Πρόγραμμα για video editing στον ltsp

Ξεκίνησε από mitsospap, 26 Απρ 2015, 07:23:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Καλησπέρα. Ψάχνω ένα πρόγραμμα σαν το movie maker των windows απλό και εύχρηστο όσο γίνεται. Βρήκα το openshot
https://apps.ubuntu.com/cat/applications/precise/openshot/
Υπάρχει κάτι καλύτερο απο αυτό; Και πως το ενημερώνω και στα menu;

odysseas

Εγώ χρησιμοποιώ το kdenlive και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι "βασικό" πρόγραμμα όπως το movie maker, έχει αρκετές δυνατότητες χωρίς να είναι δύσχρηστο. Λένε ότι θυμίζει το Premiere 2.0. Το έχουν χρησιμοποιήσει και οι μαθητές μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει στα repositories του ubuntu, αλλά δες και στη σελίδα του μήπως και χρησιμοποιήσεις (μέσω άλλου repository) καμία πιο πρόσφατη έκδοση.

mitsospap

Θα υπάρχει μέσα στα menu των clients όταν το βάλω στον server;

odysseas

Παράθεση από: mitsospap στις 26 Απρ 2015, 09:35:21 ΜΜ
Θα υπάρχει μέσα στα menu των clients όταν το βάλω στον server;

Βεβαίως, αρκεί πρώτα να κάνεις Δημοσίευση Εικονικού Δίσκου. Αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα, εκτός κι αν τα εξαιρέσεις ρητά.

Για τι χρήση το θέλεις; Είτε χρησιμοποιήσεις το openshot, είτε το kdenlive, αν είναι να το χρησιμοποιήσουν τα παιδιά για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις πρώτα εσύ στον server, να εξοικειωθείς λίγο με το πρόγραμμα (για να μπορέσεις να τους καθοδηγήσεις αργότερα) και να κάνεις ελέγχους με τα συγκεκριμένα βιντεάκια που οι μαθητές αργότερα θα μοντάρουν. Αν δεν έχουν ακόμα τραβήξει κάτι, κάνε ελέγχους με οποιοδήποτε βιντεάκι έχει τραβηχτεί με την κάμερα που πρόκειται να χρησιμοποιήσουν. Με αυτά τα προγράμματα συνήθως οι δυσκολίες που συναντάς είναι κυρίως τεχνικής φύσεως και δεν έχουν να κάνουν τόσο με την ευχρηστία τους.

alexxtasi

έχει δοκιμάσει κανείς το Shotcut ? http://www.shotcut.org/

- φαίνεται να έχει παρόμοιες δυνατότητες αλλά να είναι πιο ελαφρύ (σε μια μικρή εμπειρία μου με το kdenlive θυμάμαι να κρεμάει κάποιες φορές...)
- μειονέκτημα είναι το οτι δεν υπάρχει πακέτο εγκατάστασης (αποθηκεύεις τον κατάλογο στο user space σου και τρέχεις έναν launcher), που μάλλον θα δυσκολεύει σε περιβάλλον ltsp για κάθε χρήστη

έχει κάποιος κάποια γνώμη ?

bugman

To shotcut δεν έχει ακόμα τελειώσει. Έχει το melt, δηλαδή μια βιβλιοθήκη ρουτινών στο φάκελό του και δεν χρησιμοποιεί αν υπάρχει αυτή του συστήματος.
Το ενδιαφέρον με το πρόγραμμα είναι ότι χειρίζεται την html 5 για να την επικαλύψει πάνω στο βίντεο. Έτσι φτιάχνει τίτλους. Δεν είναι όμως ό,τι καλύτερο αφού θέλει γνώσεις. Έχει και τρόπο να λειτουργήσει με κάρτες nvidia, με hardware τρόπο, αλλά μάλλον για Windows παίζει (υπάρχει θέμα με το επίπεδο της Opengl που χρησιμοποιεί).
Το kdenlive το χρησιμοποιώ τακτικά. Και αυτό μπορεί κανείς να το κατεβάσει σε φάκελο με όλες τις βιβλιοθήκες σε αυτόν, ώστε να μην έχει ποτέ πρόβλημα με τυχόν αλλαγές στις βιβλιοθήκες (και αυτό το melt χρησιμοποιεί)
Η 9.10 έκδοση είναι κατάλληλη. (Η 15 για να παίξει θέλει KDE5 και δεν κερδίζει κανείς τίποτα, και δεν έχει τη σταθερότητα της 9.10.
Εδώ είναι μια εικόνα για να αντιληφθεί κανείς ότι το kdenlive είναι το κέντρο αλλά όλα τα άλλα είναι στοιχεία εξωτερικά που χρησιμοποιούνται έμμεσα ή άμεσα.
https://kdenlive.org/sites/kdenlive.org//files/images/kdenlive-mlt-diagram.png

Το μπέρδεμα που υπάρχει και πάμε σε λύση πακέτο σε ένα φάκελο όλα είναι το ffmpeg το οποίο βγαίνει σε δυο κλάδους, ο ένας ο Libav Fork το άλλαξε με συνέπεια σε Ubuntu και Debian να παίζει αυτό και όχι το original. Με το φάκελο όλα σε ένα γλιτώνουμε από αλλαγές που μπορεί να γίνουν στο ffmpeg (το οποίο χρησιμοποιεί το melt, το οποίο melt χρησιμοποιεί το kdenlive και το ShotCut).


bugman

Από εδώ κατεβάζουμε ένα αρχείο με έναν φάκελο kdenlive που τα έχει όλα!
https://kdenlive.org/aggregator/sources/7?page=1%2C16

Μπορεί  να το τρέξει κανείς όσες φορές θέλει, άρα αν είναι σε έναν κεντρικό υπολογιστή σε κοινόχρηστο δίσκο δεν θα έχει πρόβλημα!

alexxtasi

Παράθεση από: odysseas στις 26 Απρ 2015, 08:43:16 ΜΜ
Εγώ χρησιμοποιώ το kdenlive και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι "βασικό" πρόγραμμα όπως το movie maker, έχει αρκετές δυνατότητες χωρίς να είναι δύσχρηστο. Λένε ότι θυμίζει το Premiere 2.0. Το έχουν χρησιμοποιήσει και οι μαθητές μου χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υπάρχει στα repositories του ubuntu, αλλά δες και στη σελίδα του μήπως και χρησιμοποιήσεις (μέσω άλλου repository) καμία πιο πρόσφατη έκδοση.

γειά χαρά
Δοκιμάζω το kdenlive 15.08.1 (εγκατάσταση από ubuntu repo) στο ubuntu ltsp (έκδοση 15.10, 32-bit)
Ανοίγοντάς το από κάποιο fat-client, μετά τον αρχικό wizard, κρεμάει και αποσυνδέει το χρήστη.
Την ίδια στιγμή στον σέρβερ εμφανίζεται το μήνυμα αποστολής σφάλματος για το kdenlive...

Ποια έκδοση χρησιμοποιείς χωρίς να υπάρχουν προβλήματα?
Έχει κάποιος άλλος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με το kdenlive ?

ευχαριστώ

odysseas

Παράθεση από: alexxtasi στις 18 Ιαν 2016, 01:44:45 ΜΜ
Ποια έκδοση χρησιμοποιείς χωρίς να υπάρχουν προβλήματα?

Εγώ κατ' αρχάς έχω στο εργαστήριο το παλιό κλασικό Ubuntu 12.04. Η έκδοση του πακέτου του kdenlive (από τα αποθετήρια) είναι 0.8.2.1-1ubuntu1.

alexxtasi

μετά από συμβουλές του alkisg και διάφορες δοκιμές, μάλλον δεν "παίζουν" μαζί η έκδοση 15.08.1 του kdenlive με τις κάρτες γραφικών που έχει το εργαστήριο (παλιά μηχανήματα).

θα δοκιμάσω κάποια παλιότερη έκδοση (ή θα μείνω στο openshot)

ευχαριστώ!