Προγραμματάκι για τον κώδικα του Καίσαρα

Ξεκίνησε από djim_lili, 17 Απρ 2015, 01:59:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

djim_lili

Πρώτα απ' όλα, δεν ξέρω αν το θέμα είναι στην σωστή κατηγορία. Μπορώ να πω ότι με έχει μπερδέψει λίγο το forum. Αν δεν είναι στην σωστή κατηγορία, θα παρακαλούσα να μετακινηθεί.
Καλημέρα/-σπέρα

Αποφάσισα να παίξω λιγάκι με την λειτουργία που προσφέρει ο Διερμηνευτής για την δημιουργία εκτελέσιμων αρχείων και προσπαθούσα να φτιάξω ένα απλό προγραμματάκι που, δεχόμενο σειρές από χαρακτήρες, θα μου δίνει την δυνατότητα να κρυπτογραφώ το κείμενο που δίνω και να μοιάζει ακαταλαβίστικο σε όσους δεν ξέρουν τι γίνεται σύμφωνα με τις αρχές του κώδικα του Καίσαρα
link με το άρθρο της wikipedia για όσους δεν ξέρουν τι είναι ο κώδικας του Καίσαρα: Click me!

Αλλά επειδή είμαι ακόμα νέος στο άθλημα, θα μπορούσε κάποιος με περισσότερες γνώσεις να με βοηθήσει να το υλοποιήσω?
Τα προβλήματα που αντιμετώπισα:

  • Η εισαγωγή των 2 αλφάβητων στον υπολογιστή, με το ένα να είναι το κανονικό αλφάβητο και το άλλο να είναι κωδικοποιημένο
  • Το διάβασμα του κάθε γράμματος ώστε να βρίσκεται το αντίστοιχο κωδικοποιημένο

Για το πρώτο πρόβλημα δεν βρήκα κάτι καλύτερο από το να δίνω κάθε φορά που τρέχει το πρόγραμμα τα γράμματα μέσω πίνακα που θα τα διαβάζει ένα ένα από τον χρήστη. Μου φαίνεται πολύ επίπονο όμως.
Για το δεύτερο πρόβλημα σκεφτόμουν πως κάθε φορά που θα διαβάζεται ένα γράμμα θα ψάχνει το πρόγραμμα στον 2ο πίνακα και θα βρίσκει ποιο είναι το αντίστοιχο γράμμα και θα το αντικαθιστά.

Δεν ζητάω να μου γράψετε τον κώδικα (αν γίνεται κιόλας), γιατί θα ήθελα να μάθω μέσα από τα λάθη που σίγουρα θα κάνω πώς θα βγάλω το βέλτιστο αποτέλεσμα αλλά ένας μπούσουλας θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
Τώρα αν κάποιος έχει όρεξη και μπορεί να το γράψει και όλο, θα του στείλω ένα cookie :D

djim out ^_^

Κανένας

#1
Στη διεύθυνση:
https://eclass03.sch.gr/modules/document/index.php?course=D21100&openDir=/521dfb3cg5bv/5d714a52Wpms

Στο αρχείο ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ.doc η άσκηση 11.
Η λύση στο αρχείο ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ(ΛΥΣΕΙΣ).doc
Νικηφόρος Μανδηλαράς
ΓΕΛ Νάξου "Μανώλης Γλέζος"
https://blogs.sch.gr/nobody/

djim_lili