WebGL

Ξεκίνησε από bright, 25 Νοε 2019, 02:43:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Ο νέος πυρήνας μπαίνει και σε 32 bit.
Μπορείς να δοκιμάσεις με το live USB 20.04/64bit.
Μπορείς να δοκιμάσεις με το live USB 18.04.5/32bit, το οποίο έχει προεγκατεστημένο τον νέο πυρήνα.
Τέλος μπορείς να εγκαταστήσεις απευθείας τον νέο πυρήνα/xorg χωρίς να δοκιμάσεις καθόλου με live USB, αλλά αν παρουσιάσει πρόβλημα, τότε μάλλον θα χρειαστείς υποστήριξη μέσω VNC για να επαναφέρεις τον παλιό.

aspd

Στο σχολείο έχουμε δύο παρόμοια εργαστήρια με LTSP 18.04. Στο πάνω δεν παίζει το webgl σε mozilla, ενώ στο κάτω παίζει κανονικά.

Στο κάτω εργαστήριο που παίζει το webgl:
administrator@administrator-MS-7846:~$ lspci -nn -k | grep -A 3 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0412] (rev 06)
   Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics Controller [1462:7846]
   Kernel driver in use: i915
   Kernel modules: i915

Από το about:support του κάτω server που παίζει
Όνομα Firefox
Έκδοση 69.0.1
ID έκδοσης 20190917225126
Πλατφόρμα χρήστη Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:69.0) Gecko/20100101 Firefox/69.0
ΛΣ Linux 4.15.0-64-generic


Στο πάνω εργαστήριο που δεν παίζει:
teacher@administrator-G31M-ES2L:~$ lspci -nn -k | grep -A 3 VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [8086:29c2] (rev 10)
   Subsystem: Gigabyte Technology Co., Ltd 82G33/G31 Express Integrated Graphics Controller [1458:d000]
   Kernel driver in use: i915
   Kernel modules: i915

Από το about:support του πάνω server που δεν παίζει
Name Firefox
Version 82.0
Build ID 20201014125134
Distribution ID canonical
User Agent Mozilla/5.0 (X11; Ubuntu; Linux i686; rv:82.0) Gecko/20100101 Firefox/82.0
OS Linux 4.15.0-29-generic #31-Ubuntu SMP Tue Jul 17 15:37:27 UTC 2018


Στο σπίτι μου που παίζει
λέει ότι έχω
ΛΣ    Linux 4.15.0-60-generic

Μήπως είναι πιο ασφαλές να στήσω κάποιον πυρήνα πιο κοντά σε αυτόν που έχω και δουλεύει και όχι αυτόν της 20.04;
Αν ναι πώς να το κάνω;


alkisg

ΑΝ πρόκειται για το bug που έλεγα παραπάνω, αυτό άρχισε να συμβαίνει σε κάποια συγκεκριμένη έκδοση του firefox, π.χ. την 75.
Το ότι παίζει η 69 στο ένα εργαστήριο δεν θα βοηθήσει· αν του κάνεις updates και πάει στην 82, θα χαλάσει. Και τα updates πρέπει να τα κάνουμε αν δεν θέλουμε να πέφτουμε θύματα ιών, ransomware κλπ. Αλλιώς αν θες μπορείς να κάνεις downgrade τον firefox από 82 σε κάποα μικρότερη που δεν είχε το πρόβλημα.
Επίσης, οι κάρτες γραφικών είναι διαφορετικές, μπορεί κι αυτό να επηρεάζει το αποτέλεσμα.

Ο kernel της 18.04.1 είναι ο 4.15, ενώ των 18.04.2 ως .5 αλλά και της 20.04.1 είναι ο 5.4. Ο 5.4 υποστηρίζεται κανονικά, δεν είναι κάτι που να το φοβόμαστε. Όμως, οι kernels εξυπηρετούν χιλιάδες συσκευές, σε κάθε μεγάλο update υπάρχει μια μικρή περίπτωση κάποια συσκευή να σταματήσει να δουλεύει. Π.χ. έχω laptop που ο ήχος του παίζει μέχρι Windows Vista και μέχρι Linux kernel 4.4. Οι νεότερες εκδόσεις και των δύο αυτών λειτουργικών δεν καταφέρνουν να αρχικοποιήσουν σωστά την κάρτα ήχου του, χωρίς καν να καταλαβαίνουν ότι κάτι πάει στραβά, ο driver φορτώνεται και δεν αναφέρει κανένα σφάλμα.

