υποστήριξη e- learning

Ξεκίνησε από kirdim, 15 Μαρ 2020, 03:26:28 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 02:38:35 ΜΜ
Στα Δημοτικα τι να κανουμε αυτες τις μερες; Τι προτεινετε;
Εμεις των ΤΠΕ νατο κλεισουμε το μαγαζι;

Από όσο έχω καταλάβει, ο ρόλος των πληροφορικών στο δημοτικό είναι αρχικά να στηρίξουν τεχνικά τους δάσκαλους όσο διαρκεί η καραντίνα. Γιαυτό και προτείνονται να μπουν στην ομάδα υποστήριξης, μαζί με τον διευθυντή.

Όσον αφορά το πως θα διδαχθεί το μάθημα των ΤΠΕ, για όσους το επιθυμούν μιας και δεν φαίνεται υποχρεωτικό, φαντάζομαι κάποιο write(word), excel(calc), powerpoint(impress) και προγραμματισμός σε scratch(snap) μπορούν να διδαχθούν.

Θα συμφωνήσω ότι η σύγχρονη διδασκαλία δεν ενδείκνυται στο δημοτικό, ειδικά για τις ΤΠΕ.
Είτε το θέλουμε, είτε όχι, οι γονείς καλούνται να μάθουν τα παιδιά τους χρήση υπολογιστή αυτή την στιγμή, όχι εμείς.
Η ασύγχρονη είναι περισσότερο σωστή, φυσικά μόνο για τις μεγαλύτερες τάξεις.

ilias_s

#136
Παράθεση από: rafoc στις 27 Μαρ 2020, 01:32:37 ΜΜ
url?

Έτσι είναι! Το απέστειλαν με mail στις οδηγίες για την τηλεκπαίδευση στα γυμνάσια!

Παράθεση από: evry στις 27 Μαρ 2020, 12:51:19 ΜΜ
Στην εγκύκλιο που μας ήρθε λέει ότι αρχικά σύγχρονη εκπαίδευση θα κάνουν μόνο οι ειδικότητες
ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και οι ΠΕ86.
Τι έγινε? Γίναμε βασική ειδικότητα και δεν το ξέρω?  :D

Ξαφνικά βρεθήκαμε στους "στυλοβάτες" της εκπαίδευσης!!! Και το πιο εντυπωσιακό? Δεν συμπεριλαμβάνουν τους ΠΕ01!

Νομίζω η λογική τους είναι πως "αυτοί θα μπορούν γιατί ξέρουν!" χωρίς να σκέφτονται ότι το μάθημα, το οποίο ανήκει στην ομάδα Γ' (μη εξεταζόμενο), είναι μονόωρο και εργαστηριακό με βιβλίο ουσιαστικά καταργημένο και το βασικότερο... απαξιώνεται χρόνια τώρα από συναδέλφους, γονείς/μαθητές και -κυρίως- απο το Υπουργείο (με τα αποτελέσματα* να είναι εμφανή τώρα!).

Παράθεση από: mitsospap στις 28 Μαρ 2020, 12:56:32 ΜΜ
Αφου δεν είστε σε Δημοτικό γιατι τα λέτε  :-X
Oι δάσκαλοι μόνο με webex μπορούν να δουλέψουν.
Οι μαθητές αφου δουλεύουν messenger γιατί όχι webex.

το eclass μου φαίνεται πιο δύσκολο.

Άλλο να κάνεις την πλάκα σου με το messenger ή το webex meetings και άλλο να κάνεις κανονικά μάθημα σε ηλικίες 7-13... Η γυναίκα μου και οι συνάδελφοί της δουλεύουν ασύγχρονα στη συντριπτική πλειοψηφία. Και σύγχρονη να θες να κάνεις είναι πολύ δύσκολο να γίνει αποτελεσματικά και σε διάρκεια. Με τον Α ή Β τρόπο θα βασιστείς στην ασύγχρονη...

Παράθεση από: radit στις 27 Μαρ 2020, 04:33:35 ΜΜ
Δηλαδή δεν έχει αριθμό πρωτοκόλλου; Αν δεν έχει τότε δεν είναι υποχρεωτικό.

Βασικά η σύγχρονη/ασύγχρονη διδασκαλία δεν είναι υποχρεωτική. Εγώ το πιθανότερο είναι πως ΔΕΝ θα κάνω σύγχρονη στο γυμνάσιο γιατί ήδη κάνω σε ΓΕΛ (σύγχρονη όποτε χρειαστεί + ασύγχρονη), είμαι στην υποστήριξη ενός σχολείου με ελάχιστη βοήθεια λόγω "ψηφιακά αναλφάβητων συναδέλφων & διευθυντή", με σύζυγο δασκάλα και από Δευτέρα θα... τρέχουν και οι αιτήσεις-πανελλαδικών! Ποιος μπορεί να μου ζητήσει το λόγο; Κανείς!

