Χειριστές VBI

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 28 Απρ 2010, 08:55:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sarakiniotis

Για τη διορθωση των γραπτων , ποια είναι η αμοιβη?

Laertis

2,10 ανά γραπτό (μεικτά εννοείται) με εφάπαξ 50 ευρώ σε βαθμολογητές που θα βαθμολογήσουν απο 1 έως 20 γραπτά.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Laertis στις 26 Μαΐου 2010, 11:07:34 ΜΜ
2,10 ανά γραπτό (μεικτά εννοείται) με εφάπαξ 50 ευρώ σε βαθμολογητές που θα βαθμολογήσουν απο 1 έως 20 γραπτά.
Αυτό το εφάπαξ   ποσό , αν κατάλαβα καλά είναι ότι αν ένας βαθμολογητής έχει διορθώσει μέχρι και 20 γραπτά θα πάρει επιπλέον 50 €;

pfan

Αντί να πάρει 20χ2,1=42 θα πάρει 50
Πύρζα Φανή
Καθηγήτρια Πληροφορικής

Wizard

Εγώ καταλαβαίνω ότι τα 50 ευρώ έρχονται επιπλέον των 2,10 για κάθε γραπτό. Και επειδή προφανώς τα 2,10 ανά γραπτό είναι ένα τίποτα, κάποιοι θα θέλανε να διορθώσουνε πολλά γραπτά για να αυξήσουν την αμοιβή. Για να μη συμβεί αυτό, αν ξεπεράσει κάποιος τα 20 γραπτά, δεν παίρνει τα έξτρα 50 ευρώ.  ::)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δεν έχω καταλάβει που αποσκοπεί αυτό με το εφάπαξ ποσό.
Όπως επίσης δεν έχω καταλάβει αν το ποσό αναφέρεται μόνο σε αυτούς που θα διορθώσουν μέχρι 20 γραπτά ή για όλους τους βαθμολογητές ανεξαρτήτως προσότητας.

Και αν αναφέρεται στους πρώτους, με ποιο σκοπό γίνεται αυτό; για να προσελκύσουν κόσμο;

Wizard

Έτσι όπως είναι διατυπωμένο, νομίζω ότι το ποσό αφορά μόνο για αυτούς που θα διορθώσουν μέχρι 20 γραπτά. Μάλλον το υπουργείο προσπαθεί να αποτρέψει αυτούς που διόρθωναν 40-50 γραπτά (και άρα ίσως με λιγότερη προσοχή λόγω ταχύτητας) και έτσι λέει "διορθώστε μέχρι 20 και θα πάρετε αποζημίωση σαν να διορθώνατε τα διπλάσια".

Καρκαμάνης Γεώργιος

Δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο σκοπός.

Αν ένας βαθμολογητής έχει την δυνατότητα να διορθώσει 200 ή 300 γραπτά δεν θα σταματήσει στα πρώτα 20 για να πάρει τα επιπλέον 50€,
ούτε επίσης προτρέπει όλους να διορθώσουν μόνο 20 γραπτά που δεν είναι ούτε ένας φάκελλος, δηλαδή κάποιος ξεκινάει έναν φάκελλο και δεν τον τελειώνει, καθώς έτσι θα χρειαστούν πολλοί βαθμολογητές και πολλές ημέρες.
Που αποσκοπεί όμως;

Wizard

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω υπάρξει βαθμολογητής και δεν ξέρω τη διαδικασία. Συνήθως πόσα γραπτά διορθώνει κάποιος την ημέρα και πόσα μπορεί συνολικά;

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Εξαρτάται από το ποιος είσαι, τί είδους οικογενειακές υποχρεώσεις έχεις, πόσο χρόνο θέλεις να ξοδέψεις στο βαθμολογικό...

Εγώ μπορούσα να διορθώσω περίπου 20 γραπτά την ημέρα, γιατί ήθελα να πηγαίνω στο σπίτι με καθαρό κεφάλι.

Έχω γνωρίσει και επαγγελματίες βαθμολογητές, που διορθώνουν τόσα, όσα € χρειάζονται στο πορτοφόλι τους. Σεβαστό κι αυτό, καθένας έχει τις ανάγκες του. Θυμάμαι έναν που διόρθωσε 13 πακέτα (των 25 γραπτών έκαστο) μέσα σε 2 μέρες. Κι έναν άλλο, στην τεχνολ. επικ. παλαιότερα, που όταν εγώ κατέβαζα το 1ο πακέτο, εκείνος ήταν στη μέση του 3ου...

Λοιπόν, άλλους ρυθμούς έχω εγώ, άλλους εσύ και άλλους ο άλλος. Γενικά διορθώνεις μέχρι να τελειώσουν τα αδιόρθωτα και όποιος προλάβει, διορθώνει τα περισσότερα. Λέμε τώρα... Ούτε και όλα τα γραπτά είναι τα ίδια. Η ουσία είναι ότι πρέπει να γίνεται προσεκτική διόρθωση για να μην αδικηθεί ο υποψήφιος. Μην ξεχνάμε ότι οι πανελλαδικές είναι από τα ελάχιστα πράγματα της ελληνικής κοινωνίας, που είναι ακόμη αγνά...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 31 Μαΐου 2010, 12:00:41 ΠΜ
Δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο σκοπός.

Αν ένας βαθμολογητής έχει την δυνατότητα να διορθώσει 200 ή 300 γραπτά δεν θα σταματήσει στα πρώτα 20 για να πάρει τα επιπλέον 50€,
ούτε επίσης προτρέπει όλους να διορθώσουν μόνο 20 γραπτά που δεν είναι ούτε ένας φάκελλος, δηλαδή κάποιος ξεκινάει έναν φάκελλο και δεν τον τελειώνει, καθώς έτσι θα χρειαστούν πολλοί βαθμολογητές και πολλές ημέρες.
Που αποσκοπεί όμως;

Τελικά αυτό το μπόνους που δίνουν αναφέρεται στην εξής περίπτωση: σε ορισμένα βαθμολογικά κέντρα υπάρχουν μαθήματα με λίγα γραπτά πχ Ηλεκτρολογία με 5 γραπτά. Ενας βαθμολογητής που θα έρθει να βαθμολογήσει αυτά τα 5 γραπτά, (που υπάρχει περίπτωση να βρίσκεται και από άλλο ΠΥΣΔΕ) θα εισπράξει συμπληρωματικά και το εφάπαξ ποσό για να αξίζει ας πούμε ο κόπος του.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: Laertis στις 26 Μαΐου 2010, 11:07:34 ΜΜ
2,10 ανά γραπτό (μεικτά εννοείται) με εφάπαξ 50 ευρώ σε βαθμολογητές που θα βαθμολογήσουν απο 1 έως 20 γραπτά.

Έχουμε πουθενά την εγκύκλιο;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Laertis

Η εγκύκλιος δεν είχε σταλεί μέχρι χτες επισήμως στα σχολεία. Κυκλοφόρησε όμως σε διάφορα εκπαιδευτικά sites.

http://www.alfavita.gr/ank_b/ank26_5_10_2114.php
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Wizard

#43
Παράθεση από: Wizard στις 26 Μαΐου 2010, 07:43:28 ΜΜ
Σύμφωνα με το esos.gr, η αποζημίωση για τους χειριστές VBI μειώνεται σε 390 ευρώ. Νομίζω ότι ήταν 430 ευρώ, άρα υπάρχει μείωση 40 ευρώ!

Τι άλλο μπορούμε να πούμε πια! Στο blog του Πανάρετου δημοσιεύτηκε η απόφαση για τις αμοιβές. Δείτε εδώ: http://ypepth.opengov.gr/panaretos/wp-content/uploads/2010/06/ApofasiApozimiosis_04jn102.pdf

Ακόμα πιο λίγα από αυτά που έλεγε το esos. Μας δουλεύουνε κανονικά!!
344 € για χειριστής VBI!
12 14 € για επιτηρητής!!
2 € για διόρθωση κάθε γραπτού Πανελλαδικών και εφάπαξ 40 € για διόρθωση μέχρι και 20 γραπτών!!!


EDIT: Διόρθωση για τον επιτηρητή.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Αυτά τα ποσά είναι μικτά, ε; Ή καθαρά;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller