Virtual Box με Win XP

Ξεκίνησε από Sammy Dead, 06 Μαρ 2015, 09:29:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Παράθεση από: richard στις 03 Ιουν 2015, 11:32:56 ΠΜ
Επίσης, μας λέει ο Άλκης ότι δεν αξίζει τον κόλπο επειδή το κέρδος της ταχύτητας είναι μικρό.

Όταν αγοράζουμε καινούργια μηχανήματα, και ενδιαφερόμαστε κάποτε να τρέξουμε σε αυτά και εικονικές μηχανές, τότε θέλουμε οπωσδήποτε να υποστηρίζουν hardware assisted virtualization, γιατί το όφελος στην ταχύτητα που θα τρέχει το KVM ή το VirtualBox είναι μεγάλο.
Το αν κάποιος επεξεργαστής υποστηρίζει ή όχι VT-X το βλέπουμε από τη σελίδα του, για παράδειγμα:
http://ark.intel.com/products/65693/Intel-Core-i3-3220-Processor-3M-Cache-3_30-GHz
Intel® Virtualization Technology (VT-x): Yes

Όταν όμως πάμε να υλοποιήσουμε μια κεντρικοποιημένη λύση για Windows πάνω από LTSP, δεν μπορούμε να βασιστούμε στο ότι όλοι οι clients όλων των σχολείων θα υποστηρίζουν VT-x. Έτσι το KVM δεν μας κάνει γιατί χωρίς VT-x είναι υπερβολικά αργό. Και επομένως επιλέγουμε VirtualBox.

demetriox

Επειδή ένας συνάδελφος χρειάζεται το natural art στο εργαστήριο αποφάσισα να δοκιμάσω εγκατάσταση winxp μέσω εικονικής μηχανής...

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω μετά την εγκατάσταση στον σέρβερ είναι η δημιουργία εικονικών μηχανών για κάθε χρήστη...

Προσπαθώ να κάνω δημιουργία εικονικής μηχανής για ένα χρήστη, αλλά όταν πάω να δηλώσω δίσκο .VDI μου βγάζει μήνυμα πως αυτός ήδη χρησιμοποιείται κτλ κτλ

Δεν έχω καταλάβει καλά τις οδηγίες προφανώς...

Μπορείς να μου πεις ακριβώς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω..?

Ευχαριστώ


demetriox

Αυτές τις οδηγίες ακολούθησα και είχα πρόβλημα... Τώρα που το ξαναδοκίμασα όλα πήγαν οκ!!!

Ερώτηση: Ο σέρβερ έχει μνήμη 2 GB και έχω clients με 480 ΜΒ (ένας), με 768 ΜΒ (3), με 1 GB (2) και με 2 GB RAM (7)... σύνολο 13...

Θα αντέξει ο σέρβερ να λειτουργούν όλοι μαζί?

Ευχαριστώ


alkisg

Γενικά τα 2 GB είναι λίγα για server, καλό είναι να έχουμε 4 GB RAM για server με fat clients, και 8 GB RAM για server με thin clients.
Εσένα τώρα σε όλους το virtualbox θα τρέχει τοπικά οπότε κάπως θα δουλέψει.
Σε αυτόν με τα 480 θα έχεις θέμα, αν παίρνει DDR-1 μνήμη τότε αγόρασε 1 GB και μοίρασέ το ώστε να έχουν όλοι αυτοί οι 4 από 1 GB.

Το πακέτο dim-revelation-natural-art από το αποθετήριο το δοκίμασες, μήπως και σου κάνει και δεν χρειαστείς καθόλου το virtualbox;

demetriox

Δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτό το πακέτο και το εγκατέστησα...

Το δοκιμάζω σιγά-σιγά... αλλά κάπου κάπου φαίνεται σαν να κολλάει και να μην ανταποκρίνεται...

πχ Σε 2-3 από τους 13 χρήστες...

Ακόμα βέβαια δεν έχω καταλάβει αν φταίνε οι συγκεκριμένοι σταθμοί εργασίας ή έχει bug το πρόγραμμα...

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια