Πρόβλημα εισόδου clients λόγω λανθασμένης ip

Ξεκίνησε από bolos, 29 Σεπ 2022, 05:22:45 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bolos

Σήμερα έγινε κάτι περιεργο. Δεν μπουταραν τα clients και ο λόγος: αντί να παίρνει o server εσωτερική ip 10.33.63.κλπ έπαιρνε το 192.168.1.1 και ολα τα clients έψαχναν την άλλη ip οπότε Τζιφός.το microtik σε άλλους υπολογιστές έδινε 10αρα ip αλλά ολο το εργαστήριο έπαιρνε τις 192. Με τα πολλά κ με επανεγκατάσταση επανήλθε στο server lenovo thinkserver η 10.33.κλπ ip.ακομα δεν έχω καταλάβει τι έγινε αλλά φοβάμαι μην έχω κ άλλη μέρα προβλήματα.

alkisg

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος, κάπου στο σχολείο, έβαλε έναν άλλον router.
Πιθανώς να ήθελε να το κάνει Wi-Fi access point.
Δεν έχει σχέση το LTSP ούτε το Mikrotik ούτε οι επανεγκαταστάσεις.

Αφού πάρεις σε κάποιον Η/Υ την 192.168.x.y IP, γράψε σε έναν browser http://192.168.1.1 ώστε να επισκεφτείς τη σελίδα του router, να δεις τι μάρκα είναι π.χ. speedport του OTE, και μετά πάρε ένα ρόπαλο και ψάξε στο σχολείο να βρεις ποιος τον έβαλε και που.

bolos

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου, ναι είναι το πρώτο που έψαξα και έβγαινε 1 από τα 2 router που έχουμε συνδεδεμενα πάνω στο μικροτικ.Εβαλα ένα ΑΡ με απενεργοποιημενο dhcp οκ λεω θα έπαθε κατι κ το βγαλα από την μπρίζα.Συνήθως όταν το ΑΡ δινει ip δεν έχουμε και ιντερνετ.Εδω πιαναμε όλοι από το router το 2ο και μονο όταν εγινε επανεγκατασταση διρθώθηκε.Αλλα παντως αν ξαναγίνει θα μπω και θα δω το serial no tou ρουτερ ναμαι 100% σιγουρος για το ποιο κανει την ζημια!Έχουμε και Ν/γειο και ρώτησα αν έχουμε κάποιο καλώδιο να συνδεεται με εκει και μου παν οχι. Αν είναι πάντως κάτι τετοιο θα το ψάξω διεξοδικά.
Σε ευχαριστώ και χάρηκα που σε γνώρισα!