Θέμα Γ

Ξεκίνησε από evry, 07 Ιουν 2023, 09:05:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Σάκης Δημόπουλος


savagetashi

#31



.


KGeorge

Να σας ρωτήσω κάτι? Επειδή εγώ την επανάληψη την έκανα με όσο... Επαναλαβε και έκανα λάθος την συνθήκη έπρεπε να γράψω ότι τα συνολικά λεπτά<=10 και κλήσεις<100 ενώ εγώ έγραψα λεπτά<10 και κλήσεις<=100 μπερδέψα τα ίσον λέτε να μου κόψουν πολύ ? ???

evry

Παράθεση από: KGeorge στις 10 Ιουν 2023, 12:39:33 ΠΜΝα σας ρωτήσω κάτι? Επειδή εγώ την επανάληψη την έκανα με όσο... Επαναλαβε και έκανα λάθος την συνθήκη έπρεπε να γράψω ότι τα συνολικά λεπτά<=10 και κλήσεις<100 ενώ εγώ έγραψα λεπτά<10 και κλήσεις<=100 μπερδέψα τα ίσον λέτε να μου κόψουν πολύ ? ???
το πολύ 1 μόριο, αν το γραπτό έχει καλή εικόνα μπορεί και να τη γλιτώσεις  ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

iokollias

Παράθεση από: P.Tsiotakis στις 08 Ιουν 2023, 12:40:37 ΜΜΑν κόψεις με δομή επιλογής την κλήση της οποίας η χρέωση θα οδηγήσει στην υπέρβαση των 10 ευρώ, πώς θα σταματήσει η επανάληψη;
ΤΟ S<--S+ΧΡ εννοούσα έξω από την Αν...
Έτσι:

ΑΡΧΗ 
S ← 0 
C ← 0 
C2 ← 0 
ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ     
  ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ     
  ΔΙΑΒΑΣΕ ΔΕΥ   
  ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ ΔΕΥ > 0   
  ΧΡ ← ΧΡΕΩΣΗ(ΔΕΥ)   
  S ← S + ΧΡ
  ΑΝ S<=10 TOTE
    ΓΡΑΨΕ ΧΡ   
    C ← C + 1   
    ΑΝ ΧΡ >= 2 ΤΟΤΕ     
      C2 ← C2 + 1   
    ΤΕΛΟΣ_ΑΝ 
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
MEXΡΙΣ_OTOY S > 10 H C = 100 
ΓΡΑΨΕ C2/C*100
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

(Προφανώς, όμως χρειάζεται και η διαβασμένη τιμή των Δευτερολέπτων που θα οδηγήσει το S στην υπέρβαση των 10 ευρώ...Οκ)

gf

#35
Το θέτω προς θεωρητική συζήτηση:
Λ <-- -(Α_Μ( - Δ / 60))

Υπό την προϋπόθεση ότι δεχόμαστε αυτή την οδηγία του ΙΕΠ:
ΠαράθεσηΝα διευκρινιστεί ότι:

οι συναρτήσεις ΗΜ(), ΣΥΝ() και ΕΦ() δέχονται παράμετρο σε μοίρες,
το ακέραιο μέρος Α_Μ() ενός αριθμού χ ορίζεται, όπως στα μαθηματικά ο ακέραιος, με την ιδιότητα Α_Μ(χ) <= χ < Α_Μ(χ) + 1,
η απόλυτη τιμή Α_Τ() δέχεται αριθμητική παράμετρο, είτε ακέραιο αριθμό και επιστρέφει ακέραιο, είτε πραγματικό αριθμό και επιστρέφει πραγματικό.
... Που για μένα δεν είναι ξεκάθαρο αν όντως έτσι ήθελαν να το ορίσουν, ή τους διέφυγε η περίπτωση των αρνητικών αριθμών  ως προς το Α_Μ

epsilonXi

λοιπόν, αυτό στη συνάρτηση χθες το έλυσε κάποιος έτσι:

συνάρτηση χρεωση(δ):πραγματική
μεταβλητές
ακέραιες: δ,ι
πραγματικές: χ
αρχή
χ <- 0
για ι από 1 μέχρι δ με βήμα 60
   αν ι <= 121 τότε
      χ <- χ + 0.06
   αλλιώς
      χ <- χ + 0.04
   τέλος_αν
τέλος_επανάληψης
χρέωση <- χ
τέλος_συνάρτησης