Εγκατάσταση ΓΛΩΣΣΑΣ στο Raspberry Pi OS

Ξεκίνησε από George Eco, 14 Δεκ 2020, 11:20:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

George Eco

Καλησπέρα.
Μπορεί κάποιος ( Άλκη δε δείχνω εσένα και καλά και σφυρίζω κλέφτικα   ::) )  να μου δώσει οδηγίες βήμα-βήμα πώς να εγκαταστήσω ΓΛΩΣΣΑ στο Raspberry Pi OS ( το οποίο πρέπει να βασίζεται λογικά σε Debian ) ώστε να δοκιμάσω το linux distro με το διερμηνευτή, και παράλληλα, αν γίνεται, να μου δώσει πιθανο troubleshooting για κλασικά θέματα που μπορεί να προκύψουν με greek fonts και τα λοιπά;

Δε φοβάμαι εννοείται το terminal, δε ξέρω από που να τραβήξω πακέτα όμως και ποια να εγκαταστήσω.  :angel:

alkisg

Η εκτέλεση προγραμμάτων .exe στο Linux γίνεται με έναν εξομοιωτή ονόματι "wine".
Κανονικά αυτό είναι πάρα πολύ εύκολο, το wine μπαίνει μαζί με το Διερμηνευτή με μια εντολή, "apt install glossa".

Τα Raspberries όμως δεν έχουν αρχιτεκτονική x86 αλλά arm, σαν τα κινητά. Έτσι χρειάζονται δεύτερο εξομοιωτή που να τα κάνει να τρέχουν εντολές x86. Αυτό κάνει τη διαδικασία σούπερ αργή και δύσκολη.
Έτσι προς το παρόν προτείνεται να μην τρέχετε .exe σε Raspberries και να βρίσκετε άλλα παρόμοια προγράμματα.
Για την ΑΕΠΠ, δες τον online Διερμηνευτή του Κομνηνού: https://gloglossa.gr/

Τώρα αν επιμένεις μπορείς να γκουγκλάρεις για "install wine in Raspberry Pi OS", αλλά μέχρι να υποστηριχθεί επίσημα, ούτε το συμβουλεύουμε ούτε το υποστηρίζουμε...

George Eco

Αυτό με δυσκόλεψε Άλκη. Το θέμα με την αρχιτεκτονική ARM. Από την άλλη WINE μετά από δύο layers δε ξέρω αν θα κάνει διαφορά στην επίδοση για το διερμηνευτή, αλλά ναι δε μου αρέσει κι εμένα. Με βλέπω να κάνω bookmark το site του komni εν τέλει. Νομίζω πως το Raspberry pi 400 είναι το πλέον value for money σύστημα για εργαστηριάκι ή για ένα παιδί που έχει low budget και θέλε ένα pc. Άσε που θυμήθηκα την Amiga 500 μου!
https://www.youtube.com/embed/ZSvHJ97d8n8

bugman

Υπάρχουν refurbish PC σε καλές τιμές και μπορούν να γίνουν Windows 10. Ακόμα σιωπηλά τα αλλάζει η μαμα εταιρεία, από 7 σε 10. Δεν υπάρχει λόγος να πάνε σε ARM.

ilias_s

Να δώσω και εγώ τα 2c μου στην συζήτηση... Μιάς και μιλάτε για RPi4... (το Raspberry Pi OS είνα βασισμένο σε Debian)

Δεν το έχω δοκιμάσει διεξοδικά αλλά το RPi4 σηκώνει και ubuntu MATE 20.04 (νομίζω η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η 20.10) και μάλιστα 64bit. Και είναι και αρκετά γρήγορο! Φαντάζομαι ότι αν εγκατασταθεί wine θα παίξει και ο Διερμηνευτής. Αλλά γιατί να προσπαθήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο;

Όπως είπε ο Bugman, αν θες pc για αυτή τη δουλειά, πας σε ένα φθηνό refurbished. Όχι;

Από την άλλη, αν θες να πειραματιστείς με το raspberry, έχεις πολύ περισσότερα πράγματα από την ΓΛΩΣΣΑ για να ασχοληθείς.

George Eco

Ασχολήθηκα από το καλοκαίρι με Arduino, γιατί ένιωσα άσχημα που δεν είχα να συζητήσω κάτι με ένα μαθητή μου που έπαιζε με ένα, κατά τα θερινα μαθήματα. Προφανώς έφαγα κόλλημα, αγόρασα ολόκληρο εργαστήριο, πάντα το ήθελα, αφορμή έψαχνα.
Επόμενο βήμα ήταν να πάρω ένα pi. Αυτό που μου έκανε κλικ ήταν το 400. Έμοιαζε με την Amiga.
Οπότε και το αγόρασα.
Τώρα γιατί ΓΛΩΣΣΑ; Έτσι ρώτησα.Κερασάκι στη τούρτα.
Τα refurbish δε μου αρέσουν να πω την αλήθεια ως επιλογή εκτός αν μιλάμε για οθόνη.