Σε καλούν να συμμετέχεις, αν μπορείς, όσο μπορείς! Ούτε η συμμετοχή σου στην Ομ. Υποστήριξης είναι υποχρεωτική καθώς λέει να στελεχωθούν οι ομάδες από το δ/ντή, τον ΠΕ86 Ή άλλο εκπ/κό με εμπειρία.

Αλλά αν μετά από όλα αυτά, σου πω πως ο Α.Π είναι το 39676/Δ2/20-3-2020 θα το κάνεις;

παρις

Παράθεση από: Laertis στις 28 Μαρ 2020, 04:22:16 ΜΜ
Συνάδελφε Πάρι η ασύγχρονη είναι η μονη εφικτή λύση στο Δημοτικό. Η σύγχρονη προτείνεται σε εσας απο το Υπουργειο όχι για να γίνει η δουλειά σας αλλά για να καθησυχάσει τους γονείς και να μη λένε ότι δε δουλεύετε. Τόσο απλά ...
Εσύ υποστηρίζεις οτι η σύγχρονη θα σας διευκολύνει στο τρόπο διεξαγωγής του μαθήματος δλδ?
Συναδελφε να το ξαναπω παλι. Η Κεραμεως βγηκε στην TV και ειπε δρομολογειται συνχρονη στο Δημοτικο απο μερα σε μερα. Αρα ΔΕΝ θα υπαρχει το για εσας ειναι η ασυνχρονη, συντομα.

Θα σου πω σε καμια εβδομαδα. Δεν ειπαρχει γενικος κανονας ουτε γενικεύσεις. Αναλογα το τμημα.
Και στο Δημοτικο και στο Λυκειο υπαρχει παραβατικοτητα ακομα και στα πανελληνια εξεταζομενα.

Εσενα γιατι σε ενοχλουμε για να καταλαβω; Θεωρεις οτι παιζουμε, οτι κοροϊδευουμε;

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 04:28:34 ΜΜ
Συναδελφε να το ξαναπω παλι. Η Κεραμεως βγηκε στην TV και ειπε δρομολογειται συνχρονη στο Δημοτικο απο μερα σε μερα. Αρα ΔΕΝ θα υπαρχει το για εσας ειναι η ασυνχρονη, συντομα.

Θα σου πω σε καμια εβδομαδα. Δεν ειπαρχει γενικος κανονας ουτε γενικεύσεις. Αναλογα το τμημα.
Και στο Δημοτικο και στο Λυκειο υπαρχει παραβατικοτητα ακομα και στα πανελληνια εξεταζομενα.

Εσενα γιατι σε ενοχλουμε για να καταλαβω; Θεωρεις οτι παιζουμε, οτι κοροϊδευουμε;


Δεν μπορώ να καταλάβω πως με χρήση σύγχρονης τηλεδιδασκαλίας, θα μάθεις χρήση υπολογιστή στα παιδιά.
Αφού για να φτάσουν να συμμετέχουν, μάλλον έχουν ήδη μάθει χρήση υπολογιστή.
Είτε το θέλουμε, είτε όχι, οι γονείς καλούνται να μάθουν τα παιδιά τους χρήση υπολογιστή αυτή την στιγμή, όχι εμείς.

Laertis

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 04:28:34 ΜΜ
Συναδελφε να το ξαναπω παλι. Η Κεραμεως βγηκε στην TV και ειπε δρομολογειται συνχρονη στο Δημοτικο απο μερα σε μερα. Αρα ΔΕΝ θα υπαρχει το για εσας ειναι η ασυνχρονη, συντομα.

Θα σου πω σε καμια εβδομαδα. Δεν ειπαρχει γενικος κανονας ουτε γενικεύσεις. Αναλογα το τμημα.
Και στο Δημοτικο και στο Λυκειο υπαρχει παραβατικοτητα ακομα και στα πανελληνια εξεταζομενα.

