e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Επειδή το e-school τα έχει παίξει (δεν συγχρονίζεται) και το pc που το βάλαμε δεν ήταν και ό,τι καλύτερο σκεφτόμαστε να πάρουμε ένα καινούριο.

ΕΡΩΤΗΣΗ ....

Ποιος πρέπει να το περάσει ... και πώς θα γίνει αυτό στο νέο μηχάνημα (όταν το πάρουμε με το καλό);;;;

Να κάνω το ερώτημα στην ομάδα υποστήριξης; ή στους ΠΛΗΝΕΤ μας;

Εγώ πάντως το μόνο που είμαι διατεθιμένος να κάνω (ξανακάνω) είναι να βοηθήσω στην Excel-οποίηση των δεδομένων από το τρέχον πρόγραμμα μηχανογράφησης στο e-skroutz ... e-school ήθελα να πω
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

toufeki

"Ποιος πρέπει να (σ)το περάσει ... και πώς θα γίνει αυτό στο νέο μηχάνημα (όταν το πάρουμε με το καλό);;;; "

...θα σου έλεγα φίλε μου Βαγγέλη, αλλά τι να σου κάνω που τέτοια ώρα που ρωτάς μας διαβάζουν και παιδιά.. >:D

pgrontas

Παράθεση από: Τσιωτάκης Παναγιώτης στις 18 Ιαν 2010, 10:38:15 ΜΜ
Σήμερα έστειλα αυτό το μήνυμα στο support:

"Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα,

Ονομάζομαι Τσιωτάκης Παναγιώτης, καθηγητής ΠΕ19 και επικοινωνώ μαζί σας από το 2ο ΓΕΛ Κορίνθου.
Κατ' αρχάς αντιλαμβάνομαι και συμμερίζομαι το φόρτο εργασίας σας, και θα είμαι σύντομος.
...

Παναγιώτη σου απάντησαν? Είμαι πολύ περίεργος τι θα κάνουμε μετά τους βαθμούς;
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

P.Tsiotakis

Παράθεση από: pgrontas στις 22 Ιαν 2010, 06:35:23 ΜΜ
Παναγιώτη σου απάντησαν? Είμαι πολύ περίεργος τι θα κάνουμε μετά τους βαθμούς;

Φυσικά αστειεύεσαι Πάνο...   :D

poursali

Παράθεση από: geothe στις 22 Ιαν 2010, 12:23:20 ΜΜ
Καλησπέρα συνάδελφοι (με την ευρεία έννοια του όρου).

Είμαι δάσκαλος και διευθυντής σε δημοτικό σχολείο της Καλαμαριάς. Βλέποντας τα βάσανα όλων σας στο forum αναθάρρησα λίγο γιατί αισθανόμουν ολίγον ηλίθιος. Αφού δυσκολεύονται και "ζορίζονται" οι συνάδελφοι της Πληροφορικής μια χαρά είμαι εγώ που έχω φτάσει στα όρια να σπάσω το  >:D μηχάνημα.

Το πρόβλημά μου είναι ο Συγχρονισμός με την κεντρική βάση. Τρώω πόρτα συνεχώς πρωί  και βράδυ.

Υπάρχει κανένα tip για τον αναξιοπαθούντα συνάδελφο της Πρωτοβάθμιας.

Δεκτή οποιαδήποτε βοήθεια.

Γιώργος Μπότσας

συγγνωμη συναδελφε... στο Δημοτικο ποιος σας ειπε να βαλετε eschool??? θα τρελαθουμε τελειως...

ΥΓ: χαιρετισματα στην Καλαμαρια που χρονια εχω να δω... αλλα που θα παει...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Νίκος Αδαμόπουλος

Ακόμα και στα Νηπιαγωγεία είπαν...  :D

nikos33

σχετικά με το συγχρονισμό, πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι έχουν πλέον μπει πολλά σχολεία στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να μην επαρκεί το bandwidth-υπολογιστική ισχύς του κεντρικού server.

τέλος πάντων έπρεπε να είναι ένα σύστημα το οποίο έπρεπε να κάνει τη ζωή μας εύκολη και όχι κάποιος ερασιτέχνης που να πειραματίζεται σε όλους εμάς.

