iTalc - Υπάρχει λύση στο πρόβλημα;

Ξεκίνησε από perastikos, 12 Σεπ 2015, 02:35:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

perastikos

Γεια σας.

Υποθέτω ότι είναι γνωστό εδώ και καιρό το πρόβλημα με το iTalc όσον αφορά τη μεταφορά της οθόνης του καθηγητή στους μαθητές (κολλάει). Με λίγο πρόχειρο ψάξιμο είδα ότι το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό και στο εξωτερικό.

Να πω ότι το χρησιμοποιούσα απροβλημάτιστα για τουλάχιστον 2 συνεχόμενα χρόνια (σε Windows Professional x64) αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα που προανέφερα (χρησιμοποίησα αναγκαστικά μια παλιά έκδοση Netop που δεν με άφησε ευχαριστημένο).

Χωρίς να είμαι σίγουρος, φαντάζομαι ότι το πρόβλημα το δημιούργησε κάποιο update τωv Windows σε συνδυασμό με το ότι το πρόγραμμα δεν συντηρείται - ενημερώνεται συχνά.

Ξέρει κανείς αν τελικά υπάρχει κάποια λύση; Εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με τις πληροφορίες από τα ξένα site.

Εναλλακτικά υπάρχει κάποιο προτεινόμενο παραπλήσιο free λογισμικό; Η μοναδική απαίτηση που υπάρχει είναι η επιτυχής-ομαλή μεταφορά της οθόνης στους μαθητές.

Ευχαριστώ πολύ.

Rathaniel

Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

perastikos

Είναι όλα εμπορικά με trial εκδόσεις.

Το LanSchool έχει την έκδοση Lite η οποία είναι free αλλά το μόνο που προσφέρει είναι monitoring. Δεν επιτρέπει μεταφορά οθόνης.