Σκεφτείτε όμως το εξής. 106 Ευρώ. Υπολογιστής με τα όλα του. Έστω αγοράζουμε μεταχειρισμένο Monitor με HDMI στα 50 Ευρώ. Με 160 Ευρώ λοιπόν, ένα παιδί που δεν είχε υπολογιστή μέχρι πρότινος, μπορεί να έχει έναν, που καίει 5 watt την ώρα κι ανοίγεται κι η οδός για ρομποτική! Και μαθαίνουν και το Linux.
Δε σκέπτομαι τη πάρτη μου εδώ, σκέπτομαι παιδιά αποκλεισμένα από το μέσο. Κι υπάρχουν, δε κάνω πλάκα. Έπειτα με τα refurbished δε βγάζεις άκρη, δεν υπάρχουν καλές τιμές, σου τα πουλάνε πανάκριβα για αυτό που είναι, θέλει κυνήγι.  Εμένα ότι χαλασμένο μου χαρίζουν το φτιάχνω και το δωρίζω σε παιδιά ή εκπαιδευτικόυς. Νιώθω πως κάτι καλό κάνω έτσι. Αλλά είναι λιγοστό. Μηδαμινό.

Το 400 έρχεται με όλα εκτός οθόνης, καινούργιο και του λείπει μόνο η ΓΛΩΣΣΑ αλλά τη βλέπω bookmark στο browser, μιας και φτιάχτηκε online διερμηνευτής.


alkisg

> Σκεφτείτε όμως το εξής. 106 Ευρώ. Υπολογιστής με τα όλα του.

Από 25€ ξεκινάνε τα TV-box: https://www.gearbest.com/tv-box-c_12313/?odr=low2high
Ένα ωραίο project θα ήταν να μπει κανονικό Λινουξάκι σε κάποιο από αυτά και να μπορούν οι μαθητές να έχουν "σταθμό εργασίας" με 25€ (περιλαμβάνεται RAM και "δίσκος" αλλά όχι τα περιφερειακά).
Έχουν αντίστοιχες δυνατότητες με τα Raspberries, στη μισή τιμή. Τους λείπει όμως η κοινότητα, οι drivers για το Linux κλπ, οπότε για την ώρα είναι μόνο για Android.
Πάντως webex παίζουν, με 25€!

Ενώ από 100€ ξεκινάνε τα κανονικά PC που παίρνουν μέχρι και Windows 10: https://www.gearbest.com/tv-box-c_11262/?attr=2081-1279&odr=low2high

Το Raspberry είναι ανεκτίμητο, αλλά για την κοινότητά του, όχι για την τιμή του... :)

geochatz

Προφανώς κάθε μια από τις παραπάνω συσκευές έχει τα δυνατά της και τα αδύναμά της σημεία. Το Raspberry Pi μπορεί να κάνει πάρα πολλά και ανταποκρίνεται με αξιοπρέπεια, αλλά κυρίως για όσους τους αρέσει να καταπιάνονται με projects, εκπαιδευτικά ή όχι, που σχετίζονται με αυτοματισμούς και Physical Computing. Αυτό άλλωστε είναι το δυνατό του σημείο: ένας οικονομικός πλήρης υπολογιστής με GPIO υποδοχές που δεν χρειάζεται να κλείσει ποτέ.
Είναι λανθασμένη εξ' αρχής η σύγκριση με έναν κανονικό υπολογιστή.

George Eco

Για να είμαι ειλικρινής τα TV box δε τα είχα σκεφτεί ως εναλλακτική webex Άλκη. Πολύ καλή ιδέα. Και φαντάζομαι, αν έχουν android, εύκολα βάζουμε ένα bookmark στον chrome το google docs και cloud κι όλα κομπλέ. Αλλά υπάρχουν εφαρμογές για πολλά σε android. Πες 25 λοιπόν, με πληκτρολόγιο - ποντίκι MK 120 της Logitech (για να τους μείνει) κι ένα καλώδιο HDMI πάμε κοντά στο πενηντάρικο! Και μία κάρτα SD + 5 Ευρώ μια χαρά.

Δεν έχει τα features της ρομποτικής, αλλά όντως, είναι μία καλή εναλλακτική Άλκη. Γιατί με άλλα 50 για οθόνη, βγάζει πλήρες pc για τις ανάγκες. Κι αφού έχουμε και ΓΛΩΣΣΑ ως website πλεόν, γιατί όχι;
Για Android υπάρχουν clients για όλα.