Εσενα γιατι σε ενοχλουμε για να καταλαβω; Θεωρεις οτι παιζουμε, οτι κοροϊδευουμε;
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι συνάδελφε.
Η σύγχρονη δεν είναι υποχρεωτική όπως και η ασύγχρονη σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Ο εκπαιδευτικός καλείται να βρει πρόσφορους τρόπους, αυτούς που ο ίδιος θεωρεί, για να κρατήσει την εκπαιδευτική διαδικασία, κάνοντας επαναλήψεις και όχι κάλυψη ύλης. Εγώ ισχυρίζομαι ότι αυτή τη στιγμή και με τη δεδομένη κατάσταση των δικτύων, κακώς μπαίνει η σύγχρονη στα δημοτικά. Το ότι η Κεραμέως θα σας δώσει κωδικούς δε σημαίνει ότι πρέπει να πλακώσετε τα σύγχρονα μαθήματα γιατί δουλειά δεν πρόκειται να γίνει. Επίσης, για να το ξεκαθαρίσουμε, ισχυρίζομαι ότι για τα Δημοτικά αρκεί ΜΟΝΟ η ασύγχρονη επικοινωνία  για να γίνει η δουλειά σας. Η δική μου δουλειά στη Γ' Λυκείου και τα παιδιά που θα εξεταστούν πανελλαδικά ΑΠΑΙΤΕΙ και τη σύγχρονη. Αλλά εσένα αυτό μάλλον δε σε ενδιαφέρει και το προσπερνάς πολύ εύκολα γιατί θεωρείς οτι είμαι περίεργος και προσβλητικός.
Τώρα όλα αυτά που λες ότι σας κοροιδεύω ή ότι δε δουλεύετε είναι δικά σου λόγια. Εγώ δεν εννοώ ούτε υπονοώ τίποτα απο αυτά που εσύ αναφέρεις.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

παρις

#140
Οταν ξεκινας μια συζητηση δεν πρεπει να τα θεωρεις ολα δεδομενα αλλιως δεν υπαρχει λογος να συζηταμε κιολας.
Εχεις ενα δογματισμο και δεν σου επιτρεπει να εχεις ευρεια σκεψη.

Καταρχην ειναι στην Ελλαδα ο webex server? Του υπουργειου; Και φοβασαι μην πεσει; Γιαυτο γινεται ολη αυτη η φασαρια; Γιατι αν μας σηκωνει δεν νομιζω να χρειαζεται να τσακωνεσαι.

Απο το να κανεις επιθεση σε μας γιατι δεν στελνεις ενα email στην Πληνετ, στον αρμοδιο ΤΠΕ της διευθυνσης σου, ή στο υπουργειο παιδειας στο τμημα υποδομων;

Δεν ειναι ολα οπως τα λες. Π.χ. Το zoom.us δεν ξερω αν μπορω να το χρησιμοποιησω, και αν μπορω γιατι δεν το βαζεις εσυ;

Laertis

Οκ αν θεωρείς ότι σου επιτίθεμαι προσωπικά, σταματώ. Δεν υπάρχει συνεννόηση.
Σου εύχομαι καλές τηλεδιασκέψεις και καλή δύναμη.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

παρις

Το e class ειναι υποστηρικτικο εργαλειο και κανονικα θελει και τηλεδιασκεψη μαζι. Ειναι homework οχι εργαλειο βασικου μαθηματος.
Οσο για τις πανελληνιες , απ,οσο ξερω στηριζονται στα φροντιστηρια γιαυτο και πληρωνουν κιολας. Αν δεν στηριζονταν, δεν θα πληρωναν.

byom

Παράθεση από: ilias_s στις 28 Μαρ 2020, 04:28:23 ΜΜ
Σε καλούν να συμμετέχεις, αν μπορείς, όσο μπορείς! Ούτε η συμμετοχή σου στην Ομ. Υποστήριξης είναι υποχρεωτική καθώς λέει να στελεχωθούν οι ομάδες από το δ/ντή, τον ΠΕ86 Ή άλλο εκπ/κό με εμπειρία.

Αλλά αν μετά από όλα αυτά, σου πω πως ο Α.Π είναι το 39676/Δ2/20-3-2020 θα το κάνεις;

Όχι υποχρεωτικά, γιατί στο συγκεκριμένο έγγραφο αναφέρεται "μπορούν να χρησιμοποιούνται".
Είναι το λεγόμενο "δύναστε", που ως νομικός όρος δηλώνει μη υποχρεωτικότητα.

byom

Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 04:53:40 ΜΜ
Καταρχην ειναι στην Ελλαδα ο webex server? Του υπουργειου; Και φοβασαι μην πεσει; Γιαυτο γινεται ολη αυτη η φασαρια; Γιατι αν μας σηκωνει δεν νομιζω να χρειαζεται να τσακωνεσαι.

