Σχετικά με την πορεία της ύλης..

Ξεκίνησε από asmourgos, 12 Ιαν 2015, 02:39:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

asmourgos

Καλησπέρα και καλή χρονιά!  :)
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα γιατί χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Είναι η 1η χρονιά που διδάσκω σε φροντιστήριο και έχω θέμα με την κάλυψη της ύλης. Μέχρι πέρυσι έκανα ιδιαίτερα από 2 ώρες την εβδομάδα (60-λεπτά).Όπου εντόπιζα πρόβλημα, έβαζα ένα έξτρα μάθημα και ξεμπέρδευα(Μην φανταστείτε 2-3 έξτρα στη χρονιά).
Τώρα τα πράγματα είναι αλλιώς..Βρίσκομαι ακόμη στη δομή επανάληψης και όπως το υπολογίζω θα χρειαστώ άλλα 3 μαθήματα για να τα καλύψω ικανοποιητικά.Μετά πως μου προτείνετε να συνεχίσω;Στόχος είναι μέσα ή το αργότερο τέλη Μαρτίου να έχω ολοκληρώσει την ύλη.Ο Φεβρουάριος λογικά θα ξεκινήσει με πίνακες όπου θα κάνω παράλληλα και το 6ο κεφ. Πόσα μαθήματα θεωρείτε πως χρειάζονται για τους πίνακες και πόσα για υποπρογράμματα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Λαμπράκης Μανώλης

Καλημέρα σε όλους

αν υποθέσουμε πως θα αρχίσεις νέο κεφάλαιο από Φλεβάρη, τότε μία ενδεικτικη πρόταση είναι η εξής, για μία "αποδοτική κάλυψη" ας το πούμε. Δίχως να θέλω να σε αγχώσω, Φλεβάρη στους πίνακες ίσως είναι λίγο αργά, με την λογική πως κάποια πράγματα θα τα αφήσεις και για την επανάληψη...λοιπόν η πρότασή μου

Α) Μονοδιάστατοι 
1 μάθημα θεωρία (μαζί με το θεωρητικό / στοίβα / ουρά κτλ ) + 1 ασκήσεις (τις πιο ενδεικτικές, πχ μέγιστα, παράλληλοι πίνακες κτλ)

Β) Δυσδιάστατοι
1 μάθημα θεωρητικό (εμένα μου αρέσουν οι διαγώνιοι) μαζί με κανα δυο πιο βασικές ασκήσεις+ 1 ασκήσεις (επεξεργασίες ανά γραμμή / στήλη κτλ όπου θα ξαναδείς και τους μονοδιάστατους αναγκαστικά)

Γ) αναζήτηση --> 1 μάθημα, θεωρία και κάνα δυο ασκήσεις μαζί

Δ) ταξινόμηση --> 1 μάθημα, θεωρία και ασκήσεις μαζί

--> το καλό στην αναζήτηση και στην ταξινόμηση, είναι πως πάλι θα δείς πίνακες...δαλαδή πχ σε μία άσκηση αναζήτησης δεν είναι ανάγκη να κάνεις μόνο αναζήτησης, βάζεις μέσα και ένα ερωτηματάκι από δυσδιάστατους πχ

Ε) Τα υπόλοιπα 2 μαθήματα του Μάρτη, μπορείς να κάνεις υποπρογράμματα πιο θεωρητικά και πιο βασικές ασκήσεις

κάποιες σκέψεις, ίσως σε βοηθήσουν
- την επανάληψη μπορείς να την αρχίσεις "ανάποδα", πχ εκεί που είσα υποπρογράμματα, αρχίζεις επανάληψη όχι από την αρχή, που μπορεί να τα ξεχάσουν ή να μην τα έχουν εμπεδώσει, αλλά με ασκήσεις πχ σε υποπρογράμματα όπου θα ξαναδείς πχ πίνακα τιμών με υποπρόγραμμα, δομές επανάληψης με υποπρόγραμμα, πίνακες/αναζήτηση/ ταξινόμηση με υποπρόγραμμα
- τα μαθήματα που μένουν σου είπα και πρίν θεωρώ ότι δεν είναι και πάρα πάρα πολλά (επαναλαμβάνω δίχως να σε αγχώσω αλλά να βρούμε μία αποδοτική λύση), οπότε στα παραπάνω μαθήματα που προτύνω, έχω στο μυαλό μου πως θα κάνεις μία φορά τα πιο βασικά, δίχως πολύ δύσκολες ασκήσεις (γιατί θεωρώ πιο πολύ θα μπερδευτούν αν δεν έχεις μαθήματα για επανάληψη) και πλέον στην επανάληψη κάνεις το κάτι παραπάνω
- τέλος εμένα μου φαίνεται αποδοτικό να "συνδιάζεις" τα κεφάλαια, εξάλλου έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους --> πχ κάνεις μονοδιάστατους, τους ξαναβλέπεις στους δυσδιάστατους --> στην ταξινόμηση αναζήτηση πετάς μέσα και μονοδιάστατους και δυσδιάστατους, --> στα υποπρογράμματα τα ξαναβλέπεις όλα τα προηγούμενα

όλα τα παραπάνω βέβαια είναι έτσι που τα σκέφτομαι εγώ, ελπίζω να σε βοηθήσουν, αν έχεις καμιά απορία σε κάποιο "βήμα"   >:D :laugh: :police: από τα παραπάνω εδώ είμαστε

καλημλερα σε όλους

asmourgos

Καλημέρα!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ιδέες και για το χρόνο σου  ;D
Κι εγώ κάπως έτσι το είχα στη σκέψη μου απλά ήθελα κι άλλες γνώμες.Επίσης σκεφτόμουν μήπως περιόριζα τα προβλήματα και τις ασκήσεις στη δομή επανάληψης σε 2μαθήματα και όχι 3.Αλλά τελικά ίσως αυτό να είναι χειρότερο.Ξόδεψα αρκετό χρόνο στα πρώτα γιατί πέρυσι τα αρχικά λογικούς τελεστές κλπ τα είχα περάσει λίγο στο ντούκου(+ ότι ξεκινήσαμε μέσα Σεπτέμβρη).Στο τέλος όμως με τα θέματα Α2-Α3 που πέσανε δεν ξέρανε να γράψουν οι μαθητές μου! :-\
Το καλό με αυτό το μάθημα είναι πως στην ουσία κάνεις συνεχώς επανάληψη γιατί κάθετι καινούριο είναι προέκταση των προηγούμενων και όχι κάτι άσχετο.Αν είχα άλλο μάθημα(βλέπε Φυσική) δεν ξέρω πώς θα τα κατάφερνα!Ξέρω πως ο χρόνος είναι λίγος γιατί μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και διαγωνίσματα,διόρθωση διαγωνισμάτων κλπ.
Τελικά ότι και να κάνουμε εμείς το βάρος πέφτει στους μαθητές.Μετά το Μάρτιο δεν έχεις 1 μήνα σχεδόν γεμάτο για επανάληψη;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι! 8) ::)

Λαμπράκης Μανώλης

γεια χαρά ξανά

μετά το Μάρτη 2 μήνες έχεις, για καλή επανάληψη.....Απρίλη και Μάη (ίσως όχι ολόκληρο), εντάξει ζήτα και καμιά αναπλήρωση, ανθρώπινα είναι αυτά ... εγώ θεωρώ το μάθημα έχει πολλά πράγματα να δει κανείς, και οι ώρες δεν φτάνουν να τα δεις όλα, ακόμη και καλοκαίρι να ξεκινήσεις....αν είχες φυσική θα είχες όμως και 4-5 ώρες την εβδομάδα, σκέψου το ... εγώ βασικά προσπαθώ να τα πω όλα από μία φορά, να έχουν τις γνώσεις για το τι γίνεται, και μετά όντως η μπάλα πάει στους μαθητές, ανάλογα με το τι θέλουν να κάνουν... συμφωούμε απόλυτα, αυτό έγραψε και εγώ, ότι το καλό είναι τα περισσότερα κομμάτια του μαθήματος έχουν άμεση σχέση με τα προηγούμενα, μπορείς να τα συνδιάσεις άνετα

καλή τύχη

asmourgos

Σωστές οι τοποθετήσεις σου, συμφωνώ απολύτως 8)

Ευχαριστώ πολύ τα λέμε σύντομα,εδώ μέσα θα γυρνάω :angel:  ;D