Οι καλυτερες σχολες πληροφορικης απο 4ο επιστημονικο πεδιο

Ξεκίνησε από disha, 23 Νοε 2021, 06:13:47 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

disha

ειμαι μαθητης της γ λυκειου φετος και εχω ηδη αρχισει να σκεφτομαι σχετικα με την επιλογη σχολης.Στο μυαλο μου εχω Πληροφορικη Κρητης ΑΠΘ ΠΑΜΑΚ αλλα δεν με ενδιαφερει τοσο η πολη που θα περασω αρκει η σχολη να ειναι η καλυτερη δυνατη με τα μορια που θα γραψω.Μπορει κανεις να μου προτεινει επιλογες ή να μου πει την γνωμη του σχετικα με το ποια ειναι τα καλυτερα πανεπ.πληροφορικης(σε οποιαδηποτε πολη)? Υπενθυμιζω πως ειμαι 4ο επιστημονικο πεδιο οποτε καθε σχολη πολυτεχνειου ειναι off  :-\

andreas_p


evry

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Αν δεν συζητάς το ΕΚΠΑ, τότε σίγουρα, Πανεπιστήμιο Κρήτης!!!

dpa2006

Κρήτη αν δεν θες ΕΚΠΑ...
Εξαιρετικό και πολύ δύσκολο τμήμα
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

disha

αναμεσα σε απθ οπα κρητη και εκπα ποιο θα βαζατε πρωτο δευτερο κλπ με βαση τις γνωσεισ που προσφερουν?

dkontos

1. Πληροφορικής & Τηλ/νιών - Ε.Κ.Π.Α.
2. Επιστήμης Υπολογιστών - Παν. Κρήτης
3. Πληροφορικής - Α.Π.Θ.
4. Πληροφορικής - Ο.Π.Α.

dpa2006

Παράθεση από: disha στις 06 Μαρ 2022, 04:43:07 ΜΜαναμεσα σε απθ οπα κρητη και εκπα ποιο θα βαζατε πρωτο δευτερο κλπ με βαση τις γνωσεισ που προσφερουν?

1.Πληροφορική Αθήνας
2. Πληροφορικής Κρητης
3. Πληροφορικής ΑΠΘ
4. Πληροφορικής Μακεδονίας
5. Πληροφορικής Πειραιά

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

grguru

Καλησπέρα σας,
Πριν 5 χρόνια είχα ρωτήσει για το πανεπιστήμιο Κρήτης και αν αξίζει.
5 Χρόνια αργότερα και πλεόν με πτυχίο στο CSD αλλά και ως μεταπτυχιακό φοιτητής του τμήματος και με full-time job ως Software Engineer σε VR Applications έχω να σας πω ότι αξίζει.
Να ξέρεις ότι είναι πολύ πιο δύσκολο από τα άλλα πανεπιστήμια (με βάση τι μου λέγανε άλλοι φίλοι μου που σπούδαζαν πληροφορική, δηλαδή πόσο φόρτο εργασίας είχαν vs πόσο φόρτο εργασίας είχα εγώ). 
Το CSD είναι 4 χρόνια grind το οποίο κάνει pay-off ακόμα και πριν πάρεις το πτυχίο σου. Αν είσαι σίγουρος ότι θες να μάθεις για το Computer Science και θες να γίνεις καλός σε αυτο, τότε το προτείνω.

dpa2006

Παράθεση από: grguru στις 16 Ιουν 2022, 09:08:29 ΠΜΚαλησπέρα σας,
Πριν 5 χρόνια είχα ρωτήσει για το πανεπιστήμιο Κρήτης και αν αξίζει.
5 Χρόνια αργότερα και πλεόν με πτυχίο στο CSD αλλά και ως μεταπτυχιακό φοιτητής του τμήματος και με full-time job ως Software Engineer σε VR Applications έχω να σας πω ότι αξίζει.
Να ξέρεις ότι είναι πολύ πιο δύσκολο από τα άλλα πανεπιστήμια (με βάση τι μου λέγανε άλλοι φίλοι μου που σπούδαζαν πληροφορική, δηλαδή πόσο φόρτο εργασίας είχαν vs πόσο φόρτο εργασίας είχα εγώ).
Το CSD είναι 4 χρόνια grind το οποίο κάνει pay-off ακόμα και πριν πάρεις το πτυχίο σου. Αν είσαι σίγουρος ότι θες να μάθεις για το Computer Science και θες να γίνεις καλός σε αυτο, τότε το προτείνω.
Το 1999 είχα γνωρίσει απόφοιτο του.
Εργαζόταν ως Developer σε Τράπεζα που έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια.
Αυτά τα οποία αναφέρεις μου τα είχε πει και εκείνος,μάλιστα μου τα είχε επιβεβαιώσει...
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

disha

Τελικα οι πανελληνιες πηγαν πολυ καλα και τωρα μπορω να παω ειτε ΑΠΘ ειτε CSD αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω :(

StamPap97

Ρε παιδιά πληροφορική ΑΠΘ βγήκε πρώτη φέτος