίου 2009 ψηφίστηκε ο Νόμος 3748/2009 (ΦΕΚ29A/19-2-09) που ρυθμίζει την Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των κατόχων απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου και άλλες διατάξεις.
Το άρθρο 21 «Επιτροπές και Ομάδες Εργασίας Διαχειριστικών Αρχών κι Επιχειρησιακών Προγραμμάτων» μεταξύ άλλων αναφέρει:
«Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται, στη βάση ωριαίας αποζημίωσης, η πρόσθετη αμοιβή υπαλλήλων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων για έργο τους που έχει παρασχεθεί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργων ευθύνης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και το οποίο τους ανατέθηκε με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η αμοιβή των υπαλλήλων αυτών, επιμεριζόμενη κατά μήνα, δεν μπορεί να είναι ανώτερη από το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών της οργανικής τους θέσης και αφορά απασχόληση εκτός των ωρών εργασίας και σε χρόνο που δεν καλύπτεται από υπερωριακή απασχόληση».
Το Υπ.Ε.Π.Θ. θα προβεί στις απαραίτητες διοικητικές ενέργειες προκειμένου να καταστεί δυνατή η πληρωμή των δεδουλευμένων στους ανωτέρω δικαιούχους βάσει των διατάξεων του νόμου. "

Τα διάφορα νομικά προβλήματα έχουν καταγραφεί και στα προηγούμενα μηνύματα... Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το ΥΠΕΠΘ προσπαθεί να βρει φόρμουλα για να πληρώσει...  Θα το καταφέρει; Μην ξεχνάτε ότι η παράταση του 3ου ΚΠΣ είναι για ένα εξάμηνο... Μένει να δούμε τι θα γίνει τελικά...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 31 Μαρ 2009, 11:42:22 ΜΜ
Τώρα αγαπητέ babislar ναι ίσως και να πληρωθείς μιας και ήσουν βοηθός στο πρόγραμμα (ίσως λέω, γιατί αν είσαι δημόσιος υπάλληλος...)

Δεν θα μπορούσε να μπει ως βοηθός αν ήταν δημόσιος υπάλληλος...

stratosg

Σωστό κι αυτό, αλλά μέσα στο χαμό χάθηκα κι εγώ. Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει θέληση, πρόθεση ή όπως αλλιώς θέλετε να πληρωθούμε.

Δεν ακούσατε τα τελευταία νέα για την έκτακτη βοήθειά μας (μισό μηνιάτικο) προς στο  Τ. Π. Δ. Υ. ; Αλήθεια θα είναι απο τις καθαρές αποδοχές ή από τις μικτές; Κάτι μου λέει ότι θα είναι από τις μικτές. Και δεν άκουσα είπατε κάτι για Ευρωεκλογές ή γενικότερα για εκλογές; 
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

nektos

Η κατάσταση έχει ξεπεράσει κάθε όριο!!!
Αυτα τα πράγματα ΜΟΝΟ στο ελλαδιστάν συμβαίνουν!Είναι απαράδεκτο να δουλεύεις και να μη σε πληρώνουν, και αυτό δε συμβαίνει μονο στην περιπτωση της "επιμορφωσης εκπαιδευτικων στις Τ.Π.Ε.", αλλα και σε ενα σωρο άλλες δουλειες!
Προσωπικα εχω εργαστει στο συγκεκριμενο προγραμμα ως βοηθος επιμορφωτης πολλές φορες απο το 2002 και μετα.Μεχρι το 2005 η καταβολη των δεδουλευμενων γινοταν "κανονικα" δηλ 4-5 μηνες μετα τη ληξη του εκαστοτε προγραμματος.Απο το 2006 κ μετα τα πραγματα αλλαξαν...Εγω ως βοηθος τα χρηματα του 06 τα πηρα ιουνιο του 2008 (!).Οι επιμορφωτες που ήταν στα προγραμματα που ημουν κ εγω δεν τα χουν παρει ακομα!Επομενως οι επιταγες δεν ερχονται για όλους ταυτοχρονα.Επειτα αυτο που ειπωθηκε πιο πριν για καναλια δε νομιζω οτι θα οφελησει σε κατι,καθως κατα την ταπεινη μου αποψη τα καναλια προβάλλουν μόνο αυτά, και με τον τρόπο που τους επιτρέπει και επιβαλλει η εκαστοτε "κυβερνηση" (λογοκρισία).Φαινεται οτι η χουντα ειναι ακομα εδω!Για μενα λοιπον η λυση δεν ειναι ουτε τα καναλια, ουτε η αναμονή.Μια καλη κινηση θα ήταν να μαζευτουμε όλοι οι ενδιαφερομενοι και να παμε στο υπουργειο (παρα)παιδειας και να διεκδικήσουμε εδω και τωρα τα λεφτα που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ!Δεν ειναι δυνατον να χορευουμε στο χορο τους!Και δε νομιζω οτι υπαρχει κανεις που να δουλευει το 2006 γιατι εχει ανάγκη τα χρήματα το 2009 (και αν...).Προσωπικά θα παω στο "υπουργειο" σχετικά αμεσα να δω τι γινεται και να διεκδικήσω με όποιον τροπο μπορω τα χρηματα για τα οποια εχω δουλεψει απο πέρυσι το Φλεβαρη!Αν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος ας μου στείλει p.m. να συννενοηθούμε.Όσο πιο πολλές φωνές, τόσο καλύτερα.Αυτα.Συγνώμη αν κούρασα με το μέγεθος του post αλλα εχω αγανακτησει με αυτη την ασυνεπεια του "κρατους" καθώς (όπως σίγουρα και πολλοί άλλοι) αυτά τα χρήματα τα έχω/-ουμε ανάγκη!

dimoiko

Από τον κόμβο υποστήριξης του έργου http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ :

ΠαράθεσηΑναρτήθηκε στις:02/04/2009

Ανακοίνωση για την προθεσμία έκδοσης επιταγών της πράξης «ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (Τ.Π.Ε.) ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» (ΕΡΓΟ ΙΙ)   

Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει πραγματοποιήσει τον έλεγχο των οικονομικών φακέλων που έχει λάβει από τις Επιτροπές Επιμόρφωσης.

Λόγω του μεγάλου αριθμού των δικαιούχων η έκδοση των σχετικών επιταγών αναμένεται να ολοκληρωθεί περί τα τέλη Μαΐου.


Τωρα πειτε μου για ποιες επιταγες θελει να πει το ποιητη ....
Ας ελπισουμε τις δικες μας  >:D
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems

babislar

Παράθεση από: dimoiko στις 02 Απρ 2009, 04:53:26 ΜΜ
Από τον κόμβο υποστήριξης του έργου http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ :

ΠαράθεσηΑναρτήθηκε στις:02/04/2009

Ανακοίνωση για την προθεσμία έκδοσης επιταγών της πράξης «ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (Τ.Π.Ε.) ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» (ΕΡΓΟ ΙΙ)   

Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει πραγματοποιήσει τον έλεγχο των οικονομικών φακέλων που έχει λάβει από τις Επιτροπές Επιμόρφωσης.

Λόγω του μεγάλου αριθμού των δικαιούχων η έκδοση των σχετικών επιταγών αναμένεται να ολοκληρωθεί περί τα τέλη Μαΐου.


Τωρα πειτε μου για ποιες επιταγες θελει να πει το ποιητη ....
Ας ελπισουμε τις δικες μας  >:D

thanks  για την ενημερωση!
Τωρα ποιοι θα παρουν τις επιταγες θα φανει τις επομενες μερες.. λογικα ολοι αλλα εγω και ο nektos ομως μας λεει ειναι βοηθος επιμορφωτη ελπιζουμε να ειμαστε συγουρα μεσα.

ειναι περιοδος εκλογων οπως βλεπουμε.. δεν εχω καποια σχεση με αυτα αλλα ολοι ξερουμε πως ειναι περιοδος "δωσε"...θα παρουν 2000 ατομα ΕΠΟΠ, 2000 αγροφυλακες κατι λεει και για αστυνομια θα πληρωθουμε (θαυμα)... και εποντε ΠΟΛΛΑ ακομα οποως βλεπω.