Άρα βάζουμε άφοβα νέους kernels, και πρέπει μόνο να ξέρουμε να γυρίσουμε στην παλιότερη έκδοση στην μικρή περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

aspd

Αν υπάρχει περίπτωση να φτιάξω κάτι και να χαλάσω κάτι άλλο ...δεν είναι καλή ιδέα!
Μου φαίνεται καλύτερο να κάνω downgrade το firefox, μήπως δουλέψει. .
Στο σπίτι η έκδοση  του firefox που έχω είναι 69 (64 bit) που ταιριάζει με τα παραπάνω.

Είδα ότι για να κάνω downgrade θα πάω στο synaptic κτλ κτλ και ... κάπου θα πατήσω  Force Version button.

Θα τα δω το πρωί στο σχολείο


aspd

Αν δουλέψει χωρίς να πειράξω τον kernel το προτιμώ και όταν έχω χρόνο κάνω πείραμα σε  backup partition.

aspd

#20
Μετά το reboot, και το αρχικό μενού του ubuntu, βγάζει το σήμα του ubuntu και μετά μαύρη οθόνη!!!!
να δοκιμάσω κάποιο recovery mode;   5.4.0   4.15.0
Δοκιμάζω διάφορα recovery modes αλλά δεν δουλεύει τίποτα.
Μένει σε μαύρη οθόνη μετά το αρχικό μενού.

alkisg

Δεν φταίει ο kernel, η μαύρη οθόνη προκαλείται από πρόσφατα updates της 18.04:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8527.0

aspd

Τελικά στο mozilla σε 18.04 στα μηχανήματα που έχω στο εργαστήριο δε δούλεψε το webgl, παρόλες τις αναβαθμίσεις και ρυθμίσεις που έγιναν με απομακρυσμένη διαχείριση.
Δεν είχα δυνατότητα σήμερα να γίνουν δοκιμές στην έκδοση 20.04 στα συγκεκριμένα μηχανήματα μέσω live usb.
Ευχαριστώ πάρα πολύ τον Άλκη για το χρόνο, την υπομονή και τη βοήθειά του.

Στα διάφορα τεχνικά προβλήματα, είναι πρόκληση να βρεθεί η λύση τους ... αλλά ο χρόνος που δώσαμε ήταν πάρα πολύς για μικρό πρόβλημα, οπότε πιο συνετό είναι να το αφήσουμε στην άκρη.
Ευχαριστώ άλλη μία φορά!

bright

Παράθεση από: bright στις 28 Νοε 2019, 10:22:24 ΜΜ
Και πάλι σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

Καλησπέρα και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα με WebGL και με chromium όμως. Έχω την 18.04, έλειψα ένα χρόνο και όταν επέστρεψα έκανα ενημερώσεις και έχω ξανά το ίδιο πρόβλημα. Το εργαστήριο είναι κενό την 4η ώρα αύριο. Θα προσπαθήσω να μπω στο IRC.

bright

Καλησπέρα μετά από ένα χρόνο που έλειψα και πάλι έχω το ίδιο πρόβλημα.
Έκανα ενημερώσεις και παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και με chromium
Αύριο την 4η ώρα το εργαστήριο είναι κενό και θα προσπαθήσω να μπω στο irc

bright

Μόνο με τέτοιους υπολογιστές παρουσιάζεται, με υπολογιστές ακόμα και P4 δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα

bright

Intel (R) Core (TM)2 DUO CPU E8400@3.00GHz 
3864 MiB
82Q33 Express Integrated Graphics Controller [29d2]

Έχω την 18.04

alkisg

@bright μπορείς να πατάς "Τροποποίηση" για να προσθέτεις περιεχόμενο στα μηνύματά σου εκ των υστέρων.
Ναι η καλύτερη λύση είναι να έρθεις από το IRC για να δούμε αν χρειάζεται LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 ή κάτι άλλο.

bright

Παράθεση από: alkisg στις 23 Σεπ 2021, 07:19:22 ΠΜ
@bright μπορείς να πατάς "Τροποποίηση" για να προσθέτεις περιεχόμενο στα μηνύματά σου εκ των υστέρων.
Ναι η καλύτερη λύση είναι να έρθεις από το IRC για να δούμε αν χρειάζεται LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 ή κάτι άλλο.

Σε ευχαριστώ πολύ Άλκη, το πρόβλημα λύθηκε. Θα πατάω τροποποίηση για την πρόσθεση περιεχομένου στα μηνύματα μου, απλά είχα χάσει επαφή για πολύ καιρό.