help with excel

Ξεκίνησε από Batraxos, 12 Δεκ 2008, 05:10:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Batraxos

Γεια σας παιδία (μικρά και μεγάλα).. Αντιμετοπίζω ένα μικρό προβληματάκι με μια εργασιούλα και θα ήθελα λίγη βοήθεια..Μου ζητείται να φροντίσω ωστε η τιμή που θα εισάγει ο χρήστης σ'ένα κελί να είναι ακέραιος και θετικός..Δν ξέρω αν πρέπει και να το διορθώσω αλλα δν με απασχολεί αυτο.. Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι το πως θα γίνει ο έλεγχος αυτος..Επίσης θα ήθελα να μάθω αν ειναι δυνατόν μέσω μιας συνάρτησης "if" να αλλάξεις την τίμη που βρίσκεται σε κάποιο άλλο κελί (δλδ σε περίπτωση π ο χρηστης εδωσε σαν τιμή το "5" και η συνάρτηση το βρίσκει false να το αλλάζω σε κατι τησ επιλογής μου(σαν να κανω δλδ το αντιστοιχο "x<-5" του προγραμματισμού του λυκείου))..Αν ναι, πώς γίνεται η αλλαγή αυτή?Αυτα.. Sorry αν σας κούρασα και ευχαριστώ πρωκαταβολικά..! :D

P.Tsiotakis


1. Επιλέγουμε το κελί ή την περιοχή κελιών
2. Επιλέγουμε:
Δεδομένα > Επικύρωση    ή στα αγγλικά   Data > Validation

3. Στην καρτέλα Ρυθμίσεις, επιλέγουμε στη λίστα "Επιτρεπόμενη καταχώρηση" Ακέραιος αριθμός  και απο κάτω σχηματίζουμε τη συνθήκη.


Η συνάρτηση if χρησιμοποιείται για να αλλάξει το περιεχόμενο του κελιού ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΛΛΩ, ανάλογα με την τιμή που έχει κάποιο ΑΛΛΟ κελί.
Σκέψου κάτι πιο συγκεκριμένο, ενδεχομένως ανάρτησε και κάποιο αρχείο για υποστήριξη του ερωτήματός σου να το δούμε...