Σαφήνεια εκφώνησης άσκησης

Ξεκίνησε από olga_ath, 07 Δεκ 2009, 07:55:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

zwoula

στον πολλαπλασιασμο αλα ρωσικα θα μπορουσε να χρησιμοποιει το div αντι να μασ λεει οτι ειναι ακεραιες. σωστα? απλα σε εκεινο το σημειο δεν εχουμε διδαχθει ακομη div kai mod..
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Laertis

Παράθεση από: zwoula στις 15 Δεκ 2009, 01:48:40 ΜΜ
στον πολλαπλασιασμο αλα ρωσικα θα μπορουσε να χρησιμοποιει το div αντι να μασ λεει οτι ειναι ακεραιες. σωστα? απλα σε εκεινο το σημειο δεν εχουμε διδαχθει ακομη div kai mod..

Σωστά zwoula.

Παράθεση από: gthal στις 15 Δεκ 2009, 12:48:27 ΜΜ
Γιώργο και Παναγιώτη έχω μπερδευτεί:

η 2η λύση του Γιάννη, αν μου δινόταν ως αλγόριθμος σε ψευδογλώσσα θα έπαιρνε άριστα
η 1η λύση του, αν μου δινόταν ως αλγόριθμος σε ψευδογλώσσα θα ήταν δεκτή, θα του υποδείκνυα όμως διορθώσεις : "στον αλγόριθμο δε χρειάζεται να δηλώσουμε τις μεταβλητές" και θα υποψιαζόμουν ότι ο Γιάννης συγχέει στοιχεία από ΓΛΩΣΣΑ και ψευδογλώσσα
η 1η λύση του, αν μου δινόταν ως πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ, θα είχε σαφή συντακτικά λάθη και άρα αφαίρεση βαθμών

Δεν συμφωνούμε ?

Η λύση αυτή δε δόθηκε ως πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ αλλά σαν αλγόριθμος με επιπλέον δήλωση μεταβλητών. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα εγώ. Οπότε ας μείνουμε σε αυτό. Αν ζητηθεί πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ θα είναι μόνο στα υποπρογράμματα και όχι σε τόσο απλοϊκό πρόβλημα.
Οπότε ... συμφωνούμε ;  :)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

gthal

Α, οκ. Κατάλαβα.  :)
Thanks

ΥΓ. πάντως, θα του συνιστούσαμε να προτιμάει τη 2η υλοποίηση για να μη ρισκάρει απώλειες μονάδων?
(βρίσκω το βιβλίο αρκετά τυπολατρικό και ως προς την ψευδογλώσσα - ή είναι δική μου αίσθηση ? )
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Laertis

Εγώ συνιστώ την αλγοριθμική προσέγγιση, αλλά νομίζω ότι και τα ίδια τα παιδιά, σε μεγάλη πλειοψηφία, αυτήν προτιμούν. Σπάνια βρίσκω παιδιά που προτιμούν την υλοποίηση ασκήσεων (στο χαρτί) σε ΓΛΩΣΣΑ και νομίζω ότι είναι προφανείς οι λόγοι (τμήμα δηλώσεων, αυστηρή σύνταξη και κανόνες). Η μόνη περίπτωση όπου δεν γίνεται αλλιώς είναι όταν γίνεται χρήση υποπρογραμμάτων.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

gthal

Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις...

... αλλά ακόμα δε νιώθω ότι έχω πάρει απάντηση ακριβώς "to the point"
Να απλουστεύσω το ερώτημά μου:
α)  η 1η λύση του Γιάννη είναι σωστή ως Αλγόριθμος σε ψευδογλώσσα ?
β)  αν ναι, ποια από τις δύο του συνιστούμε να γράψει στις εξετάσεις ?
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

P.Tsiotakis

Αν κάποιος γράψει απάντηση σε μια ερώτηση ανάπτυξης στο μάθημά μας στην καθαρεύουσα θα είναι σωστή ή λάθος;

gthal

χα χα  ;D
Παναγιώτη, εγώ λέω ότι και στα αρχαία αν τη γράψει, σωστή θα είναι   :)
και στα αγγλικά, και στα γερμανικά που λέει ο λόγος. (η αλήθεια δεν εξαρτάται από το μέσο διατύπωσής της)
Αρκεί να πέσει σε διορθωτή που θα είναι διατεθειμένος (και θα μπορεί) να κάνει τη μετάφραση.
Οπότε μιας και με προτρέπεις, δια της μαιευτικής μεθόδου, να απαντήσω μόνος μου στο ερώτημά μου:
α) ΝΑΙ
αναρωτιέμαι όμως  ... κανείς δεν παίρνει θέση ως προς το β) ερώτημα  :-\  ... είναι κάτι που χάνω εκεί ?
εγώ λέω
β) τη 2η

είμαι μέσα ?

(Σημ. Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Ελπιζω να μην τό 'χω κουράσει το θέμα, ε?  ::) )
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός