Συνεργατικά Διαδικτυακά συστήματα

Ξεκίνησε από lp, 01 Οκτ 2011, 09:40:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lp

Τώρα που ξεκινάει (ας πούμε ότι ξεκινάει) το project αναρωτιέμαι αν κανένας συνάδελφος έχει ασχοληθεί με Συνεργατικά Διαδικτυακά Συστήματα. Η ιδέα που έχω είναι να αποκτήσει κάθε παιδί ένα λογαριασμό σε ένα τέτοιο σύστημα ώστε να μπορούν οι ομάδες να εργάζονται από απόσταση.
Ψάχνοντας λιγάκι στο google βρήκα διάφορα collaboration systems  αλλά όλα είναι πολύ σύνθετα για τις ανάγκες μας.
Μια άλλη σκέψη ήταν να στηθεί ένα wiki (π.χ. mediawiki) και μέσω αυτού να γίνονται οι διάφορες εργασίες. 

Τα φώτα σας παρακαλώ  ::)
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

iliasthes

Αν κατάλαβα καλά συνάδελφε εννοείς πχ το google docs κλπ. Νομίζω πως εξαρτάται από το θέμα της εργασίας, τις δραστηριότητες που θα πρέπει να "φέρουν σε πέρας" τα παιδιά κλπ.

lp

Το πρόβλημα που έχουν τα παιδιά όταν δουλεύουν σε ομάδες είναι ότι δεν υπάρχει δυνατότητα να έρθουν σε επαφή εκτός σχολείου.

Βασικά σκεφτόμουν ένα σύστημα σαν πίνακα όπου όλοι μπορούν να έχουν πρόσβαση με το δικό τους User name (κλειδωμένο από τρίτους), και να γράφουν τις ιδέες τους και να διορθώνουν.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

iliasthes

Χμ θέλεις κάτι πιο δυνατό δηλαδή από ένα απλό wiki ή μια εφαρμογή σαν το google docs. Θυμάμαι πχ το EVO?(http://evo.caltech.edu/evoGate/index.jsp ), με το οποίο είχαμε κάνει τηλεδιασκέψεις για κάποια σεμινάρια που οργάνωνε το ΙΤΥ για εκπαιδευτικούς πληροφορικής.Αν θυμάμαι καλά είναι μια πλατφόρμα που έχει αναπτυχθεί από το CERN και είναι δωρεάν.  Νομίζω πως και το skype ; έχει κάποιες περιορισμένες δυνατότητες μέσω κάποιων προσθέτων (όχι για την linux έκκδοση πάντως).  Τέλος είναι το Centra, το οποίο το χρησιμοποιεί και το ανοιχτό πανεπιστήμιο, αλλά νομίζω πως δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις δωρεάν.

P.Tsiotakis

Κατά τη γνώμη μου, οι επιλογές σου κινούνται στους παρακάτω άξονες (αν δεν υπάρχει τρόπος να μείνεις σε κάποιον άξονα, πας στον επόμενο):

1. Πλατφόρμες κοινοτήτων που προωθούν τη συνεργασία, κοινόχρηστο file repository, forum, δυνατότητα για sub-groups κλπ
όχι συμβατικά Learning Management Systems LMS

αυτές είναι το elgg
και βέβαια το mahara

έχω την αίσθηση πως λόγω τεχνικών απαιτήσεων, κανένα δε μπορεί να εγκατασταθεί στο ΠΣΔ στο λογαριασμό μας. Εννοείται πως είναι open source (php, mysql και τα σχετικά)

Δεν ξέρω αν το ΠΣΔ μας διαθέσει το δεύτερο για χρήση κάποια στιγμή.


2. Τυπικά LMS (π.χ. moodle)
θες να υποστηρίζει υποομάδες και κάποια εργαλεια (πχ forum, files)

το eclass του GUNET
στην τελευταία του έκδοση είναι πολύ καλή επιλογή

αλλά ούτε αυτό νομιζω μπορείς στο ΠΣΔ να το εγκαταστήσεις. Λογικά θα είναι διαθέσιμο σύντομα και σε μας, αλλά όχι άμεσα που το χρειάζεσαι εσύ.

3. εργαλεία συνεργασίας.

τα google docs είναι πολύ καλή επιλογή. Συνεργασία σε πραγματικό χρόνο
αν θες wiki το mediawiki είναι η επιλογή βέβαια. Αν δεν μπορείς να το εγκαταστήσεις στο ΠΣΔ
τότε να βάλεις το docuwiki (το έχω κάνει). Είναι απο τα πιο δημοφιλή, με plugins και:
δε χρειάζεται ΒΔ mysql, δουλεύει ΜΟΝΟ με text αρχεία, ακόμα και για τους λογαριασμούς των χρηστών!!

αλλά το wiki προσφέρει την συν-επεξεργασία κειμένου και μόνο

στα google docs έχει και υπολογιστικό φύλλο, picassa, παρουσίαση
και όλα συνεργατικά..

