Liveusb stick με ubuntu.iso ΚΑΙ windows

Ξεκίνησε από alkisg, 06 Μαρ 2019, 09:09:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gidarakos

# lsblk --fs
NAME   FSTYPE LABEL   UUID                                 MOUNTPOINT
sda                                                        
├─sda1 ext4           35d9259f-418d-4a88-99ba-9ea3eff5a97d /
├─sda2 ext4           bd1847b7-07d2-403f-8de3-1caff9e0efaa /home
└─sda3 swap           21d3897e-e0bf-4198-8fa5-ae3605208b39 [SWAP]
sdb                                                        
└─sdb1 vfat   LIVEUSB 1973-2005                            /media/administrator/LIVEUSB
sr0


Πρέπει να είναι updated!

Παράθεση από: alkisg στις 30 Σεπ 2020, 08:10:20 ΠΜ
Έχω εντοπίσει ένα πρόβλημα που μπορεί να σχετίζεται με αυτό που λες.
Υπάρχει workaround για να συνεχίσω την εγκατάσταση σε UEFI; Αν προσπαθούσα με live CD ή ISO/Rufus;

alkisg

Προλαβαίνεις να πατήσεις κάτω βελάκι ή esc και να παραμείνεις στον grub του liveusb, ή δεν γίνεται να αποφευχθεί το reboot;

Εννοείται ότι και το live cd και οι άλλες μέθοδοι δημιουργίας liveusb sticks (rufus, dd) μπορεί να δουλέψουν.

gidarakos

Με F12 σου δίνει επιλογή για legacy USB ή UEFI USB.
Με το legacy εμφανίζεται κανονικά το grub menu και συνεχίζει κανονικά με το iso που επιλέγεις.
Με το UEFI flashάρει σε μαύρη οθόνη το μήνυμα "not found. Initializing defaults." και κάνει reboot, χωρίς να αλλάζει κάτι όταν πατάς ESC ή κάτω βελάκι. Νομίζω δε φορτώνει καθόλου grub!

alkisg

Πολλές υλοποιήσεις UEFI έχουν διάφορα bugs (γι' αυτό ακόμα προτιμώ το BIOS).
Δοκίμασε με Rufus, άλλες μεθόδους, ή dd. Αν δουλέψει έτσι, το ξανασυζητάμε, αν όχι, είναι πολύ buggy το UEFI σου.

gidarakos

Δοκίμασα rufus/20.04.1 flash usb και bootάρει χωρίς προβλήματα σε UEFI (και στο legacy OK).

Παράθεση από: alkisg στις 30 Σεπ 2020, 11:07:10 ΠΜ
Αν δουλέψει έτσι, το ξανασυζητάμε
Άλκη σε ενδιαφέρει να το βλέπαμε κάποια στιγμή αύριο;

alkisg

Αρχές σχολικής χρονιάς είναι πιο σημαντικό να λύνονται τα προβλήματα των νέων εγκαταστάσεων.
Π.χ. σήμερα πληροφορήθηκα για ένα bug σε σχέση με τους κοινόχρηστους φακέλους, θα χρειαστώ λίγες μέρες να το διορθώσω.
Το liveusb ας το πιάσουμε όταν βγουν τα καινούργια Windows 20H2 που θα είναι αφορμή για δημιουργία νέας έκδοσης liveusb.

markakis

Άλκη, η διαδικασία είναι ίδια και για τα Windows 11;

alkisg

Νομίιιιιζω ότι το είχα δοκιμάσει για Windows 11 και έπαιξε, αλλά να πω την αλήθεια βαρέθηκα να κάνω την διαδικασία προετοιμασίας USB stick με το media-creation-tool της Microsoft, παίρνει πολύ χρόνο και αποτυγχάνει συχνά.

Οπότε τώρα το κύριο στικάκι μου για τέτοιες δουλειές είναι βασισμένο στο Ventoy, όπου ρίχνεις κατευθείαν το windows.iso ή το linux.iso και ξεμπερδεύεις.
Παράλληλα έχω κι ένα δεύτερο στικάκι με το παρόν liveusb για πιο προχωρημένα πράγματα, π.χ. εκκίνηση LTSP client image ή για τις περιπτώσεις που το Ventoy αποτυγχάνει.

Btw μια και το αναφέρουμε παραπάνω, μου ήρθε ο πρώτος Η/Υ (από προμήθεια για ΕΠΑΛ) που ΔΕΝ υποστηρίζει καθόλου εγκατάσταση BIOS. Και λαμβάνοντας υπ' όψη ότι και τα Windows 11 απαιτούν UEFI, από εδώ και πέρα οι εγκαταστάσεις που θα κάνω στα σχολεία της περιοχής μου θα είναι UEFI/GPT (αλλά και με bios_grub partition μήπως ποτέ χρειαστεί).

markakis

Δοκίμασα το Ventoy (δεν το ήξερα) και είναι πολύ βολικό και αυτό για την δουλειά που το ήθελα. Ευχαριστώ!

Ότι έφτιαξες αυτό το τρομερά χρήσιμο και εύχρηστο εργαλείο, το liveusb, και τελικά προτείνεις κάποιο άλλο, με ξεπερνάει. ;)

alkisg

Παράθεση από: markakis στις 21 Σεπ 2023, 10:15:15 ΜΜΌτι έφτιαξες αυτό το τρομερά χρήσιμο και εύχρηστο εργαλείο, το liveusb, και τελικά προτείνεις κάποιο άλλο, με ξεπερνάει. ;)

Όλα τα προγράμματα που φτιάχνω είναι για να καλύψουν κάποιο κενό.
Αν στη συνέχεια το κενό καλυφθεί από άλλα λογισμικά, τόσο το καλύτερο, γλυτώνω και τον κόπο ανάπτυξης/συντήρησης!