Προγραμματισμός:ΤΕΙ ή ΑΕΙ

Ξεκίνησε από Στονεράς, 12 Φεβ 2013, 08:49:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Στονεράς

Γειά σε όλους,Είμαι καινούργιος εδώ!

Λοιπόν πάω 1η Λυκείου και τωρα τελευταία με απασχολεί πολύ το θέμα του επαγγελματικού μου προσανατολισμού
Θα πάρω τεχνολογική κατεύθυνση και η τωρινή μου σκέψη είναι να μπώ σε σχολή που να έχει να κάνει με υπολογιστές
Θέλω να ασχοληθώ με το λογισμικό και όχι με Hardware,απλά επειδή έχω ψάξει σχετικά θέματα στο Google,δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για εμένα,τει η αει?

Διάβασα οτι στο Τει υπάρχει πιό πολύ πρακτική απ'ότι στα αει,όσον αφορά τον προγραμματισμό πάντα,ενώ στα αεί δεν δίνεται τοση πολυ βαση σε αυτο.Εχω δει οτι μπορεις επισης να ασχοληθεις απο μονος σου ανεξαρτητα απο σχολη για να εξασκησεις τις γνωσεις σου σαν προγραμματιστης η και να γινεις ενας μεσω ηλεκτρονικου διαβάσματος.

Τωρα επειδη μενω χανια εχω το πολυτεχνειο κοντα μου,Τμημα Ηλεκτρονικων μηχανικων και μηχανικων Η/Υ,αλλα δεν ξερω τι παιζει εκει μεσα και δεν ειμαι σιγουρος αν θελω να περασω εκει μιας και θελω να φυγω απο εδω,αλλα απο την αλλη ειναι το χαμηλοτερο σε βαση αει με Η/Υ.

Αν μπω σε καποιο τει πληροφορικης μπορω να ασχοληθω με προγραμματισμο?
Αντοιστοιχα αλλα αει εκτος των Χανιων που να εχουν να κανουν με προγραμματισμο υπαρχουν?

Επειδη ειμαι και απειρος,ας με διαφωτισει καποιος απο εσας που ξερετε εδω μεσα,τι ειναι καλυτερο να ακολουθησω?

Ευχαριστω(Προκαταβολικα)

Black Poison

Τι να πρωταπαντήσω τώρα  :P

Λοιπόν σχετικά με τα ΑΕΙ/ΤΕΙ, είτε απο το ένα είτε απο το άλλο μπορείς να βγεις προγραμματιστής. Αυτό που λες οτι στα ΤΕΙ έχει περισσότερη πρακτική εξάσκηση ισχύει μεν αλλά σε μικρό βαθμό, κυρίως γιατί στα ΤΕΙ γίνονται περισσότερα εργαστηριακά μαθήματα απ' οτι σε ένα ΑΕΙ. Να ξέρεις πάντως οτι γενικά σε μια σχολή θα μάθεις τα βασικά πάνω στον προγραμματισμό και απο εκεί και πέρα πρέπει να ασχοληθείς αρκετά μόνος σου πάνω σε κάποιον κλάδο που σου αρέσει.

Αν θες να ασχοληθείς με προγραμματισμό μια σχολής Πληροφορικής θα σου μάθει πάρα πολλά όχι μόνο για τον προγραμματισμό αλλά και γενικότερα για αλγορίθμους, εφαρμογές, δίκτυα και άλλα πολλά.  ;)

Γενικά πρέπει να το ψάξεις σχετικά με το τι υλικό διδάσκει η κάθε σχολή. Αλλά μιας και είσαι ακόμα 1η Λυκείου έχεις χρόνο να ασχοληθείς με αυτο  :) Προσωπικά είμαι σε σχολή Πληροφορικής και μπορώ να πω οτι για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με software μια σχολή πληροφορικής είναι πολύ καλή επιλογή ;)

Δεν ξέρω κατά πόσο σε κάλυψα σε όσα ρώτησες αλλα οκ εδώ είμαστε  :P