ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΡΟΗΣ ΣΕ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ

Ξεκίνησε από parsenopoulou, 02 Απρ 2021, 05:21:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

parsenopoulou

Καλησπέρα.

Αν ζητηθεί από τους μαθητές να μετατρέψουν ένα διάγραμμα ροής σε κωδικοποίηση , πρέπει να κάνουν πρόγραμμα; Ρωτάω γιατί σύμφωνα με τη θεωρία η κωδικοποίηση είναι ένα πρόγραμμα . Αν κάποιος κάνει αλγόριθμο θα χάσει μόρια από το τμήμα δήλωσης; Μου έτυχε σήμερα και η αλήθεια είναι ότι δεν  ήμουν σίγουρη αν πρέπει να κόψω επειδή έκαναν αλγόριθμο.

Ευχαριστώ.

George Eco

Ο κώδικας είναι ουσιαστικά σε γλώσσα προγραμματισμού.

Αν έλεγε σε αλγόριθμο, θα είχαν την ευχέρεια να το υλοποιούσαν σε ότι ήθελαν.
Εγώ εδώ θα συμβούλευα μαθητευόμενα παιδιά πως για να είναι 100% ασφαλή, πρέπει σε κώδικα σε ΓΛΩΣΣΑ.

Γιατί το θέμα δεν είπε κατ' ευθείαν σε ΓΛΩΣΣΑ; Δηλαδή τι εξετάζει; Αν ξέρουν τη διαφορά; Πόσο κόβεις εκεί; Αν η μετατροπή είναι σωστή αλλά σε ψευδογλώσσα πόσο να κόψεις; Γενικά είναι δύσκολα διαχειρίσιμη άσκηση. Δε μου αρέσει.

petrosp13

Η κωδικοποίηση είναι μορφή αναπαράστασης αλγορίθμου είτε σε ψευδογλώσσα, είτε σε γλώσσα προγραμματισμού
Το διάγραμμα ροής δεν περιλαμβάνει δήλωση μεταβλητών, άρα γιατί να περιλαμβάνει η λύση;
Ας το υλοποιήσει όπως θέλει
Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί ο εξεταστής με την υλοποίηση της γλώσσας, αρκεί να είναι σωστή
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

George Eco

Παράθεση από: petrosp13 στις 02 Απρ 2021, 06:58:38 ΜΜ
Η κωδικοποίηση είναι μορφή αναπαράστασης αλγορίθμου είτε σε ψευδογλώσσα, είτε σε γλώσσα προγραμματισμού
Το διάγραμμα ροής δεν περιλαμβάνει δήλωση μεταβλητών, άρα γιατί να περιλαμβάνει η λύση;
Ας το υλοποιήσει όπως θέλει
Δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί ο εξεταστής με την υλοποίηση της γλώσσας, αρκεί να είναι σωστή

Κι αυτό ακριβώς με ενοχλεί με αυτές τις εκφωνήσεις. Άλλο κώδικας, άλλο ψευδοκώδικας.
Αλλά θα στο δώσω συνάδελφε!
σελ 35 2.3 το λέει ξεκάθαρα το βιβλίο οπότε αδιαμφισβήτητα εσύ έχεις το δίκιο Πέτρο!

parsenopoulou

Εγώ έμεινα μάλλον στην διατύπωση της σελίδας 35 που λέει "με κωδικοποίηση, δηλαδή με ένα πρόγραμμα ...", θεωρώντας ότι ουσιαστικά η ΓΛΩΣΣΑ είναι μια ψευδογλώσσα,άρα ζητάει πρόγραμμα... Όσο το σκέπτομαι, τόσο πιο πολύ συμφωνώ μαζί σας. Στις εξετάσεις και εγώ αν η μετατροπή είναι σωστή δε θα στεκόμουν σε κάτι τέτοιο. 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

semaphore

Καλημέρα σε όλους.
Δηλαδή αν ξεκινήσεις από την ΑΡΧΗ μεχρι το ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ είναι λάθος; ακόμα και στον αλγόριθμο η απόδοση του διαγράμματος ροής ξεκινά με τη λέξη Αρχή.

Πνοηριά το ξέρω , αλλά ήρεμα ρωτάω... :D

George Eco

Παράθεση από: parsenopoulou στις 02 Απρ 2021, 08:43:30 ΜΜ
θεωρώντας ότι ουσιαστικά η ΓΛΩΣΣΑ είναι μια ψευδογλώσσα,άρα ζητάει πρόγραμμα... Όσο το σκέπτομαι, τόσο πιο πολύ συμφωνώ μαζί σας. Στις εξετάσεις και εγώ αν η μετατροπή είναι σωστή δε θα στεκόμουν σε κάτι τέτοιο. 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Η ΓΛΩΣΣΑ, σε καμία περίπτωση δε πρέπει να συγχέεται με τη ψευδογλώσσα στην Ελληνική. Αυτό είνια ένα μεγάλο πρόβλημα στο μάθημα, που συμβαίνει κάθε χρονιά. Παιδία δε μπορούν να διακρίνουν τις διαφορές. Είναι διαφορετικό πράγμα όμως.

parsenopoulou


George Eco , έχετε δίκιο. Ήθελα να πω ότι η ΓΛΩΣΣΑ είναι μια ''ανεπίσημη'' γλώσσα προγραμματισμού που σχεδιάστηκε για τις ανάγκες του μαθήματος αλλά δεν το εξέφρασα σωστά. Ευχαριστω για τη διόρθωση.

George Eco

Παράθεση από: parsenopoulou στις 03 Απρ 2021, 02:54:55 ΜΜ
George Eco , έχετε δίκιο. Ήθελα να πω ότι η ΓΛΩΣΣΑ είναι μια ''ανεπίσημη'' γλώσσα προγραμματισμού που σχεδιάστηκε για τις ανάγκες του μαθήματος αλλά δεν το εξέφρασα σωστά. Ευχαριστω για τη διόρθωση.
Πολλή αγάπη μόνο.

P.Tsiotakis

Το βιβλίο αναφέρει ότι η κωδικοποίηση μπορεί να γίνει είτε σε ψευδογλώσσα είτε σε κάποια γλώσσα προγραμματισμού. Επομένως, αν η εκφώνηση είναι γενική μπορεί και η απάντηση να έχει διαφορετικές μορφές, δηλαδή είτε ψευδογλώσσα είτε ΓΛΩΣΣΑ.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Τέτοια θέματα έχουν εμφανιστεί αρκετές φορές στις πανελλαδικές εξετάσεις

Στην εκφώνηση καθε τέτοιου θέματος ξεκαθάριζε τον τρόπο   στον οποίο θα πραγματοποιούνταν η μετατροπή είτε σε ΓΛΩΣΣΑ είτε σε αλγόριθμο σε ψευδογλώσσα.