Joomla και Σχολικό Δίκτυο επιδόσεις

Ξεκίνησε από Θοδωρής Λ. Καρτσιώτης, 28 Ιαν 2014, 11:45:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θοδωρής Λ. Καρτσιώτης

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω φτιάξει την καινούρια σελίδα του σχολείου μου (http://lyk-kat-milias.pie.sch.gr/ - Γενικό Λύκειο Κάτω Μηλιάς) σε Joomla 2.5.8 και κυριολεκτικά σέρνεται.

Έχω δοκιμάσει οτιδήποτε έχει σχέση με caching, έχω "πειράξει" ακόμη και το htaccess αρχείο. Σύμφωνα με το GTMetrix, οι επιδόσεις μου "βελτιώθηκαν", έφτασαν το 46%  στο 76%, αλλά και πάλι η πρόσβαση, ιδίως από το σχολείο όπου έχουμε αργή σύνδεση, είναι σχεδόν αδύνατη.  :( :( :(

Υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα με τις Joomla σελίδες που φιλοξενούνται στους servers του Σχολικού Δικτύου ή όλα είναι θέμα περαιτέρω ρυθμίσεων;

Όσοι τυχόν έχετε ασχοληθεί έχετε προτάσεις, συμβουλές, λύσεις να τις μοιραστείτε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

dtrip


Παράθεση από: Θοδωρής Λ. Καρτσιώτης στις 28 Ιαν 2014, 11:45:28 ΠΜ
Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω φτιάξει την καινούρια σελίδα του σχολείου μου (http://lyk-kat-milias.pie.sch.gr/ - Γενικό Λύκειο Κάτω Μηλιάς) σε Joomla 2.5.8 και κυριολεκτικά σέρνεται.


Φίλε μου εγώ είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και από Joomla δεν ξέρω και πολλά, όμως να σου πω ότι ο λόγος που δεν έμαθα πολλά ήταν ότι πριν 2 χρόνια είχα στήσει κι εγώ το ίδιο ακριβώς, ιστοσελίδα σχολείου με Joomla. Ήταν μία απλή, είχε ένα slideshow, ένα οριζόντιο μενού και δύο κάθετα. Κυριολεκτικά σερνόταν όπως λες, άσε που για να την ανεβάσω/κατεβάσω με FTP έκανε κοντά μία ώρα. Απ' ότι κατάλαβα και η πιο απλή εγκατάσταση Joomla έχει καμιά 10.000 αρχεία. Να μην τα πολυλογώ την κατέβασα και έφτιαξα μία με PHP / MySQL, που μπορώ να ανεβάζω άρθρα και στο πλάγιο μενού να τα ταξινομώ με κάποιον τρόπο. Ήταν δύσκολη απόφαση γιατί μου πήρε κοντά 1 μήνα με πολλές ώρες ενασχόλησης για να την σηκώσω, αλλά τώρα δεν το μετανιώνω. Να τώρα έχουμε αυτήν τη σελίδα:

http://gym-empor.kyk.sch.gr

Εντάξει δεν είναι τίποτα το σπουδαίο αλλά τουλάχιστον πάει σφαίρα και αν μπει περισσότερο υλικό θα βάλω και μενού CSS3 με υπομενού κλπ (θα το έκανα και τώρα αλλά δεν έχω αρκετό υλικό για μενού 2ης κατηγορίας).

Άμα ξέρεις PHP/MySQL δεν το συζητάμε. Αν δεν ξέρεις αλλά έχεις χρόνο να μάθεις, τότε πάλι δεν το συζητάμε, μάθε. Άμα πάρεις ένα βιβλίο και το ασχοληθείς το καλοκαίρι, θα κάνεις παπάδες, είναι εύκολη και ισχυρή γλώσσα.

Το Joomla είναι καλό για μεγάλα σάιτ με πολλές κατηγορίες άρθρων, πολλούς χρήστες που θα τα ανεβάζουν, σχόλια χρηστών κλπ.
Πχ μία αθλητική εφημερίδα, που γράφουν οι συντάκτες, έχει κατηγορίες Μπασκετ, Βολλευ κλπ, υποκατηγορίες (Ανδρών, Γυναικών, Α εθνική, κλπ), σχόλια χρηστών κλπ.

Για σχολείο είναι too much και μόνο λόγω του αριθμού αρχείων που έχει. Δεν αξίζει δηλαδή γιατί δεν εκμεταλλεύεσαι το βασικό πλεονέκτημα του Joomla που είναι CMS (content management system) δηλαδή για μεγάλα σάιτ με πολύ δραστηριότητα.

artonweb

Καλησπέρα.
Πράγματι η σελίδα είναι αδικαιολόγητα αργή.
Στο έκανε από την αρχή της εγκατάστασης του Joomla;
Ποιό template χρησιμοποίησες;
Έχεις εγκαταστήσει κάποιο component ή plugin εκτός από αυτά που έχει ο πυρήνας;

zsdregas

Καλημέρα.
Δοκίμασα κι εγώ από σχολικό δίκτυο να δω τη σελίδα και είναι όντως αργή.
Τρέχοντας το Web Developer Tools του Firefox, παρατήρησα ότι:
Αργεί στη σύνδεση και περιμένοντας απόκριση από τον εξυπηρετητή για την αρχική σελίδα,
Αργεί στη σύνδεση για τα αρχεία javascript και τις εικόνες.

Θα το δοκιμάσω και από άλλο provider to απόγευμα αλλά δε νομίζω να έχει και μεγάλη διαφορά.
Το μόνο που μπορώ να προτείνω είναι, αν γίνεται, τα αρχεία javascript, mootools, jquery κα, να φορτώνονται από CDN.
Να πω βέβαια ότι μόνο ειδικός δεν είμαι στη βελτιστοποίηση σελίδων και στη χρήση των Web Developer Tools του Firefox.



peter13

Μπες με winscp στο φάκελο της σελίδας σου και δες μήπως υπάρχει ένα αρχείο core πολλών mb. Διέγραψέ το. Μόλις ξαναμπείς στη σελίδα θα ξαναδημιουργηθεί... Λογικά αυτό φταίει. Τώρα το γιατί είναι ένα καλό ερώτημα. Έχω ανοίξει εδώ και εβδομάδες σχετικό θέμα στο support του sch αλλά είναι υπό διεκπεραίωση... Πιστεύω έχει να κάνει με ρυθμίσεις της php 5.3 και κάνει κάποιο είδος segmantation fault. Προσωπικά είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά τώρα μεταφερθήκαμε σε ένα φθηνό vps (που πάει σφαίρα) μέχρι να δούμε τι φταίει...

vigor

Αν και έχει περάσει καιρός από το τελευταίο μήνυμα, θα ήθελα να ρωτήσω τον peter13 που υπάρχει το αρχείο core, το οποίο δεν κατάφερα να βρω.

Υπάρχουν άλλα αρχεία τα οποία μπορούμε να διαγράψουμε με ασφάλεια στα πλαίσια της συντήρησης της σελίδας? Αν ναι ποιά και που θα τα βρούμε ?

Παρατηρώ από τις διευθύνσεις κάποιων ιστοσελίδων σχολείων αλλά και από τα γραφόμενα συναδέλφων ότι φιλοξενούνται εκτός ΠΣΔ. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρία που παρέχει οικονομική φιλοξενία και domain καθώς και καλύτερη ταχύτητα και θα την προτείνατε ως εναλλακτική λύση?