Απο το να κανεις επιθεση σε μας γιατι δεν στελνεις ενα email στην Πληνετ, στον αρμοδιο ΤΠΕ της διευθυνσης σου, ή στο υπουργειο παιδειας στο τμημα υποδομων;

Δεν ειναι ολα οπως τα λες. Π.χ. Το zoom.us δεν ξερω αν μπορω να το χρησιμοποιησω, και αν μπορω γιατι δεν το βαζεις εσυ;

Δεν σε καταλαβαίνω.
Εφόσον καίγεσαι, γιατί δεν ανοίγεις ένα account στο webex μόνος σου, να κάνεις την δουλειά σου;
Γιατί περιμένεις την "εντολή" από το υπουργείο;

Το zoom.us δεν ξέρεις αν επιτρέπεται να το χρησιμοποιήσεις, το webex όμως ξέρεις.....

Τώρα αν ρωτάς αν θα πέσει το webex αν πλακώσει όλη η Αθμια, η απάντησή μου είναι: "ναι, θα πέσει!".

παρις

Γιατι το υπουργειο ειπε τα Δημοτικα θα κανουν ασυχρονη με λογαριασμους ΠΣΔ, σε 2 πλατφορμες.
Δεν ειπε καντε οτι θελετε.
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

Ποιος καιγεται; Εμεις παντως οχι. Το webex ερχεται στο Δημοτικο γιατι το eclass παει,καλυτερα αλλα και σημερα βαρεσε 15 error και 2) οι δασκαλοι μονο συνχρονη μπορουν να κανουν. Δεν το καταλαβαινουν το e class. Και βαριουνται να μαθουν.
Για το 2 κυριως.
Δεν ερχεται να σωσει εμας, γραμμενους μας εχουν οπως μας ειχαν παντα στα Δημοτικα

byom

#146
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 05:23:12 ΜΜ
Γιατι το υπουργειο ειπε τα Δημοτικα θα κανουν ασυχρονη με λογαριασμους ΠΣΔ, σε 2 πλατφορμες.
Δεν ειπε καντε οτι θελετε.
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

Φυσικά και είπε "κάντε ότι θέλετε".

39676/Δ2/20-3-2020
"Μέθοδοι και εργαλεία που τυχόν έχουν ήδη αναπτυχθεί και χρησιμοποιούνται από τα
σχολεία και τους εκπαιδευτικούς για την ανάγκη της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, είναι
δυνατόν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούνται παράλληλα με όσα προτείνονται με το παρόν
έγγραφο οδηγιών."


Το "κάντε ότι θέλετε" όμως, δεν σημαίνει και παραβίαση προσωπικών δεδομένων ή παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων.

Που σημαίνει, αν χρησιμοποιήσεις μια οποιαδήποτε πλατφόρμα σύγχρονης ίσως αυτή να παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα. Το webex όμως θεωρείται ότι δεν παραβιάζει τα προσωπικά δεδομένα, εφόσον το privacy policy της cisco το εγκρίνει το υπουργείο (τώρα το αν θα βρει τον μπελά του το υπουργείο από κάποιον δικηγόρο επειδή παραβιάζει προσωπικά δεδομένα και προτρέπει άλλους σε παραβίαση προσωπικών δεδομένων, αυτό είναι άλλο θέμα που δεν σε αφορά εσένα.)

Άνοιξε λοιπόν ένα webex μόνος σου, όμως μην το πεις και στους άλλους στην Αθμια, γιατί αν πλακώσουν όλοι σίγουρα θα κλατάρει.

παρις

Αν κανεις μια βολτα απο σελιδες, ηδη εχει ανεβει το webex για τα Δημοτικα. Ολοι θα παρουν.

byom

#148
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 07:28:55 ΜΜ
Αν κανεις μια βολτα απο σελιδες, ηδη εχει ανεβει το webex για τα Δημοτικα. Ολοι θα παρουν.

Από όσο ξέρω δεν έχουν πάρει ακόμα webex τα δημοτικά.

Ποια σελίδα λέει αυτά που υποστηρίζεις;
Αυτό που είπες στο προηγούμενό μήνυμά σου, αυτό το ίδιο λέω και εγώ:
Παράθεση από: παρις στις 28 Μαρ 2020, 05:23:12 ΜΜ
Αν ειπαν ετσι θα ηθελα να το δω με link.

παρις

Μπες σε Ιστοσελιδες πρωτοβαθμιων εχει αναρτηθει. Μεσα σε λιγες μερες θα παρουν ολοι σταδιακα.
Επισης λενε το αναποδο απο αυτο που προτεινες εσυ. Λενε ΜΗΝ κανετε webex accounts εκτος σχολικου δικτυου χωρις link.  Το αναφερουν ξεκαθαρα, ειναι εντολη.
Οποτε καλο ειναι να προσεχουμε τις προτασεις μας.