e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Ο Παπανδρέου κατέβασε στο e-book του ένα σύγγραμμα για να μάθει πώς θα αντιμετωπίσει την κρίση. ...

Αυτό και άλλα "ωραία" είπε σήμερα.

Δείτε εδώ περί ... ψηφιακής φούσκας ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

fan

Οποιος γνωριζει ας βοηθησει λιγο.............. ;) ;)
Εσεις τι χρησιμοποειτε Νεστωρα ή eschool στο Λυκειο;
Το eschool ειναι υποχρεωτικο;
Τα φετινα αποτελεσματα που θα βγουν;
Τα νεα στοιχεια των μαθητων της Α ταξης μπορουν να περασουν απο Νεστωρα στο eschool;
To eschool μπορει να εγκατασταθει στο σπιτι οπως ο Νεστωρας;
Υπαρχει ενα μπερδεμα στην Δθνση οπου ειμαι.Επισημα δεν μας εχει απαντησει κανεις.
Ευχαριστω

athinabel

Προσωπικά τα έχω περάσει σε e-school. Είμαι σε λύκειο.
Έστειλα mail στην τεχνική υποστήριξη του e-school πριν 2 εβδομάδες - καμία απάντηση. Πριν κανα 2 μέρες το ξανάστειλα και μου απάντησαν άμεσα ότι περιμένουν και αυτοί την επίσημη απάντηση του υπουργείου.....
Σε αναμονή λοιπόν.... Ελπίζω μόνο να μη μας το πούνε μία μέρα πριν και πρέπει να τα κάνουμε όλα από την αρχή!!!
>:(

fan

ευχαριστω
Αν καποιος αλλος συναδελφος ξερει κατι παραπανω ας μας το αναφερει

gimnasio

και γω στο νέστωρα τα περασα. Ελπίζω να μην την πατήσουμε....

Yoda

Παράθεση από: fan στις 11 Οκτ 2010, 01:57:37 ΜΜ
Οποιος γνωριζει ας βοηθησει λιγο.............. ;) ;)
Εσεις τι χρησιμοποειτε Νεστωρα ή eschool στο Λυκειο;
Το eschool ειναι υποχρεωτικο;
Τα φετινα αποτελεσματα που θα βγουν;
Τα νεα στοιχεια των μαθητων της Α ταξης μπορουν να περασουν απο Νεστωρα στο eschool;
To eschool μπορει να εγκατασταθει στο σπιτι οπως ο Νεστωρας;
Υπαρχει ενα μπερδεμα στην Δθνση οπου ειμαι.Επισημα δεν μας εχει απαντησει κανεις.
Ευχαριστω

Βασικά από όσο ξέρω,
1. Νέστωρα και μεταφορά στο e-School
2. είναι υποχρεωτικό
3. αποτελέσματα και στα δύο
4. μάλλον θα βγάλουν νέο πρόγραμμα μετάπτωσης αλλιώς...
5. δεν μπορεί να στηθεί σπίτι (μάλλον..)

olga_kar

Παράθεση από: Keep Growing στις 08 Οκτ 2010, 09:44:05 ΜΜ
- Πάνε οι καινοτόμες τηλεπικοινωνίες, πάει η δημιουργική απασχόληση, πάει το χαρούμενο κενό μου, πάει το e-skroutz μου γιατρέ, πως θα το αντέξω;
- Μη στεναχωριέσαι παιδί μου, έρχεται σύντομα κοντά σου οριζόντιο λογισμικό,  ανανεωμένο, με καινούρια καλούδια και νέες προκλήσεις καινοτομίας σε οριζόντιο επίπεδο πλέον ...
:) :) :)  να'σαι καλα. τουλαχιστον γελασα λιγο. μας εμεινε και τιποτα αλλο?  και μολις αρχισα να το συνηθιζω το eschool...ομως γιατι παντα εμεις? ΓΙΑΤΙ? γιατι οποια καινουρια μ...α βγαινει να την πληρωνουμε εμεις? και γενικα δεν γουσταρω αλλο να κανω τιποτα για να εξυπηρετω το σχολειο. τιποτα ομως! γιατι οπως καταλαβαινετε, αγαπητοι συναδελφοι, ετσι και ξεκινησεις να κανεις κατι μολις πας σε καινουριο σχολειο , παει, την εχασες την μπαλα. στο τελος τα κανεις σχεδον ολα. και μολις αρνηθεις κατι και κλωτσησεις λιγακι γινεσαι κακος! γ'αυτο σας λεω, δεν θελω να κανω τιποτα!  θεε μου, γιατι δεν εγινα φιλολογος! μπρρρ, ανατριχιασα και μονο που το ειπα.... δεν παω καλα, χαζεψα...Παω να βαλω θερμομετρο!!!

kavvalos

Γεια σας, γνωρίζει κάποιος να μου πει αν το eschool είναι υποχρεωτικό ή όχι για την χρονιά 2010-2011?

