Ip forwarding από server

Ξεκίνησε από mandarinos, 15 Οκτ 2021, 09:41:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mandarinos

Μιά λεπτομέρεια ακόμη, αλλά δεν θυμάμαι (πάλι!...) αν τη ρύθμισα εγώ, ή τη φτιάξανε αυτόματα τα scripts της ΤΣ. Θα ρωτήσω εδώ τον Άλκη.

- Επειδή στον δικό μου server έχω δύο θύρες δικτύου, σαφώς η μία γιά τη σύνδεση με το Διαδίκτυο κι η άλλη γιά το switch του εργαστηρίου. Δηλαδή, το Internet περνάει πρώτα μέσα απ' τον server.
- Κι επειδή μπορώ επίσης (σε μορφή δικτύου peer-to-peer, πλέον) πρώτα να ξεκινήσω τα clients από τους τοπικούς τους σκληρούς δίσκους, και μετά ν' ανοίγω τον server, γιά να τους δώσει Internet.

Ερώτηση:

Τη ρύθμιση ip forwarding = 1 την έκανα εγώ (άρα, πρέπει να την κάνει ο κάθε συνάδελφος, που εγκαθιστά Linux στον server με δύο θύρες δικτύου), ή την έκαναν αυτόματα τα scripts;

Ευχαριστώ!

alkisg

Δες την παράγραφο "LTSP (προϋποθέτει 2 κάρτες δικτύου)" στη διεύθυνση https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/sch-scripts/Ρύθμιση_σύνδεσης_δικτύου.

Με το που διαλέγεις αυτή τη σύνδεση για την δεύτερη κάρτα δικτύου, τα sch-scripts αυτόματα της δίνουν διεύθυνση 192.168.67.1, ενεργοποιούν real dhcp server στο υποδίκτυο 192.168.67.x, καθώς και ip forwarding.

Ο καθηγητής δεν χρειάζεται να κάνει κάτι, διαλέγει σύνδεση LTSP, πατάει ΟΚ και είναι όλα έτοιμα.