Παραδείγματα προβλημάτων βελτιστοποίησης

Ξεκίνησε από mbathas, 29 Ιουν 2009, 10:28:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mbathas

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους.
Θέτω προς συζήτηση δύο παραδείγματα προλημάτων βελτιστοποίησης:
1)Η επίτευξη βολής με το μέγιστο βεληνεκές (από ένα κανόνι πχ)
2)η κατάρτιση της καλύτερης δυνατής ενδεκάδας από ένα προπονητή ποδοσφαίρου
Περιμένω τις απόψεις σας καθώς και άλλα παραδείγματα...
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

evry

Το 2ο πρόβλημα είναι αδόμητο ή ημιδομημένο?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

P.Tsiotakis

ημιδομημένο
προτιμώ να βάζω τους παίκτες που ως μανατζερ τους, θα παρω καλυτερη προμηθεια απο ενδεχομενη μεταγραφή τους

mbathas

το 2ο παράδειγμα θα το έλεγα ημιδομημένο,μιας και δεν υπάρχουν και άπειροι συνδυασμοί πιθανών ενδεκάδων.
Ως προς το αν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί βελτιστοποίησης με προβληματίζει.
Κατά τη γνώμη μου μπορούμε να το πούμε βελτιστοποίησης αφού ο προπονητής αναζητά την καλύτερη δυνατή λύση μέσα από ένα πιθανό εύρος λύσεων.
Παναγιώτη καλημέρα,μόλις σήμερα πήρα τα δύο τεύχη σου,ξεκινήσαμε μάθημα με το ξαδερφάκι και πιστεύω θα βοηθήσει!
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

koniordos

και βελτιστοποίησης
εάν αναζητώ την εντεκάδα που θα μου αποφέρει καλυτερη προμηθεια απο ενδεχομενη μεταγραφή τους με ντετερμινιστικές μεθόδους  :o
Τσορώνης Τάκης
Ηλ.Μηχ. & Μηχ. Η/Υ ΕΜΠ

mbathas

Σημεία των καιρών...
όλοι μιλάνε για μανατζεριλίκια και κανείς για θέαμα στον αγωνιστικό χώρο! :)
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

ημοδομημένο είναι και η αναζήτηση δημοσιογράφου - παπαγάλου που θα προωθεί περισσότερο τους παίκτες που μανατζάρω.

"ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ ο Αρβίλογλου, 30 γκολ στο τσεπάκι" και τα σχετικά...

ΥΓ: Καλή επιτυχία Μιχάλη, να είσαι καλά :)

EleniK

Συνάδελφοι μήπως το πρόβλημα με το μέγιστο βεληνεκές είναι υπολογιστικό? Είναι πολύ συγκεκριμένος τύπος της Φυσικής που σου υπολογίζει τη γωνία βολής ώστε να πετύχεις μέγιστο βεληνεκές.
Ελένη Κοκκίνου
Καθηγήτρια Πληροφορικής, ΠΕ19

evry

Παράθεση από: EleniK στις 02 Ιουλ 2009, 10:04:42 ΠΜ
Συνάδελφοι μήπως το πρόβλημα με το μέγιστο βεληνεκές είναι υπολογιστικό? Είναι πολύ συγκεκριμένος τύπος της Φυσικής που σου υπολογίζει τη γωνία βολής ώστε να πετύχεις μέγιστο βεληνεκές.

Ένα πρόβλημα βελτιστοποίησης έχει μια συνάρτηση την οποία πρέπει να μεγιστοποιήσεις υπό κάποιους περιορισμούς. Στο πρόβλημα με τη βολή η συνάρτηση αυτή είναι το βεληνεκές συναρτήσει της γωνίας βολής. Νομίζω είναι βελτιστοποίησης. Ίσως με βάση τον ορισμό του βιβλίου να μπερδεύει λίγο επειδή δεν είναι πρόβλημα με πολλές λύσεις όπου επιλέγεις τη μια.
    Πάντως η παρατήρηση σου είναι σωστή, με βάση το βιβλίο δεν ξέρω αν είναι ξεκάθαρο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

petrosp13

Ένα παράδειγμα που φέρνω εγώ στους μαθητές μου είναι το εξής:

Όταν κάποιος ανεβαίνει σε ένα αστικό λεωφορείο και υπάρχουν αρκετές διαθέσιμες θέσεις για να καθήσει, συνήθως λύνει στα γρήγορα ένα πρόβλημα βελτιστοποίησης ως προς την επιλογή της θέσης, εκτός και αν του είναι παντελώς αδιάφορο το πού θα καθήσει.

Θεωρείτε ότι είναι εύστοχο;
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gpapargi

Εγώ πάντως δε μπορώ με τίποτα να καταλάβω το υπολογιστικό πρόβλημα. Υπάρχει πρόβλημα που δεν απαιτεί υπολογισμούς; Πχ ένα πρόβλημα βελτιστοποίησης δε θέλει υπολογισμούς; Ένα πρόβλημα απόφασης (πχ το να ελεγχθεί αν ένας αριθμός είναι πρώτος) δε θέλει υπολογισμούς;

Για το βεληνεκές μιας βολής συμβαίνει το εξής:
Υπάρχει ο τύπος που δίνει το βεληνεκές σα συνάρτηση της γωνίας εκτόξευσης. Αυτό προκύπτει αν πάρεις τις εξισώσεις θέσης για x και y σα συνάρτηση του χρόνου, απαλοίψεις χρόνο (και βγάλεις εξίσωση τροχιάς) και θέσεις y=0 αφού αυτό είναι το βεληνεκές (πάνω στο επίπεδο εκτόξευσης).

Αν θέλεις να βρεις το μέγιστο βεληνεκές πρέπει να βρεις για ποια γωνία μεγιστοποιείται το βεληνεκές. Αυτό είναι πρόβλημα βελτιστοποίησης και λύνεται κλασσικά με παραγώγιση (45 μοίρες είναι). Τώρα αν πάρεις τον τύπο έτοιμο η βελτιστοποίηση έχει γίνει από τα μαθηματικά και μένουν μόνο οι πράξεις. Αν όμως το δεις όλο το πρόβλημα (από την αρχή μέχρι το τέλος) είναι βελτιστοποιησης. Πιστεύω πως αν το λύσεις και όχι αλγεβρκά αλλά δοκιμάζοντας όλες τις ακέραιες γωνίες (σα διοφαντική ανάλυση) πάλι βελτιστοποίησης είναι.

Για μένα το μέγα ερώτημα είναι: τι είναι υπολογιστικό ή μάλλον τι ΔΕΝ είναι υπολογιστικό;

evry

  Καλά ρε Γιώργο μαθηματικά κάνουμε η πληροφορική? Γιατί τα μπλέκεις έτσι τα πράγματα αφού τα λέει ξεκάθαρα το βιβλίο :D
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr