Epoptes > εκτέλεση χρήσιμων εντολών

Ξεκίνησε από aspd, 17 Σεπ 2019, 04:56:12 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Καλησπέρα και καλή σχολική χρονιά
χρησιμοποιώ την εκτέλεση εντολών από τους επόπτες συχνά.
Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποποιώ
xdg-open "url" για να ανοίξω στους clients μία ιστοσελίδα
atril  και filename.pdf  (με πλήρες path) για να ανοίξω ένα pdf που έχω στο server σε όλους τους clients.
shotwell filename  (με πλήρες path) για να ανοίξω σε κατάσταση προβολής στους clients μία εικόνα που έχω στο server.
libreoffice filename  (με πλήρες path) για να ανοίξει το filename που έχω στο server με εφαρμογή γραφείου

Ερωτήσεις
1. τελειώνοντας το μάθημα περνάω από τους υπολογιστές και κλείνω παράθυρα που τυχόν δεν έκλεισαν οι μαθητές (συνήθως μένουν  τα ελαχιστοποιημένα στη μπάρα και συνήθως είναι απλά παράθυρα με αρχεία ή το mozilla). Μπορώ να κλείνω αυτόματα αυτά τα παράθυρα με ανάλογη εντολή  χωρίς να γίνει ζημιά από βίαιο τερματισμό διαδικασιών;

2. για να αλλάξω την εικόνα της επιφάνειας εργασίας στους clients θα πρέπει να δώσω την παρακάτω εντολή;
gsettings set org.gnome.desktop.background picture-uri 'filename με path'   με την εικόνα σε shared folder στο server.




alkisg

0) Δεν δουλεύουν όλα αυτά αν απλά γράψεις το filename χωρίς xdg-open ή atril κλπ κλπ; Αν όχι, είναι bug του Επόπτη, παλιότερα δούλευαν.
1) Γιατί δεν κάνεις απλά logout μέσα από τον Επόπτη; Το logout δεν είναι "βίαιο"...
2) Σε οποιοδήποτε PC, π.χ. στον server, άνοιξε τερματικό και τρέξε:
dconf watch /
Μετά άλλαξε την ταπετσαρία. Η εντολή dconf θα σου πει σε ποιο μονοπάτι ήταν, αν και θα χρησιμοποιεί λίγο διαφορετική σύνταξη με / αντί για τελείες.
Επίσης, αν κάνεις gsettings list-recursively | grep tapetsaria, όπου tapetsaria το νέο όνομα της ταπετσαρίας, θα βρεις το ακριβές κλειδί.
ΔΕΝ είναι gnome πάντως επειδή χρησιμοποιούμε mate, οπότε θα ξεκινάει από org.mate.
Μάλλον θα είναι
gsettings set org.mate.caja.preferences background-uri 'path/to/file.jpg'

aspd

0) Δεν δουλεύουν όλα αυτά αν απλά γράψεις το filename χωρίς xdg-open ή atril κλπ κλπ; . .... θα το δω στο σχολείο. Δε μου πέρασε από το μυαλό καθόλου να βάλω το filename ή το url σκέτο. Δεν το έχω δοκιμάσει!

1) Γιατί δεν κάνεις απλά logout μέσα από τον Επόπτη; Το logout δεν είναι "βίαιο".......  ΟΚ

Ευχαριστώ.

aspd

Μια χαρά δουλεύει η εκτέλεση εντολών βάζοντας μόνο το filename! ...και έψαχνα εντολές!!!!