Βοηθεια σχετικα με την επιλογη σχολής !

Ξεκίνησε από Alexbibi, 01 Ιουν 2013, 07:39:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Alexbibi

Γεια σας.
Ειμαι καινουργιος εδω, και χρειαζομαι αμεσα απαντησεις.
Σε 2 μερες πρεπει να εχω δωσει στο σχολειο το χαρτι σχετικα με την επιλογη μαθηματων για την Γ Λυκειου ( Ειμαι στην Β' τωρα.. ).
Ο λογος δημιουργιας του Topic ειναι απλος . Εχω ακουσει για το Οικονομικο Παν/μιο Αθηνων Τμημα Πληροφορικης . Αξίζει να το δηλώσω ως 1ο μάθημα ; Θελω να ασχοληθω ειτε με τα Οικονομικα ( 5ο πεδιο ) ειτε με κατι σχετικο με την πληροφορικη καθως μου αρεσει να περνω αρκετες ωρες στον Υ/Π οχι μονο για παιχνιδια αλλα για δημιουργικη ενασχοληση .
Που θα μπορουσα να δουλεψω οταν παρω το πτυχιο μου; Εχετε καποιες συμβουλες;
Ευχαριστω

evry

Τι δουλειά έχει το τμήμα πληροφορικής του ΟΠΑ με το μάθημα Αρχές Οικονομίας? Αυτό το μάθημα δε λες?

Παράθεση από: Alexbibi στις 01 Ιουν 2013, 07:39:50 ΜΜ
Γεια σας.
Ειμαι καινουργιος εδω, και χρειαζομαι αμεσα απαντησεις.
Σε 2 μερες πρεπει να εχω δωσει στο σχολειο το χαρτι σχετικα με την επιλογη μαθηματων για την Γ Λυκειου ( Ειμαι στην Β' τωρα.. ).
Ο λογος δημιουργιας του Topic ειναι απλος . Εχω ακουσει για το Οικονομικο Παν/μιο Αθηνων Τμημα Πληροφορικης . Αξίζει να το δηλώσω ως 1ο μάθημα ; Θελω να ασχοληθω ειτε με τα Οικονομικα ( 5ο πεδιο ) ειτε με κατι σχετικο με την πληροφορικη καθως μου αρεσει να περνω αρκετες ωρες στον Υ/Π οχι μονο για παιχνιδια αλλα για δημιουργικη ενασχοληση .
Που θα μπορουσα να δουλεψω οταν παρω το πτυχιο μου; Εχετε καποιες συμβουλες;
Ευχαριστω
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Alexbibi

Ναι, αυτο λεω.
Δεν γνωριζω ακομα εαν αξιζει να διαλέξω ΑΟΘ και Μαθ Γεν. ενω μπορώ να διαλεξω Βιολογια και ακομα να μπορω να δηλωσω ΟΠΑ .
Τι επαγγελματικη αποκατάσταση εχει; Αξιζει; Μερικά παραδείγματα ; Sorry εαν ρωταω πολλα μαζι αλλα εχω πιεστει χρονικα.

evry

ένα λεπτάκι , γιατί μπερδεύτηκα.
Δεν χρειάζεται να δηλώσεις Αρχές Οικονομίας για να έχεις πρόσβαση σε τμήμα πληροφορικής ακόμα και αν αυτό είναι του ΟΠΑ. Το τμήμα πληροφορικής δεν ανήκει στο 5ο πεδίο.

Δες σε τι πεδίο ανήκει και ανάλογα θα κάνεις τις επιλογές σου.

Νομίζω ότι μπορείς να περάσεις πληροφορική και με μάθημα επιλογής Βιολογία

Ρίξε μια ματιά εδώ και νομίζω ότι θα σου λυθούν όλες οι απορίες
http://exams.minedu.gov.gr/Info/UserGuide.pdf
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Alexbibi

Μαλλον σε μπερδεψα.
Το ξερω πως δεν χρεαζεται ΑΟΘ και ΜΑΘ για να περασεις στο ΟΠΑ.
Θελω να ξερω ως τι μπορεις να εργαστεις οταν αποφοιτησεις απο το ΟΠΑ Τμημα Πληροφορικης, ωστε να εχω μια εικονα. Εχω δει γενικα τι παιζει απο τις σελιδες τους αλλα θα ηθελα και μια γνωμη αν αξιζει, και σε τι δουλιες θα μπορουσα να εργαστω , Ελλαδα ή Εξωτερικο.
Εαν τελικα βρω ικανοποιητικο, θα διαλεξω Βιολογια ωστε να αποφυγω ΑΟΘ και μαθηματικα γιατι εαν δεν αξιζει το ΟΠΑ , θελω να δηλωσω κατι σχετικα με τα Οικονομικα

Alexbibi

Λοιπον;
Sorry για το double post αλλα ειναι επειγον και νομιζω πως δεν ειδατε το τελευταιο post μου

dski

  Αλέξανδρε,

  Γεια σου! Πολύ χαίρομαι που η πληροφορική εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει τόσο ώστε να την έχεις στις πρώτες επιλογές για τις σπουδές σου. Στο ερώτημά σου δε μπορώ να δώσω σαφή απάντηση, ίσως ένας απόφοιτος του τμήματος να σε διαφωτίσει περισσότερο. Εκτιμώ πάντως ότι δύσκολα θα πάρεις ξεκάθαρη απάντηση. Τα πράγματα είναι πλέον τόσο ρευστά στην αγορά εργασίας που δεν ξέρεις τι θα ισχύει σε 5-6 χρόνια όταν εσύ με το καλό αποφοιτήσεις από το πανεπιστήμιο. Η σχολή του ΟΠΑ, όταν δημιουργήθηκε, προσπάθησε να συνδυάσει τα θετικά στοιχεία δύο κόσμων: Την πληροφορικής και των οικονομικών. Καθόλου κακή ιδέα γενικά ειδικά αν σε ενδιαφέρουν και τα δύο. Έτσι λοιπόν σκέψου επιπλέον την παράμετρο του κατά πόσο σε ενδιαφέρουν εσένα προσωπικά τα οικονομικά. Αν σε ενδιαφέρει κυρίως η πληροφορική τότε ίσως να πρέπει να στραφείς προς μια αμιγή σχολή πληροφορικής, ενώ αν τα οικονομικά σου αρέσουν και θέλεις να έχεις ας πούμε περισσότερες πόρτες μισάνοιχτες η σχολή του ΟΠΑ ίσως δεν είναι κακή επιλογή.

  Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι το καλύτερο!

  Δημήτρης Σκυριανόγλου

Alexbibi

Χαιρομαι πολυ που σας ξαναβλεπω κυριε !
Παει καιρος απο τοτε που ειχαμε επαφη τελευταια φορα .
Αν θελετε μου δινετε το e mail  σας σε PM η εδω.
Ευχαριστω για την απαντηση, λογικα το ΟΠΑ θα ειναι αναμεσα στις πρωτες επιλογες μου!