Εγώ έχω το e-school αλλά χρησιμοποιούμε με το ΕΠΑΦΟΣ για Γενικό Λύκειο.

athinabel

Γεια!
Σήμερα ήρθε ένα mail να πάμε να αναβαθμίσουμε τον Νέστορα και να ετοιμάσουμε το αρχείο των μαθητών της Γ' λυκείου.
Εγώ, έκανα τη βλακεία και φέτος δουλεύω μόνο το e-school.
Άρα, αφού δε χρησιμοποιούμε το e-school για τις Πανελλήνιες, νομίζω πώς είναι καλύτερα να δουλεύουμε μόνο Νέστορα και όταν αποφασίσουν ότι οι Πανελλήνιες θα γίνουν μέσω e-school, να το εγκαταστήσουμε και να κάνουμε μια μετάπτωση και να τελειώνουμε εκεί. Σωστό;
Δουλεύει κάποιος και τις δύο βάσεις παράλληλα;
Για την απεγκατάσταση του e-school πρέπει να μας στείλει η τεχνική υποστήριξη κάποιο αρχείο;

Gnirut

Ξέρω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και ότι η ΠΕΚΑΠ έχει άλλα σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθεί, αλλά μήπως τελικά πρέπει να δει και αυτό το θέμα;

Όσες φορές και να ρώτησα η απάντηση η ίδια πρέπει να δουλεύουμε φέτος το e-school. Αλλά τι να "δουλέψει" από αυτό το τριασάθλιο πρόγραμμα που ανάθεμα αν το συντηρεί το 50% των σχολείων, που για να βγάλεις άκρη ακόμα και για το απλούστερο θέμα πρέπει να σου φύγει το κλαπέτο. Εμείς καθόμαστε και συντηρούμε και το νέστωρα και το e-school. Απλούστατα για να έχουμε καβάτζα τον νέστωρα που ξέρουμε ότι δουλέυει σωστά.

Το ζήτημα είναι γιατί πρεπει σώνει και καλά να δουλεύουμε και το e-school το οποίο έχει τα μύρια όσα προβλήματα και επί της ουσίας αφού δεν το συντηρέι αυτός που το έφτιαξε είναι σαν να μην το συντηρεί κανένας.

athinabel

Προσωπικά θα κάνω το εξής:
Θα πάω και θα ενημερώσω το Νέστορα με τη τρέχουσα σχολική χρονιά.  (στο e-school έχω περάσει και χειροκίνητα δεδομένα τα οποία δεν έχω προλάβει να τσεκάρω, οπότε καλύτερα να κάνω ένα delete....)
Θα απεγκαταστήσω το e-school. Θα ζητήσω να μου σβήσουνε την όποια βάση με δεδομένα έχουν. Θα ξαναεγκαταστήσω το e-school και κάθε τρείς και λίγο θα κάνω συγχρονισμό με κενή βάση. Αυτοί θα βλέπουν ότι το έχουμε εγκαταστήσει. Έαν αποφασίσουν ότι θέλουν από εκεί κάτι για τις Πανελλήνιες θα κάνω μια μετάπτωση και θα τα στείλω. Μέχρι τότε ελπίζω να μας αφήσουν στην ησυχία μας!!!

τι λέτε;

gimnasio

Την Παρασκευη ήρθε έγγραφο που ζητά τα στοιχεία της Γ Λυκειου και να τα στειλουμε με ftp με Νεστωρα. Αρα και επισημα επιτρεπεται να τον δουλευουμε. Εγω ετσι το καταλαβαινω. Δε μπορεις να δουλευεις eschool και να σου λενε στειλτα με νεστωρα.

Και μενα η βαση ειναι κενη μετα απο συγχρονισμο που εκανα φετος, εχω κανει ελεγχο των στοιχειων που ζητουν πριν τη μεταπτωση και ακομη δεν την εκανα. Δε ξερω ποτε θα την κανω κι αν ισχυει οντως αυτο με το νεστωρα θα περιμενω το εργαλειο μεταπτωσης για σχ.ετος 2010-11 που δεν υπαρχει ακομη.

kkbaxr4

κατά τον Ιούνιο πέρσι το 2010, έφτασα στη διαδικασία της μετάπτωσης και εκεί μου εμφάνιζε ότι υπάρχει πρόβλημα με το μάθημα "πολιτική και δίκαιο" της Β λυκείου. Από ότι είδα και άλλος συνάδελφος είχε το ίδιο πρόβλημα.Αφού κατάφερα μετά από πολλές προσπάθειες να βγάλω γραμμή με το help desk μου είπαν ότι έπρεπε να κοιτάξω αν είναι σωστά καταχωρημένο το συγκεκριμένο μάθημα στο NESTORA. Δεν μου φάνηκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα καθώς το έχει καταχωριμένο σαν γενικής παιδείας γραπτώς εξεταζόμενο. Από ότι είδα στις συχνές ερωτήσεις στο site του help desk, λέει ότι θα πρέπει να γίνει και αναβάθμιση της βάσης για το συγκεκριμένο πρόβλημα.Έχω δύο ερωτήσεις: Πως γίνεται αναβάθμιση της βάσης και δεύτερο, δεν έγινε μετάπτωση για την χρονιά 2009-2010, αφού το παράτησα το eschool τότε και δούλευα μόνο NESTORA, μπορεί να γίνει τώρα; κάτι είδα για καινούργια μετάπτωση το 2010-2011 ή κάνω λάθος;

skoud

Ενώ οι μαθητές ξέχασαν από καιρό τα λάθη του δασκάλου, αυτός ακόμα τα θυμάται...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Σταύρο, η φηφιακή καρτέλα μου θυμίζει περισσότερο αντικαταστάτη του survey και λιγότερο αντικαταστάτη του eschool.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...