ελπίζω να είναι χρήσιμες οι αναφορές

Keep Growing

Μπορείς πολύ απλά να ενεργοποιήσεις ένα blog από την αντίστοιχη υπηρεσία του ΠΣΔ.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

mao-che-nig

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη, εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου. Είναι απλό εύχρηστο και δουλεύει μια χαρά.

Circle

#7
Συμφωνώ και εγώ. Μια και έχουμε το ΠΣΔ καλό είναι να του δώσουμε ευκαιιρία να αναπτυχθεί και να το εντάξουμε στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Αφού συνδεθείτε στη διεύθυνση http://blogs.sch.gr/ μπορείτε να δημιουργήσετε ομάδα στην οποία γίνονται μέλη εκπαιδευτικοί και μαθητές του σχολείου σας. Στην ομάδα ενεργοποιήστε το blog της όπου μπορείτε να αναρτάτε τόσο τις οδηγίες όσο και τις εργασίες. Επίσης έχετε στη διάθεσή σας ημερολόγιο και συζητήσεις με τα οποία μπορεί να οργανωθεί κάθε project. Βοηθητικά αν θέλετε να συνεργάζεστε σε κάποια έγραφα, συμφωνώ και εγώ πως τα google docs είναι εύχρηστα.

Αυτά γίνονται εφόσον εκπαιδευτικοί και μαθητές έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ. Οι εκπαιδευτικοί αποχτούν με αίτησή τους, οι μαθητές -ένας εύκολος τρόπος- μέσα από μαζική εγγραφή από κάποιον που θα οριστεί υπεύθυνος καθηγητής για αυτό. Είναι πολύ εύκολο να γίνει. Τα έγγραφα εδώ http://register.sch.gr/students/docs.php


P.Tsiotakis

το ιστολόγιο είναι εργαλείο κατάλληλο για να προωθήσει τη συζήτηση, αλλά όχι η καλυτερη επιλογή για συνεργασία.

σε περίπτωση που καταλήξεις σε εργαλείο, τότε το wiki είναι το καταλληλότερο. Γιατί καταγράφεται η ενέργεια καθε χρήστη (ιστορικό) και δίνεται η δυνατότητα επαναφοράς σε προηγούμενη έκδοση. Επίσης, η διαχείριση είναι πιο απλή, καθώς δε χρειάζεται να διαμορφώνεις δικαιώματα χρηστών. Ειδικά το ιστορικό είναι το βασικό χαρακτηριστικό που λείπει από το ιστολόγιο και το οποίο είναι το βασικότερο στην εκπαιδευτική διαδικασία: η αποτίμηση της δουλειάς/συμμετοχής/παρέμβασης κάθε χρήστη/μαθητή.
Μάλιστα, όπως είναι γνωστό, στο ιστορικό των wikis μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικές εκδόσεις κάθε σελίδας και να αξιολογήσεις ποιοτικά την παρέμβαση κάθε μαθητή.

Ένα εργαλείο που ξέχασα χτες να αναφέρω είναι το wikispaces. Πολύ εύχρηστο περιβάλλον, πολύ καλός text editor ΑΛΛΑ κυρίως: περιλαμβάνει τη δυνατότητα συζήτησης (φορουμ) ΣΕ ΚΑΘΕ σελίδα του wiki και μάλιστα πολλών συζητήσεων, χαρακτηριστικό στο οποίο υστερεί πολύ το mediawiki.

Στο http://dsepwiki.wikispaces.com/ υπάρχει ένα τέτοιο wiki, που έχει δημιουργηθεί απο πρωτοετείς φοιτητές αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελεί εργασία στο μάθημα εφαρμογές Πληροφορικής.

Καλή συνέχεια...

Keep Growing

Η δική μου άποψη είναι ότι, το ένα εργαλείο (blog) δεν αποκλείει την εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του άλλου (wiki).


http://blogs.sch.gr/brothership/?page_id=70

Δείτε και τα video, στην παρακάτω σελίδα:

http://gym-soron.dod.sch.gr/site/?page_id=22
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

P.Tsiotakis

Άρα Παναγιωτη καταλήγουμε στην πλατφόρμα που διαθέτει όλα τα εργαλεία με ενιαίο τροπο και site single-on...

To eclass ως πλατφόρμα του ψηφιακού σχολείου στη διάθεση μας...

Keep Growing

Ακόμα καλύτερα. Με την εξής παρατήρηση - ερώτηση όμως.
Είναι δυνατή, η εύκολη συνεργασία σχολικών μονάδων που θα ήθελαν από κοινού να αναπτύξουν ένα project, μέσα από το eclass;

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με τη συγκεκριμένη υπηρεσία και δε το γνωρίζω.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

lp

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Ήδη στο σχολείο μας έχω εγκαταστήσει ένα joomla στο ΠΣΔ και μόλις πριν 2 μέρες ένα mediawiki που μου φάνηκε κάπως στρυφνό. Τώρα θα προχωρήσω να δω και τα άλλα συστήματα που προτείνετε. 
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου