Θέμα Δ

Ξεκίνησε από gpapargi, 06 Ιουν 2014, 09:09:09 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kostas.o

Καλησπερα. Εγω το ελυσα με 1 δισδιαστατο (10x28 για τις επισκεψεις) και 1 μονοδιαστατο, για τα αθροισματα των εβδομαδων. Δειτε αυτο που εγραψα και πειτε μου αν εντοπισατε καποιο λαθος.

Προσπαθησα να σκεφτω κατι ποιο "γρηγορο" για το Δ4 απο το να γραψω 4 επαναληψης ΓΙΑ.

!Δ3

βρεθηκε<-ψευδης
Για i απο 1 μεχρι 10
  j<-0
  Αρχη_επαναληψης
    j<-j+1
  Μεχρις_οτου ΕΠ[i,j]<=500 'Η j=28
  Αν j=28 ΚΑΙ ΕΠ[i,28]>500 τοτε
    Γραψε "ο ιστοτοπος", ον[ i]
    βρεθηκε<-αληθης
  τελος_αν
Τελος_επαναληψης
Αν βρεθηκε=ψευδης τοτε
  γραψε "δεν βρεθηκε ιστοτοπος"
τελος_αν

!Δ4

βρεθηκε<-Ψευδης
Οσο βρεθηκε=ψευδης επαναλαβε
   Διαβασε ονομα
   i<-1
   Οσο i<=10 και βρεθηκε=ψευδης επαναλαβε
      Αν Ον[ i]=ονομα τοτε
         βρεθηκε<-αληθης
         θ<-i
      αλλιως
         i<-i+1
      τελος_αν
   τελος_επαναληψης
τελος_επαναληψης


!Για να υπολογισω τα αθροισματα τις καθε εβδομαδας εγραψα χρησιμοποιησα μονοδιαστατο πινακα 4 θεσεων.

Για i απο 1 μεχρι 4
   sum_εβδ[ i ]<-0
   Για j απο ((i-1)*7 + 1) μεχρι i*7
      sum_εβδ[ i ]<-sum_εβδ[ i ]+EΠ[θ,j]
   τελος_επαναληψης
τελος_επαναληψης

max <-sum_εβδ[1]
Για i από 2 μέχρι 4
Αν max <sum_εβδ[ i ] τοτε
   max <-sum_εβδ[ i ]
  τέλος_αν
τέλος_επαναληψης

Για i από 1 μέχρι 4
Αν max =sum_εβδ[ i ] τοτε
   εμφάνισε i
τέλος_επαναληψης

Rathaniel

Σας παραθέτω πως έγινε η βαθμολόγηση για το ΘΕΜΑ Δ για τους σημερινούς Φ.Α. μετά από αρκετή κουβέντα με τους 27 συναδέλφους των επιτροπών (Συγχωρήστε αν γράφω τα προφανή):

Δ1. Διάβασμα ονομάτων  πήρε 1 μονάδα
       Διάβασμα αριθμού επισκέψεων πήρε 1 μονάδα.

Δ2.Ο υπολογισμός πήρε 2 μονάδες.
      Η εμφάνιση 1 μονάδα.

Δ3.Η σάρωση του πίνακα για μεγαλύτερα του 500 και αύξηση μετρητή πήρε 3 μονάδες.
      Η χρήση και ο έλεγχος ενός flag για περίπτωση μηδενική πήρε μία μονάδα.
      Η εμφάνιση των ονομάτων πήρε μία μονάδα, και άλλη μία η περίπτωση να μην υπάρχουν τέτοιοι ιστότοποι.

Δ4. Χωρίστηκε σε τρία κομμάτια , το κάθε ένα αξίας 3 μονάδων:
      - 1o : Αναζήτηση και έμμεσος έλεγχος εγκυρότητας
      -  2ο: Ο υπολογισμός εβδομαδιαίων επισκέψεων (πίνακας τεσσάρων στοιχείων ή τέσσερις μεταβλήτές)
      - 3ο: Η εύρεση του max από το 2ο, και η εύρεση των ίσων με το max, και εμφάνιση.

Σημείωσεις: Την λύση με τρισδιάστατο τη θεωρήσαμε σωστή.
                  Στο Δ2 δεν ήταν απαραίτητη η χρήση πίνακα.

Ερώτηση προς τους πιο έμπειρους: Πόσα θα χάσει ένας μαθητής εδώ αν τα έκανε όλα "σωστά" χωρίς τη χρήση πίνακα;
                 
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

evry

Το Δ χωρίς πίνακα δεν γίνεται. Πιο συγκεκριμένα το Δ4 είναι που χρειάζεται πίνακα, και όσον αφορά την αναζήτηση αλλά και όσον αφορά την εύρεση αυτών με το μέγιστο.
Τα υπόλοιπα ερωτήματα νομίζω χωρίς πίνακα βγαίνουν μια χαρά. Άρα σε αυτά παίρνει όλες τις μονάδες και στο Δ4 εξαρτάται πως θα το κάνει.

Παράθεση από: Rathaniel στις 07 Ιουν 2014, 11:53:14 ΜΜ
Πόσα θα χάσει ένας μαθητής εδώ αν τα έκανε όλα "σωστά" χωρίς τη χρήση πίνακα;                 
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Νίκος Αδαμόπουλος


Mathitis14

Το Δ4 το ελυσα με 2 τροπους γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι ζηταγε το 2ο υποερωτημα . Συγκεκριμενα ο πρωτος τροπος ηταν αυτος που ειναι ο σωστος και ο δευτερος  πηγα και βρηκα για ολα τα σαιτ την επισκεψημοτητα τους για καθε βδομαδα και τα συνεκρινα με το ζητουμενο σαιτ και οταν το σαιτ το ζητουμενο ειχε την πιο μεγαλη επισκεψημοτητα το εμφανιζα . Αλλα εγραψα με !σχολια στον βαθμολογητη οτι δεν μπορουμε να καταλαβω τι μου ζητουσαν και εκανα και τους 2 τροπους για καθε περιπτωση . Σε ενα διαγωνισμα μεσα στην ταξη ο καθηγητης θα μου ειχε πει τι ηθελε να κανω . Στις πανελληνιες μετα τις 10:30 μονο ο θεος μπορει να σου πει . Ποσο λετε να μου κοψουν ??? Ας αναλογιστουν οτι δεν μπορουσα να ρισκαρω τις 6 μοναδες !!!

kikilymp

#20
Ο γιος της φίλης μου το έλυσε χρησιμοποιώντας μόνο ένα πίνακα 10Χ4.  ;) Δείτε το!!!
Το έτρεξα και στο www.pseudoglossa.gr  :) και είναι ολόσωστο!!!
Αλγόριθμος D
Για i από 1 μέχρι 10
   ON[i ] ← " "
     Για j από 1 μέχρι 4
   B[i,j]← 0
     Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης
λ← 0
Για i από 1 μέχρι 10
   Διάβασε ON[i ]
   k← 1
   m← 0
   S← 0
   Για j από 1 μέχρι 28
      Διάβασε Αρ_Επ
      S← S+ Αρ_Επ
      Αν Αρ_Επ>500 τότε
         m← m+1
      Τέλος_αν
                   B[i,k] ← B[i,k] + Αρ_Επ   
                          Αν j mod 7 =0 τότε
      k← k+1
                         Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
      Εμφάνισε ON[i ],S
      Αν m=28 τότε
           Εμφάνισε  ON[i ]
           λ← 1
      Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
   Αν λ<>1 τότε
                     Εμφάνισε "Δεν υπάρχουν τέτοιοι ιστότοποι"
   Τέλος_αν
                 w← 0
              Αρχή_επανάληψης
      Διάβασε ONOMA
        Για i από 1 μέχρι 10
      Αν ON[i ]=ONOMA τότε
           w← 1
          pos← i
      Τέλος_αν
        Τέλος_επανάληψης
   Μέχρις_ότου w=1
   max← 0
   Για i από 1 μέχρι 4
      Αν B[pos,i]> max τότε
           max← B[pos,i]
      Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
   Για i από 1 μέχρι 4
      Αν B[pos,i]= max τότε
           Εμφάνισε i
      Τέλος_αν
   Τέλος_επανάληψης
Τέλος D

Άρης Κεσογλίδης

#21
Παράθεση από: Mathitis14 στις 08 Ιουν 2014, 01:42:20 ΜΜ
Το Δ4 το ελυσα με 2 τροπους γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω τι ζηταγε το 2ο υποερωτημα . Συγκεκριμενα ο πρωτος τροπος ηταν αυτος που ειναι ο σωστος και ο δευτερος  πηγα και βρηκα για ολα τα σαιτ την επισκεψημοτητα τους για καθε βδομαδα και τα συνεκρινα με το ζητουμενο σαιτ και οταν το σαιτ το ζητουμενο ειχε την πιο μεγαλη επισκεψημοτητα το εμφανιζα . Αλλα εγραψα με !σχολια στον βαθμολογητη οτι δεν μπορουμε να καταλαβω τι μου ζητουσαν και εκανα και τους 2 τροπους για καθε περιπτωση . Σε ενα διαγωνισμα μεσα στην ταξη ο καθηγητης θα μου ειχε πει τι ηθελε να κανω . Στις πανελληνιες μετα τις 10:30 μονο ο θεος μπορει να σου πει . Ποσο λετε να μου κοψουν ??? Ας αναλογιστουν οτι δεν μπορουσα να ρισκαρω τις 6 μοναδες !!!

Αυτό το πρόβλημα ασάφειας θεώρησα κι εγώ ότι υπάρχει.

Όταν λέει δηλαδή
"Να εμφανίζει τους αριθμούς των εβδομάδων (1-4) κατά τη διάρκεια των οποίων ο συνολικός (εβδομαδιαίος) αριθμός επισκέψεων στον ιστότοπο αυτό είχε τη μέγιστη τιμή."

δεν εξηγεί τη εννοεί με το μέγιστη.
Μέγιστη δική του στις 4 εβδομάδες, ή μέγιστη από τους ιστοτόπους σε κάθε εβδομάδα;;
Εγώ κατάλαβα το 2ο και λέω "να ένα καλό ερώτημα για 3 επαναλήψεις!"...

Και λέω:
----------------
ΓΙΑ  κ  ΑΠΟ  1  ΜΕΧΡΙ  4
      αρχή ← 1

      μεγ ← -1
      ΓΙΑ  i  ΑΠΟ  i  ΜΕΧΡΙ  10
            ΣΕ[ i ] ← 0                                  ! 10 σύνολα της τρέχουσας κ εβδομάδας
            ΓΙΑ  j  ΑΠΟ  αρχή  ΜΕΧΡΙ  αρχή+6
                  ΣΕ[ i ] ← ΣΕ + ΕΠ[i, j]
            ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

            ΑΝ  ΣΕ[ i ] > μεγ  ΤΟΤΕ
                  μεγ ← ΣΕ[ i ]
            ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

            ΑΝ  ΣΕ[θ] = μεγ  ΤΟΤΕ         ! ΣΕ[θ]: το σύνολο του ζητούμενου ιστοτόπου
                  ΕΜΦΑΝΙΣΕ  "Εβδομάδα: " , κ
            ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
      ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

      αρχή ← αρχή + 7
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
-------------------------------
Άρης Κεσογλίδης
Μαθηματικός
Μεταπτυχιακό στη "Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου"

Άρης Κεσογλίδης

Γιατί δεν μου εμφανίζονται όλοι οι δείκτες στις αγκύλες;;...  :-\
Μου τρώει το i ...
Άρης Κεσογλίδης
Μαθηματικός
Μεταπτυχιακό στη "Θεωρητική Πληροφορική και Θεωρία Συστημάτων και Ελέγχου"

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Άρης Κ. στις 09 Ιουν 2014, 11:40:13 ΜΜ
Γιατί δεν μου εμφανίζονται όλοι οι δείκτες στις αγκύλες;;...  :-\
Μου τρώει το i ...

Δοκίμασε κενό πριν και μετά το i  [ i ]

vigor

Συνάδελφοι απ' ότι είδα τόσο στο παραπάνω ποστ της kikylimp, όσο και από το πρόσφατο παρελθόν σε μια άσκηση που έβαλε να λύσουν τα παιδιά μια φοιτήτρια που είχε έρθει από ΑΣΟΕΕ στο σχολείο μου για πρακτική άσκηση, κάποιοι μαθητές αποφεύγουν την χρήση λογικής μεταβλητής (flag) και επιλέγουν μια ακέραια μεταβλητή. Στο Δ4, για παράδειγμα εκχωρούνε σ'αυτή μια αρχική ακέραια τιμή και την αλλάζουν μετά στην συνθήκη διακοπής, αν επιλέξουν Μέχρις ότου ή την βάζουν στην Οσο μαζί με την ι<=10.

Είναι σωστός αυτός ο τρόπος λύσης με την χρήση της ακέραιας μεταβλητής ? Υποθέτω ότι θα εμφανισθούν γραπτά με αυτόν τον τρόπο λύσης.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: vigor στις 11 Ιουν 2014, 01:14:50 ΠΜ
Συνάδελφοι απ' ότι είδα τόσο στο παραπάνω ποστ της kikylimp, όσο και από το πρόσφατο παρελθόν σε μια άσκηση που έβαλε να λύσουν τα παιδιά μια φοιτήτρια που είχε έρθει από ΑΣΟΕΕ στο σχολείο μου για πρακτική άσκηση, κάποιοι μαθητές αποφεύγουν την χρήση λογικής μεταβλητής (flag) και επιλέγουν μια ακέραια μεταβλητή. Στο Δ4, για παράδειγμα εκχωρούνε σ'αυτή μια αρχική ακέραια τιμή και την αλλάζουν μετά στην συνθήκη διακοπής, αν επιλέξουν Μέχρις ότου ή την βάζουν στην Οσο μαζί με την ι<=10.

Είναι σωστός αυτός ο τρόπος λύσης με την χρήση της ακέραιας μεταβλητής ? Υποθέτω ότι θα εμφανισθούν γραπτά με αυτόν τον τρόπο λύσης.

Γιατί όχι; Πλάκα πλάκα και στη C δεν υπάρχει λογικός τύπος. Μέσω ακεραίων υπολογίζονται οι λογικές εκφράσεις!

evry

Έλεγα να γράψω ξεχωριστό thread με τίτλο πως ένας μαθητής ξεφτιλίζει εντελώς το θέμα Δ.
αλλά ας το γράψω εδώ

Πως έκανε την αναζήτηση
Κώδικας: Pascal
Αρχή Επανάληψης
     Διάβασε Ονομα
Μέχρις_ότου (Oν[1]=Όνομα ή Oν[2]=Όνομα ή Oν[3]=Όνομα ή Oν[4]=Όνομα ή Oν[5]=Όνομα ή Oν[6]=Όνομα ή Oν[7]=Όνομα ή Oν[8]=Όνομα ή Oν[9]=Όνομα ή Oν[10]=Όνομα)

μετά ξανακάνει μια απλή αναζήτηση με Για αφού ξέρει ότι υπάρχει και βρίσκει τη θέση
και έρχεται ο ίδιος πάλι στο Δ4

Κώδικας: Pascal
Σ[1] <- Σ[2] <- Σ[3] <-Σ[4] <- 0
Για j από 1 μέχρι 28
    Αν ι<=7  Τότε   Σ[1] <- Σ[1] + Ε[1,j]
    Αλλιώς_αν  ι<=14 Τότε Σ[2] <- Σ[2] + Ε[2,j]
    Αλλιώς_αν  ι<=21 Τότε Σ[3] <- Σ[3] + Ε[3,j]
    Αλλιώς
                Σ[4] <- Σ[4] + Ε[4,j]
Τέλος_Επανάληψης
max <-- Σ[1]
Αν Σ[2] > max Τότε max <-- Σ[2]
Αν Σ[3] > max Τότε max <-- Σ[3]
Αν Σ[4] > max Τότε max <-- Σ[4]

Αν max = Σ[1] Τότε Εμφάνισε "1"     // Το εμφανίζει και σε αυτάκια!!!!
Αν max = Σ[2] Τότε Εμφάνισε "2"
Αν max = Σ[3] Τότε Εμφάνισε "3"
Αν max = Σ[4] Τότε Εμφάνισε "4"

respect στο παιδί

Ο συγκεκριμένος μαθητής που έχει άριστα το Δ και το Β κατάλαβε ότι στο Γ υπάρχει ένας λογαριασμός για κάθε προιον και όχι ένας τελικός και την πάτησε εκεί και κλασικά έχασε στο θέμα Α τους κανόνες του Για και 2 ΣΛ.

Ωστόσο στα εσπερινά στο θέμα Γ χρησιμοποιεί την έκφραση τελικός λογαριασμός και όχι σκέτο λογαριασμός. Από ότι φαίνεται η αλλαγή θα έγινε τελευταία στιγμή το πρωί όπου θα είχαν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια και θα τροποποίησαν μόνο το αρχείο των εσπερινών και όχι των ημερησίων. Τέτοιο λάθος είναι ανθρώπινο πάντως σε σχέση με τα άλλα, για να είμαστε δίκαιοι

κατά τα άλλα τα θέματα Γ και Δ ήταν πολύ καλά σχεδιασμένα και διατυπωμένα....
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

sstergou


evry

Και συνεχίζω με άλλη μια επιστημονικά τεκμηριωμένη διαπόμπευση του Δ4

S1 <-- επ[θ, 1] + επ[θ,2] + επ[θ,3] + επ[θ,4] + επ[θ,5] + επ[θ,6] + επ[θ,7]
S2 <-- επ[θ, 8] + επ[θ,9] + επ[θ,10] + επ[θ,11] + επ[θ,12] + επ[θ,13] + επ[θ,14]
S3 <-- επ[θ, 15] + επ[θ,16] + επ[θ,17] + επ[θ,18] + επ[θ,19] + επ[θ,20] + επ[θ,21]
S4 <-- επ[θ, 22] + επ[θ,23] + επ[θ,24] + επ[θ,25] + επ[θ,26] + επ[θ,27] + επ[θ,28]


ελπίζω να μην κόψει κανένας επειδή δε μηδένισε του αθροιστές :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

bagelis

Παράθεση από: evry στις 11 Ιουν 2014, 04:23:33 ΜΜ

Ωστόσο στα εσπερινά στο θέμα Γ χρησιμοποιεί την έκφραση τελικός λογαριασμός και όχι σκέτο λογαριασμός. Από ότι φαίνεται η αλλαγή θα έγινε τελευταία στιγμή το πρωί όπου θα είχαν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια και θα τροποποίησαν μόνο το αρχείο των εσπερινών και όχι των ημερησίων. Τέτοιο λάθος είναι ανθρώπινο πάντως σε σχέση με τα άλλα, για να είμαστε δίκαιοι


Και αν βεβαιώσω ότι έφτασε τη εξής ερώτημα στην επιτροπή: "ΑΕΠΠ Ημερήσια, Σχολειο ΧΧΧ, Γ2": Λογαριασμός τελικός ή τρέχων; και ήρθε η κλασσική απάντηση: ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ;
Καταλαβαίνω ότι οι άνθρωποι περνούν μια πολύ δύσκολη νύχτα και ημέρα, αλλά η ερώτηση ήταν εντελώς ξεκάθαρη, νομίζω ότι με μια μικρή ματιά γινόταν αντιληπτό το ασαφές...


Ίσως θα έπρεπε να υπάρχει ένας νόμος τύπου "νόμος evry" στην επιτροπή μας:
Στο μάθημα ΑΕΠΠ αν σε ένα ερώτημα υπάρχουν πάνω από 20 αιτήματα ξανακοιτάξτε με προσοχή το ερώτημα