Geochatz, φαντάζομαι πως ο Άλκης δεν έκανε σύγκριση, έδωσε εναλλακτική βασισμένος σε αυτό που ακριβώς είπα εγώ. Φθηνό μέσο για συμμετοχή μαθητών. Δεν έκανε σύγκριση, έδωσε εναλλακτική για συγκεκριμένη ανάγκη.
Προφανώς και θέλω τα παιδιά να έχουν GPIO αυτό έχω κατά νου, αλλά κι η μελλοντική αγορά ενός Arduino κάνει το τρικ αλλά δε ξέρω αν υπάρχει για Android περιβάλλον ανάπτυξης για Arduino. Refurbished αν υπάρχει ένα καλό deal είναι καλή περίπτωση, αλλά 99% των deals είναι υπερεκτιμημένα σκουπίδια. Δε θέλω να αγοράσει το παιδί κάτι που θα το επιφέρει επιπλέον έξοδα. Σαφώς έχεις πιάσει το σημείο του ότι είναι καλύτερο να έχεις τα παιδιά να παίζουν με GPIO μέσω Scratch (λέω τώρα) οπότε ναι, το Raspberry pi 400 με άφησε με ανοιχτό το στόμα. :)


alkisg

Δημήτρη το συγκεκριμένο shop φαίνεται απάτη:
https://www.onlinethreatalerts.com/article/2020/12/18/is-rwdwyqktu-shop-a-scam-see-store-reviews/

Το Larkbox που έκανες λινκ, είναι πολύ καλό αλλά έχει πάνω από 150€.

Δημήτρης Γκίνης

Έλα ντε, παρά ήταν καλό για να ήταν αληθινό.

bugman

Δίνει 200 ευρώ το κράτος για υπολογιστή. Σήμερα το είδα. Για πολύ κόσμο με χαμηλό εισόδημα.

ilias_s

#13
Ένα Pi δεν απευθύνεται σε κάποιον που θέλει να μάθει απλά μία (εκπαιδευτική) γλώσσα προγραμματισμού σαν τη ΓΛΩΣΣΑ ή για να κάνει σενάρια στο Scratch με γραφικά στην οθόνη.

Με τα ίδια και λιγότερα χρήματα μπορείς (με ένα refurbished μηχάνημα) να έχεις έναν αξιοπρεπέστατο απλό Η/Υ με linux που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ποικιλοτρόπως από όλη την οικογένεια... (για να σκεφτούμε λίγο και τις οικογένειες με χαμηλά εισοδήματα και όλους αυτούς που "χάρη" στην πανδημία και το lockdown έχουν δει εισοδήματα και θέσεις εργασίας να εξαφανίζονται).

Το δυνατό σημείο των Raspberries είναι (α) η ύπαρξη του GPIO (β) ο -συγκριτικά- δυνατός επεξεργαστής (γ) η δυνατότητα της εύκολης διασύνδεσης με άλλους αισθητήρες/περιφερειακά/ΗΑΤ (δ) η μικρή κατανάλωση/όγκος. Το Raspberry για εμένα είναι "εργαλείο δημιουργικότητας" και πειραματισμού.

Αυτά από μόνα τους νομίζω πως αρκούν για να καταλάβουμε πως κάτι τέτοιο δεν απευθύνεται σε κάποιον αρχάριο εκτός και αν... έχει κάποιον να τον καθοδηγεί (και το "μικρόβιο" ώστε να μην τα παρατήσει). Ως πρώτος Η/Υ για το παιδί της μέσης ελληνικής οικογένειας θεωρώ πως δεν κάνει... εκτός αν ο πατέρας του είναι πληροφορικός ή γκατζετάκιας με αρκετές γνώσεις.

Ενδεικτικά για ένα RPi 4 4GB κάποιος θα χρειαστεί μία καλή θήκη (παθητικής ψύξης ή με ανεμιστήρα), κάρτα SD, card reader (για να την "ετοιμάσει") ... αυτά θα πάνε κοντά στο 100άρικο..!

Αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί με τα παραπάνω μπορεί να πάρει και ένα Pi 3 B/B+ που είναι και πιο φθηνό.


George Eco

#14
Ηλία δες το pi 400. Όχι το 4. Το 400. Για αυτό μιλούσα.


https://www.youtube.com/watch?v=ZSvHJ97d8n8&feature=emb_logo

Με 200 παίρνεις refurbished που όμως ίσως σου βγάλει προβλήματα. Ίσως κι όχι.
Αν δεν είσαι καλός γνώστης, πιάνεσαι κότσος.
Αν δεν είσαι καλός γνώστης όμως, αγοράζοντας καινούργιο pi 400 (75 σκέτο 106 κιτ)
κι ένα 85άρι οθόνη με HDMI, όλα καλά και όχι απρόοπτα.
Χώρια που μπορεί το παιδί να έχει προσσβαση και στις GPIO.
Δεν είπα ποτε ΜΟΝΟ Γλώσσα, απλά ρώτησα αν γίνεται.

Παράθεση από: bugman στις 19 Δεκ 2020, 02:59:17 ΜΜ
Δίνει 200 ευρώ το κράτος για υπολογιστή. Σήμερα το είδα. Για πολύ κόσμο με χαμηλό εισόδημα.
Α γεια σου!!! Μέσα έπεσες.