Σούλας Βασίλης

#457
Επιλέγω να κάνω συγχρονισμό όταν έχω πρώτη ώρα. Κατά τις 8 παρά και το καταφέρνω. Ελπίζω από το Υπουργείο να ενεργοποιηθούν λίγο, γιατί καλά όλα αυτά τα μεγαλόπνοα για ψηφιακό σχολείο κτλ, αλλά να γίνονται σωστά, να υποστηρίζονται και να λειτουργούν.
Σούλας Βασίλης
Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ Δ.Π.Θ.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19
http://users.sch.gr/vasisoulas
http://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=%D4-52

Laertis

Η μετάπτωση έγινε επιτυχώς αλλά ο συγχρονισμός όχι. Ισχύει αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος Βασίλης Σούλας. Το πρωί γίνεται εύκολα η σύνδεση αλλά επειδή στο σχολείο μου έχουμε αρκετούς μαθητές και απαιτεί μεγάλο χρόνο, πάντα κόβεται στη μέση.
Προφανώς φταίει η κίνηση που αυξήθηκε στον server (Γυμνάσια, Λύκεια, Δημοτικά , κουτσοί-στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα) αλλά θυμάμαι το τι χαμός γίνονταν όταν πρωτοχρησιμοποιήθηκε :

1) η Οnline ενημέρωση της ΠΔΣ, που ο Διευθυντής μου κόντευε να αυτοκτονήσει γιατί δεν συνδέονταν ή έπεφτε το σύστημα συνεχώς και με παρακαλούσε να κάνω "μαγικά" γιατί εγώ "ήξερα",

2) το Οnline σύστημα Survey όπου χρειαζόταν υπομονή Θιβετιανού λάμα για να περάσεις τα δεδομένα στο σύστημα,

3) το Οnline σύστημα των αιτήσεων Αναπληρωτών και Ωρομισθίων που έπαιζες ρώσικη ρουλέτα για το αν θα συνδεθεί το σύστημα και στοίχημα με μεγάλο over για το πόσο χρόνο θα παραμείνει Οnline μέχρι να πέσει

Υπομονή συνάδελφοι τα πρώτα 2-3 χρόνια είναι δύσκολα.
Αφού περάσουν κι όλα δουλεύουν ρολόι, θα έρθει η αλλαγή στα Λύκεια και πιθανόν στα Γυμνάσια αργότερα, και θα έχουμε το γραφειάκι μας με όλη την Γραμματειακή -ηλεκτρονική πιά - και Τεχνική υποστήριξη όλου του σχολείου, και εξασφαλισμένη την μετάταξη ως Διοικητικοί στα σχολεία μας.  Και να δω τότε τι ρόλο θα έχουν οι Σύμβουλοί μας οι οποίοι θα μείνουν χωρίς ποίμνιο και πιθανόν χωρίς θέση...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Antigonh

Συνάδελφοι, εγώ που δεν ασχολούμαι καθόλου με το eschool κάνω καλά; Βλέποντας και διαβάζοντας όλα αυτά που γράφετε στο forum αρχίζω και ανησυχώ. Στο  σχολείο πάντως δε με έχει ενοχλήσει κανείς για το συγκεκριμένο θέμα. Πρέπει να το ψάξω με δική μου πρωτοβουλία; Πείτε καμμιά συμβουλή.

andreas_p

Antigonh. μην ξύνεσαι !!!

Laertis

 ;D ;D ;D ;D

Γειά σου ρε χιουμορίστα Ανδρέα ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

andreas_p

"Ζιρτέκ 10 mg".  Επιστημ. όρος : Σετιριζίνη διϋδροχλωρική

Μισό καθ ' εκάστη, προ ή μετά φαγητού.

(η τροφή δεν επηρεάζει σημαντικά την απορρόφηση της σετιριζίνης)


επικαλυμένα με λεπτό υμένιο δισκία.

Ενδείξεις : 

Για την ανακούφιση  χρόνιας ιδιοπαθούς κνίδωσης.

Πιθανές παρενέργειες : 

κόπωση, υπνηλία, εθισμός, καρδιακές διαταραχές, ζάλη, κεφαλαλγία (σπάνια), ... διέγερση (μη συχνή) .

Antigonh

Παράθεση από: andreas_p στις 24 Ιαν 2010, 07:01:14 ΜΜ
Antigonh. μην ξύνεσαι !!!

Εντάξει, επαναδιατυπώνω: Πείτε καμμιά σοβαρή συμβουλή για το αν πρέπει να ασχοληθώ με το eschool...

Το ιδιότυπο χιούμορ, πηγάζει από τον ανδροκρατούμενο χαρακτήρα του φόρουμ; Γιατί πραγματικά δεν το εκτίμησα.

andreas_p

Στόχος μου δεν είναι η είσπραξη εκτίμησης ...

(και μάλιστα από ένα άτομο, που μάλλον δεν κατάλαβε το νόημα της πολύ σύντομης απάντησης !

Εγώ, απλά σου δίνω νεαρή μου χείρα βοήθειας. Απλά,  άπλωσε και συ το χεράκι σου, αν θες πραγματικά να βοηθηθείς.)