Προτεινόμενοι browsers, flash και java

Ξεκίνησε από alkisg, 15 Δεκ 2015, 11:24:14 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 30 Μαΐου 2017, 07:54:43 ΠΜ
...το πακέτο xul-ext-adblock-plus που μπλοκάρει τις διαφημίσεις στον firefox, γιατί μετά από το 12.04 δεν υπάρχει πια στο Ubuntu.

Αν και δεν τον έχω πια στο γραφείο έχω την εντύπωση ότι έκανα επιτυχώς δοκιμή εγκατάστασης/απεγκατάστασης του xul-ext-adblock-plus στον LTSP 16.04 MATE.

alkisg

Ναι, το έχω βάλει στο PPA μας και για την 16.04 οπότε δουλεύει κι εκεί,
το κακό είναι ότι δεν υπάρχει στα αποθετήρια του Debian και του Ubuntu, οπότε προσθέτει φόρτο σε εμάς για τον τακτικό συγχρονισμό των νέων εκδόσεων...
Ενώ αντίθετα το ublock origin υπάρχει στο Debian/Ubuntu και για firefox αλλά και για chromium-browser, και είναι πολύ σημαντικός λόγος για να το προτιμήσουμε.

gidarakos

Παράθεση από: alkisg στις 01 Ιουν 2017, 01:16:34 ΜΜ
Ένα workaround είναι στο αρχείο /usr/share/xul-ext/ublock-origin/assets/ublock/filter-lists.json να βρούμε τη γραμμή:
"easylist-downloads.adblockplus.org/easyprivacy.txt": {

και ακριβώς από κάτω της να βάλουμε:
"off": true,

...αν και μετά όσοι χρήστες έχουν ήδη ανοίξει το ublock, θα πρέπει να πάνε στις ρυθμίσεις του και να το επαναφέρουν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Για λόγους ευκολίας/ταχύτητας το κάνω με την ακόλουθη sed:
Κώδικας: bash
sudo sed -i '/easyprivacy.txt":/a \\t\t"off": true,' /usr/share/xul-ext/ublock-origin/assets/ublock/filter-lists.json

Απλά προσέξτε, αν την τρέξετε και δεύτερη φορά θα προσθέσει και άλλο "off": true, οπότε μετά θα πρέπει να ανοίξετε το αρχείο και να το αφαιρέσετε. Ενδεχομένως θα μπορούσε να γίνει πιο έξυπνη η εντολή να ελέγχει αν ήδη υπάρχει να μην το ξανά προσθέτει.  ;)