Προδιαγραφές υπολογιστών εργαστηρίων

Ξεκίνησε από alkisg, 05 Νοε 2015, 09:00:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Στο blog του ΚΕΠΛΗΝΕΤ Ιωαννίνων ανεβάσαμε συνοπτικές και ανεπίσημες προδιαγραφές για server, clients κλπ.
Το καλό με τα ανεπίσημα είναι ότι επιτρέπεται να βάλουμε και links σε συγκεκριμένα προϊόντα, κάτι που μερικές φορές βοηθάει. :)
Θα το ενημερώνουμε όταν χρειάζεται.
http://blogs.sch.gr/plinetio/specifications

gdrados

Καλησπέρα, alkisg
Επειδή πρόκειται να αναβαθμίσουμε (επιτέλους) το εργαστήριο, πώς σου φαίνεται ένα μηχάνημα σαν κι αυτό για server;
http://bto.plaisio.gr/Machine?state=2084805B99.9B1A2231816B42.9B1A1815091B57.9B1A2346249B14.9B1A2073021B78.9B1A2208911B49.9B1A2278251B64.9B1A1834290B124.9B1AD2016-2-18-21-24-15
(Εννοείται ότι για κανένα λόγο δε θέλω να κάνω γκρίζα διαφήμιση στο συγκεκριμένο μαγαζί)
Επίσης θα αλλάξουμε και τα 10 μηχανήματα των clients, τα οποία θα έχουνε SSD σκληρούς των 120 GB.
Να βάλω και στο σερβερ σκληρό δίσκο  SSD 120 GB αντί για τον 1ΤΒ κλασσικό που έχω στο λινκ (και είναι στα ίδια λεφτά); Ποια η γνώμη σου;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

alkisg

Παιδιά δεν είμαι και κανένας ειδικός στις αγορές, το αντίθετο, τα βασικά κοιτάω μόνο...
Για την κάρτα γραφικών, προτιμώ ενσωματωμένη γιατί βγαίνει πιο φτηνή, γενικά οι ενσωματωμένες υποστηρίζουν αρκετό 3D για google earth κλπ, δεν πρόκειται να παίξουμε και τα πιο πρόσφατα 3d παιχνίδια στον server οπότε δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω,
για τους clients, αν είναι μόνο για LTSP δεν θέλουν δίσκους, ενώ για Windows 1 συμφωνώ για SSD,
και για τον server, εφόσον η χωρητικότητα του SSD αρκεί, ναι μια χαρά είναι και για εκεί.

Από θέμα διαφήμισης κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλο πράγμα να δίνουμε λινκς για να κάνουμε τη δουλειά μας και άλλο να διαφημίζουμε γιατί έχουμε κάποιου είδους κέρδος από συγκεκριμένο μαγαζί, που δεν ισχύει...

apoldem

Ο επεξεργαστής που διάλεξες (FX6300) είναι σφαιράτος, αλλά θέλει υδρόψυξη. Τον έχω εδώ και 6 μήνες. Μου το λέγανε και εμένα πριν τον αγοράσω αλλά δεν το πίστευα. Έλεγα, δεν μπορεί, η AMD θα έχει μια αξιοπρεπή ψήκτρα στο πακέτο. Τελικά εδώ και 10 ημέρες έβαλα υδρόψυξη (70€ από e-shop) και μπορώ να δουλεύω και τους 6 πυρήνες στο full, χωρίς να σβήνει το μηχάνημα.

gdrados

Θέλει υδρόψυξη για να δουλεύει ως LTSP server σε εργαστήριο με fat clients;;;;
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!

demetriox

Έχω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή στο σπίτι κι έχω υδρόψυξη... Το πρόβλημα που είχε η ψήκτρα του ήταν ο θόρυβος και ότι ανέβαζε θερμοκρασίες 50+...

Mε την υδρόψυξη η θερμοκρασία έπεσε κατά 20 βαθμούς... οπότε και η ζωή της cpu αυξάνεται και ο θόρυβος εξαφανίστηκε...

Λογικά στο εργαστήριο δεν χρειάζεται καθόλου υδρόψυξη... αφού οι απαιτήσεις είναι πολύ μικρότερες και ειδικά αν έχεις και fat clients...

Μην είμαστε και υπερβολικοί

gdrados

Αυτό υπέθετα κι εγώ...Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια
Μην προσπαθείς να μάθεις σ' ένα γουρούνι να τραγουδάει, χάνεις τον καιρό σου....κι ενοχλείς και το γουρούνι !!